Glikolik Asit (Glycolic Acid) Cilde Faydaları, Kullanımı, Ne işe Yarar?

0

Glikolik Asit nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? Glikolik Asidin cilde olan yararları nelerdir, nasıl kullanılır, hakkında bilgi.

cilt bakımı

Kaynak: pixabay.com

Glikolik Asit (Glycolic Acid)

Glikolik asit doğal olarak oluşan bir maddedir; cilt bakım ürünlerinde kullanıldığında cildi gençleştirmekten, nemlendirmeye kadar birçok yarar sağlar. Çiğ durumda, glikolik asit, kokusu olmayan renksiz kristallerden oluşan bir tozdur.

Advertisement

Glikolik Asidin Faydaları

Glikolik Asit, cilt tedavilerinde yüksek oranlarda güvenle kullanılabilir. Hassas ciltlere için bile yeterince güvenlidir.

Günlük cilt bakım ürünlerimizde düşük oranlarda glikolik asitin bulunması herhangi bir tahrişe neden olmadan kullanılabilir. Bu madde, yüz yıkama ve temizleyiciler arasında popüler olup, temizleme rutininizin ilk adımında gençleştirici etkiler sağlar.

Glikolik asit şeker kamışı, ananas ve şeker pancarı gibi bitkilerden sağlanır. Sedef hastalığı, Melazma ve Seboreik keratoz gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olur.

Glikolik Asit, cildin en dış katmanındaki ölü hücreleri, ciltten etkili bir şekilde arındırarak, daha parlak, daha taze bir cildi açığa çıkarır.

Advertisement

Glikolik Asit içeren ürünler yara izi, cilt rengi değişikliği, ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanmaya karşı belirtileri tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Cansız, pigmentli veya yaşlanan deriden muzdarip olmanız halinde, glikolik asit içeren ürünlerle haftada bir kez peeling uygulayın ve cilt bakımı yapın.

Glikolik asit havadaki su moleküllerini, havadan cilt dokusuna aktarabilir ve kaybolan nemi telafi edebilir. Bu sebepten nemlendiricilerde etkili bir bileşen haline gelir.

Çalışmalar, Glikolik Asitin, ciltte kollajen üretimini artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Kollajen, hayati bir yapısal protein olup cilt dokusunu sağlam tutmaya ve kırışmaya karşı dirençli kılmaya yardımcı olur. Glikolik asit, yaşlanma karşıtı nemlendiriciler veya yüz maskeleri alışverişinde dikkat etmeniz gereken temel bileşendir. Cildinizi yumuşatmak ve canlandırmak için idealdir.

krem

Kaynak: pixabay.com

Ne İşe Yarar?

Glikolik asit cildin üst katmanı ile reaksiyona girer. Küçük moleküllerden oluşur, cilde derin ve kolayca nüfuz edebilir. Bu nedenle, ince çizgileri, sivilce, siyah noktaları, matlık, yağlılığı ve pürüzlü dokuyu iyileştirmede etkili olmasını sağlar. Ölü deri hücreleri temizleyerek, daha pürüzsüz, daha parlak, daha genç görünen cildi açığa çıkarır.

Glikolik Asit içeren ürünlerin, konsantrasyon yüzdesi ve pH düzeyleri değişiktir. Daha düşük konsantrasyonda saf Glikolik Asit içeren bir ürün, diğer bileşenlerle birlikte bulunan ürüne göre daha etkilidir. Bununla birlikte günlük kullanım için Glikolik Asiti doğal malzemelerle birleştiren bir nemlendirici isteyebilirsiniz.

Dikkat Edilecek Hususlar

  • Cildinizin başlangıçta glikolik aside alışması gerekebilir – cildiniz için çok yüksek bir oran, kızarıklığa veya pullanmaya neden olabilir. Düşük bir yüzdeyle başlayarak ve cildinizin nasıl uyum sağladığına bakın.
  • İlk kullanımda herhangi bir pullanma görüyorsanız, kabukları soymayın! Böyle bir şey yapmak iz oluşmasına sebep olabilir.
  • Vitamin A, AHA içeren veya Accutane içeren (akne ilaçları) diğer ürünlerin kullanılması durumunda, cilt zaten hassaslaştığından reaksiyona neden olabilir. Dikkatli kullanılması gerekir.
  • Cildinizi güneşe karşı daha hassas hale getirir, bu nedenle herhangi bir AHA ürünü kullanırken güneş kremi kullanmanız çok önemlidir.

Advertisement


Leave A Reply