Göbek Kaçması Nedir? Belirtileri Nelerdir? Evde Nasıl Tedavi Edilir?

0
Advertisement

Göbek Kaçması Nedir? Göbek Kaçması Belirtileri nelerdir ve Göbek kaçması tedavisi nasıl yapılır? Göbek Kaçmasına ne iyi gelir

Göbek Kaçması

Göbek Kaçması

Genelde hafif bir hastalık olarak ele alınmış ama o kadar da hafife alınmaması gereken bir durum. Göbek düşmesi olarak da bilinen karın ağrıması durumu. Karnı ağrıyan insan sırt üstü yatırılır göbek deliğine parmakla veya bardakla bastırılarak göbek eski yerine getirilir. Bir diğer yöntemde ayaklardan sallandırma metodudur.

Göbek Kaçması Belirtileri:

Çok kötü ve rahatsız edici yüksek bir mide ağrısı, yenilen her şeyden sonra kusma, ağır ishal ( ki rahatsızlanan kişiler çoğunlukla ishal olduklarını düşünürler ) ve müthiş halsizliktir.

Göbek Kaçması Tedavisi :

Rahatsız kişi sırt üstü yere yatar. çok sıcak değil, ama soğuk da olmayan bir tas suya, sabun değdirilir ve karın kısmına sürülür. Bu işlem hem karnı ısıtmak hemde kayganlaştırmak içindir. Tedaviyi yapacak kişi sağ ve sol el parmakları birbirinin üstüne gelecek şekilde, eliyle kişinin göbeğinin sırası ile sağ – orta – sol kısımlarını sığar.  Kaygan göbeğin üzerine bastırarak aşağı doğru eli sürüme işlemi, bu işlem yapılırken, hem tedaviyi gören hem de tedaviyi uygulayan kişi, mideden gelen ve aşağı doğru inen sıvının seslerini guluk guluk şeklinde duyacaktır.

bu işlem bir süre yapıldıktan sonra, bir bez, göbek deliğinin üzerine örtülür. tedavici kişi baş parmağını bez üzerinden göbek deliğinin içine sokar ve bir yöne çevirir. Bez, mikrop kapmasını önlemek içindir. Göbeğin bu işlemden sonra ” tık ” ettiği görülecektir. Kişi 2 dakika daha o şekilde yatar ve ayağa kalkar, eski ağrısız hayatına döner. Tüm bu işlemin tamamı en fazla 10 dakika sürer ve kesinlikle acısızdır. Yaratacağı en fazla etki gıdıklanmaktır. bu işleme halk arasıda göbek sığamak denir.

Advertisement


Leave A Reply