Gökçukuru Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0

Gökçukuru Yaylası nerededir? Muğla Kavaklıdere Gökçukuru Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

Advertisement

GÖKÇUKURU YAYLASI

Hepimiz Muğla ilini deniz kıyısındaki Bodrum, Marmaris, Gökova, Datça, Dalyan gibi turistik beldeleriyle tanıyoruz. Ancak ilin kuzeyinde yer alan yemyeşil ormanlar arasındaki Kavaklıdere ilçesini pek az kişi bilir. Bakır işlemeciliği, kalaycılık, halıcılık gibi el sanatları, Karia kentleri Hyllarima ile Kyon ve serin yaylalarıyla henüz keşfedilmemiş ender mekânlardan biridir Kavaklıderedir.

Kavaklıdere ilçesi, Muğla şehir merkezine 52 kilometre uzaklıkta yer alıyor. İlçe topraklarının yüzde 70 gibi büyük bir bölümü ormanlarla kaplıdır. Muğla – Aydın yolunun Çine girişindeki yol kenarındaki el sanatı ve hediyelik eşya ürünlerinin satıldığı tezgâhlar, ilçeye yaklaştığınızın habercisidir. Yerleşimdeki otantik Bakırcılar Çarşısını mutlaka gezmelisiniz.

İlçeye 15, Menteşe beldesine ise 5 kilometre mesafedeki Gökçukuru Yaylası, Yörük kültürünün egemen olduğu bir Anadolu yerleş-kesi. Cevizi, elması, kestanesi ve pekmeziyle meşhur Menteşe’den sonra ilk olarak Yerküpü Yaylasına ulaşılıyor. Asırlık çınarları, şelaleyi ve mağarayı ziyaret ettikten sonra yola devam edildiğinde Göktepe Dağının eteklerine konumlanan Gökçukuru Yaylasına erişiliyor. Gökçukur Yaylası’n gitmek isteyenlere önereceğimiz alternatif rota ise merkez ilçeden Kozağaç Köyüne uzanan güzergâh. 1700 metrelik bir irtifaya kurulan Gökçukur Yaylasında Orman İşletme Müdürlüğüne ait bir konaklama tesisi bulunuyor. Mevsimine göre Toros lalesi, kardelen, adaçayı, kekik görebileceğiniz, kuzugöbeği mantarı toplayabileceğiniz yayla, karaçam ormanlarıyla kuşatılmış oksijen dolu bir ortamda yer alıyor. Aynı zamanda güzel bir kamp alanı yayladan Göktepe Dağının Karlık Tepe zirvesi yürüyüş yapılabiliyor. Karaçam ve ardıç ağaçları eşliğinde ulaşılan 1980 metrelik Karlık Zirvesinde, muhteşem bir manzara sizi bekliyor. Denizli’nin Tavas ilçesiyle Muğla’nın Yatağan ve Ula yerleşimlerini kuşbakışı seyredeceğiniz doğa seyir terasından uzun süre ayrılamayacaksınız.

Advertisement


Leave A Reply