Güç İle Tork Arasındaki Fark Nedir? Fizikte Güç ve Tork Nedir? Neden Farklıdır?

0
Advertisement

Fizikte güç ve tork nedir? Güç ve tork ne açıdan farklıdırlar, güç ve tork arasındaki farklar nelerdir? Güç ve tork nasıl hesaplanır, formülleri, birimleri.

Fizikte güç, işin yapıldığı hızdır ve tork, kuvvetin bir nesneyi bir eksen etrafında döndürme eğilimidir. Güç birimi saniyede joule (joule/saniye) iken, tork birimi Newton metredir. Güç, işin yapıldığı veya enerjinin iletildiği hızdır. Tork, bir kuvvetin bir nesneyi bir eksen (veya dayanak noktası veya pivot) etrafında döndürme eğilimidir. Bir kuvvetin bir itme veya çekme olduğu gibi, bir tork da bir bükülme olarak düşünülebilir. Tork sembolü τ, Yunanca tau harfi.

tork güç

Güç (fizik)

Fizikte güç (sembol: P), işin yapıldığı veya enerjinin iletildiği hız veya belirli bir zaman birimi için gereken veya harcanan enerji miktarıdır. Yapılan işin veya bir alt sistemin enerjisinin bir değişim oranı olarak, güç:

\displaystyle P=\frac{W}{t}

burada P güç, W iş ve t zamandır.

Advertisement

Ortalama güç (bağlam bunu netleştirdiğinde genellikle basitçe “güç” olarak adlandırılır), yapılan ortalama iş miktarı veya birim zaman başına aktarılan enerjidir. Bu durumda anlık güç, zaman aralığında Δt sıfıra yaklaştıkça ortalama gücün sınırlayıcı değeridir.

\displaystyle P=\underset{{\Delta t\to 0}}{\mathop{{\lim }}}\,\frac{{\Delta W}}{{\Delta t}}=\underset{{\Delta t\to 0}}{\mathop{{\lim }}}\,{{P}_{{ort.}}}

Enerji aktarımı veya iş hızı sabit olduğunda, tüm bunlar basitleştirilebilir.

\displaystyle P=\frac{W}{t}=\frac{E}{t}

burada W ve E sırasıyla yapılan iş ve t zamanında aktarılan enerjidir (genellikle saniye cinsinden ölçülür).

Tork

tork

Advertisement

Tork, bir kuvvetin bir nesneyi bir eksen etrafında döndürme eğilimidir. Bir tork, bir bükülme olarak düşünülebilir. Büyüklüğü üç miktara bağlıdır: Birincisi, uygulanan kuvvet; ikincisi, ekseni kuvvet uygulama noktasına bağlayan kaldıraç kolunun uzunluğu; ve üçüncüsü, ikisi arasındaki açı. Sembollerde:

\displaystyle \overrightarrow{\tau }=\overrightarrow{r}x\overrightarrow{F}

\displaystyle \tau =rF\sin \theta

Burada;
  • \displaystyle \overrightarrow{\tau } tork vektörü ve \displaystyle \tau torkun büyüklüğüdür,
  • \displaystyle \overrightarrow{r}, kaldıraç kolu vektörü (eksenden kuvvet uygulama noktasına kadar olan vektör) ve r, kaldıraç kolu vektörünün uzunluğu (veya büyüklüğü)dür,
  • \displaystyle \overrightarrow{F} kuvvet vektörüdür ve F, kuvvetin büyüklüğüdür,
  • x, çapraz çarpımı belirtir,
  • \displaystyle \theta , kuvvet vektörü ile kaldıraç kolu vektörü arasındaki açıdır.

Kaldıraç kolunun uzunluğu özellikle önemlidir; bu uzunluğun uygun şekilde seçilmesi, kolların, kasnakların, dişlilerin ve mekanik bir avantaj içeren diğer birçok basit makinenin çalışmasının arkasında yatmaktadır.

Güç Birimleri – Tork Birimi

Güç birimleri, zamana bölünen enerji birimleridir. SI güç birimi, saniyede bir joule’ye eşit olan watt’tır (W). SI olmayan güç birimleri, saniye başına ergs (erg / s), beygir gücü (hp), metrik beygir gücü (Pferdestärke (PS) veya cheval vapeur (CV)) ve dakika başına foot-pound içerir. Bir birim beygir gücü, dakikada 33.000 fit-libre veya 550 libreyi bir fiti bir saniyede kaldırmak için gereken güce eşittir ve yaklaşık 746 watt’a eşittir. Diğer birimler, referans olarak 1 miliwatt’lık logaritmik bir ölçü olan dBm’yi içerir; (yiyecekte) saat başına kalori (genellikle saat başına kilokalori olarak adlandırılır); Saatte Btu (Btu / h); ve ton soğutma (12,000 Btu / h).

Tork için SI birimi newton metredir (N · m). İngiliz ve ABD geleneksel birimlerinde, foot pound (ft · lbf) (‘pound fit’ olarak da bilinir) ve daha küçük tork ölçümü için ölçülür: inç pound (inç · lbf) veya hatta inç ons (inç · ozf) .


Leave A Reply