Güneş İle İlgili Yazı (Kısa)

9
Advertisement

Güneş ile ilgili olarak kısa ve temel bilgilerin yer aldığı kısa yazımız. Güneş ile ilgili genel bilgiler, özellikleri, güneş hakkında yazı.

Güneş

Güneş İle İlgili Yazı (Kısa)

Güneş, Dünya’ya en yakın yıldızdır. Güneş Sistemi’nin merkezi olan Güneş, küçük yıldızlardan olduğu halde, başka yıldızlara göre Dünyaya çok yakın olduğu için, bize büyük görünür. Güneş’ten sonra bize en yakın yıldız Güneş’ten 300.000 defa daha uzaktır.

Dünyadaki hayatı sağlayan sebeplerin başında Güneş gelir. Güneş olmasaydı bitkiler ne yetişebilir, ne de yaşayabilirdi; bitkiler olmasa insanlar da, hayvanlar da var olamazdı.

Güneş Enerjisi

Güneş enerjisinden günü gününe faydalanmakla da kalmayız. Yaktığımız taşkömür, petrol çağlarca önceden depo edilmiş güneş enerjisidir, çünkü bunlar yerin derinliklerinde kalmış bitki ve hayvan kalıntılarından başka bir şey değildir. Milyonlarca yıl önce bunlar canlıyken güneş ışınlarının enerjisini aldılar, bunu kimyevi maddeler halinde depo ettiler. Sobamızı tutuşturduğumuz, otomobilimizin marşına bastığımız zaman çağlar öncesinden depo edilen güneş enerjisini kullanmış oluruz.

Advertisement

güneş enerjisi

Bitkileri yaşatan yağmur, güneş sayesinde yağar, güneşin sıcaklığı rüzgârları meydana getirir. Böylece, gene güneş sıcaklığının buharlaştırdığı su dünyanın her yanına yayılır.

Güneşin en büyük faydalarından biri de gezegenleri yörüngelerinde tutmaktır. Gündüz ve geceyle mevsimler de dünyanın hem kendi ekseni, hem de güneşin çevresinde dönmesi sayesinde meydana gelir.

Ayrıca güneş enerjisi sayesinde doğa dostu temiz enerji kaynaklarına da ulaşabilmekteyiz.

Advertisement

9 yorum

  1. Ben çok ama çok beğendim kısa yazılmış ama kısa falanda değil yani yazılacak şekilde

Leave A Reply