Mamografi Nedir? Ne Zaman ve Nasıl Çektirilir? Sonuçlar Ne Anlama Gelir?

0
Advertisement

Mamografi nedir ve kaç yaşında nasıl çektirilir? Mamografi sonuçlarından ne öğrenebiliriz, ne işe yarar, sonuçların anlamı nedir, hakkında bilgi.

Mamografi

Mamografi Nedir?

Mamografi, memenin röntgen filmidir. Göğüs kanserini tespit etmek ve teşhis etmek için kullanılan bir tarama aracıdır. Düzenli klinik muayeneler ve aylık kendi kendine meme muayeneleri ile birlikte mamogramlar, meme kanserinin erken teşhisinde önemli bir unsurdur.

Bazı uzmanlar, 40 yaş ve üzeri kadınların her 1-2 yılda bir mamografi yaptırmasını önermektedir. Kişisel veya aile geçmişinizde meme kanseri varsa, doktorunuz taramalara daha erken başlamanızı, daha sık yaptırmanızı veya ek teşhis araçları kullanmanızı tavsiye edebilir.

Doktorunuz herhangi bir kanseri veya değişikliği kontrol etmek için rutin bir test olarak bir mamogram sipariş ederse, bu bir tarama mamografisi olarak bilinir. Bu tür bir testte, doktorunuz her memeden birkaç röntgen çekecektir.

Bir yumru veya başka bir meme kanseri semptomunuz varsa, doktorunuz teşhis amaçlı bir mamogram isteyecektir. Göğüs implantlarınız varsa, muhtemelen bir teşhis mamogramına ihtiyacınız olacaktır. Teşhis amaçlı mamogramlar, tarama mamogramlarından daha kapsamlıdır. Memenin birden çok pozisyondan görüntülenmesi için tipik olarak daha fazla X-ışını gerektirirler. Radyoloğunuz ayrıca belirli endişe alanlarını büyütebilir.

Advertisement

Mamografiye Nasıl Hazırlanırım?

Mamografi randevu gününüzde belirli kurallara uymanız gerekecektir. Deodorant, vücut pudrası veya parfüm kullanamazsınız. Ayrıca göğüslerinize veya koltuk altlarınıza herhangi bir merhem veya krem ​​sürmemelisiniz. Bu maddeler görüntüleri bozabilir veya kireçlenme veya kalsiyum birikintileri gibi görünebilir, bu nedenle bunlardan kaçınmak önemlidir.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız muayeneden önce radyoloğunuza söylemeyi unutmayın. Genel olarak, şu anda bir tarama mamografisi alamazsınız, ancak gerekirse doktorunuz ultrason gibi başka tarama yöntemleri isteyebilir.

Mamografi

Mamografi Sırasında Ne Olur?

Belden yukarısını soyup kolyeyi çıkardıktan sonra, bir teknisyen size önden bağlanan bir önlük verecektir. Test tesisine bağlı olarak, mamografi sırasında ayakta durabilir veya oturabilirsiniz.

Her göğüs düz bir röntgen plakasına sığar. Daha sonra bir kompresör, dokuyu düzleştirmek için memeyi aşağı doğru iter. Bu, memenin daha net bir resmini sağlar. Her resim için nefesinizi tutmanız gerekebilir. Az miktarda baskı veya rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak bu genellikle kısadır.

İşlem sırasında doktorunuz görüntüleri yapılırken gözden geçirecektir. Bir şey net değilse veya daha fazla dikkat edilmesi gerekiyorsa, farklı görüşler gösteren ek görüntüler sipariş edebilirler. Bu oldukça sık meydana gelir ve üzülmeye veya paniğe neden olmamalıdır.

Advertisement

Bazen varsa dijital mamogramlar kullanılır. Bunlar, özellikle yaşlı kadınlardan daha yoğun göğüsleri olan 50 yaşından küçük kadınlar için özellikle yararlıdır.

Dijital bir mamogram, X-ışınını bir bilgisayara kaydedilen göğsün elektronik bir resmine dönüştürür. Görüntüler hemen görülebilir, böylece radyoloğunuzun görüntüleri beklemesi gerekmez. Bilgisayar ayrıca doktorunuzun normal bir mamogramda çok fazla görünmeyen görüntüleri görmesine yardımcı olabilir.

Mamografi ile İlişkili Komplikasyonlar Nelerdir?

Her tür röntgende olduğu gibi, mamografi sırasında çok az miktarda radyasyona maruz kalıyorsunuz. Ancak, bu maruziyetten kaynaklanan risk son derece düşüktür. Bir kadın hamileyse ve doğum tarihinden önce mutlaka mamografiye ihtiyaç duyuyorsa, işlem sırasında tipik olarak kurşun önlük giyecektir.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Bir mamogramdan alınan görüntüler, göğsünüzdeki kireçlenmeleri veya kalsiyum birikintilerini bulmanıza yardımcı olabilir. Kireçlenmelerin çoğu kanser belirtisi değildir. Test ayrıca kistleri (bazı kadınların adet döngüleri sırasında normal olarak gelip giden sıvı dolu keseler) ve herhangi bir kanserli veya kanserli olmayan yumruları da bulabilir.

Görüntülerde iyi huylu (kanserli olmayan) veya kanserli bir yumru oluşma oluşmama durumu incelenir. Takip planındaki eylemler, ek görüntülerin toplanmasını, düzenli taramaların sürdürülmesini, altı ay içinde takip için randevu almayı veya biyopsi yapmayı içerebilir.

Bir takip randevusu sırasında doktorunuz sonuçlarınızı gözden geçirecek ve sonraki adımları size açıklayacaktır.


Leave A Reply