Güvercinler Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Güvercin nasıl bir hayvandır? Güvercinlerin özellikleri, çeşitleri, yaşam alanları, beslenmesi ile ilgili bilgi.

güvercin

Güvercin

Güvercinler Hakkında Bilgi

Güvercin; (Lat. Columba)

Güvercingiller familyasına giren Columba cinsine verilen genel addır. Dünyanın her yerinde görülen bu kuşların boyu ve göğsü yanar döner benekli, siyah beyaz karışımı kül renkli ya da esmer renkli tüylüdür. Gagaları düz, zayıf yumuşak ve dip kısmı hafif etlidir. Kanatları geniş ve sivri olduğundan iyi uçarlar.

Yavruları az gelişmiş olarak doğar. Bu cinse ait 72 güvercinin türü dünyanın kutuplar dışındaki tüm bölgelerinde yaşarlar. Güvercinler ikişer ikişer çiftleşir ve eş olarak dolaşırlar. Çiftler birbirinden pek ayrılmaz. 17-18 gün olan kuluçka süresinde bile yumurtaların üstüne sırayla yatarlar.

Güvercingiller, (Lat. Columbidae)

Omurgalı hayvanlardan Kuşlar sınıfının Yağmurkuşları takımının, Güvercinler alt takımına giren bir familyadır. 289 güvercin ve kumru türünü kapsayan bu familyaya ait kuşların gövdeleri kalın, bacakları kısa, kanatları kuvvetli, gagaları yumuşaktır. Boyları 15-80 cm arasında değişir. Burun deliklerinde perdeden bir kapakçık vardır. Türlerin çoğu tek eşlidir. Genellikle iki yumurta yumurtlarlar. Her iki eş de kuluçkaya yatar, yavruları birlikte beslerler. Yeni doğmuş yavrular önceleri, güvercin sütü ile beslenir.

Barış Güvercini

Güvercin ayrıca barışında sembolüdür…

Güvercin sütü, kursak üzerinde yer alan birtakım hücrelerden salgılanan bir sıvıdır. Yavru biraz büyüyünce güvercin sütü içine yarı sindirilmiş besinler katılır. Yavru bu besinleri gagasını ana ve babasının gagası içine daldırarak alır. Kutuplar dışında hemen her yerde yaşarlar.

Çabuk çoğalırlar, yalnız bitkisel besinlerle beslenenleri olduğu gibi salyangoz, kurtçuk gibi küçük hayvanları yiyen türleri de vardır. Ağaç dallarında kaya oyuklarında binaların çatılarında yaşarlar. Halk arasında Güvercingillerin büyük türlerine güvercin, küçük türlerine kumru denir. Bu familyanın en iyi bilinen türleri: Kaya güvercini, gök güvercin, tahtalı güvercindir. Kaya güvercininden pek çok evcil güvercin ırkı elde edilmiştir. Kafes kuşu olarak yetiştirilen evcil güvercinler yuvalarına çok sadıktır.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply