Güzel Sanatlar mı, Fen Teknik mi Toplumu Kalkındırır?

0
Advertisement

Güzel Sanatlar mı, Fen Teknik mi toplumu kalkındırır? konusu ile ilgili fikirlerimizin yer aldığı sayfamız. Bilim ve sanat ile toplum arasındaki ilişkiye kısa bir bakış.

Güzel Sanatlar mı, Fen Teknik mi toplumu kalkındırır?

Güzel Sanatlar mı, Fen Teknik mi Toplumu Kalkındırır?

Bir toplum nasıl kalkınır? Bu toplum bilimcilerce onlarca yıldır tartışılan ve farklı farklı fikirlerin ileri sürdüğü bir sorudur. Aslına bakılacak olursa sorun iki temel kavrama kadar indirgenmektedir. Güzel Sanatlar mı yoksa Fen Teknik yani Bilim mi?

Bize soracak olursanız her iki kavramı da birbirinden farklı düşünmek hatalı olacaktır. Yani hem sanatsal anlamda hem de bilimsel anlamda ilerlememiş bir toplumun kalkınması imkansız olacaktır. Özellikle bilimsel anlamdaki gelişmelerden uzak kalan bir toplumun teknoloji çağını yaşadığımız bugünlerde kalkınması neredeyse imkansızdır. Belki bilim yani fen-teknik daha ağır basıyor gibi gözükse bile sanatın yanında durmadığı bir toplumun sadece bir makine gibi kalacağından ve bir müddet sonra çözüneceğinden hiç kuşkumuz da yok.

Gelişmiş batı toplumları diye kastedilen Avrupa ve Kuzey Amerika bölgeleri incelendiğinde bu coğrafyada yaşayan toplumların hem bilimde hem de sanatta muazzam bir üretkenlik içerisinde olduklarını görüyoruz. Hatta Amerikanın bilimsel kalkınmasının altında Hollywood yapımcılarının hayal gücünün yattığını ve bu şekilde bilim insanlarının domine edildiğini söyleyen uzmanlarda yer almaktadır. Ayrıca köklü bir sanat anlayışının yerleşmiş olduğu toplumlarda asayiş de daha kolay sağlanmaktadır. Asayişin yani huzurun olduğu yerlerde ise bilim sanat ve aklınıza gelecek her türlü konuda gelişim çok daha da rahat ilerleyecektir. Çünkü sanat insanları özgürleştirir beyinlerdeki prangaların kırılmasına yarar ve bu da akabinde bilimsel gelişmelerinde önünü açar. Rönesans dönemi incelenecek olursa sanırız ki ne dediğimiz daha iyi anlaşılacaktır.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki güzel sanatlar mı yoksa fen-teknik mi bir toplumu kalkındırır derseniz bu iki terimin birbirine bağlı olduğunu ve birisi olmaz ise diğerinin olmayacağını söyleyebiliriz. Ancak yüzdeliğe vurursak eğer %51 sanat, %49 fen-teknik deriz. Çünkü sanatın olmadığı sanatçının yetişmediği bir toplumun üretkenliği sınırlanmış olacaktır.

Advertisement

Leave A Reply