Halkalı Solucanlar Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Halkalı Solucan nasıl bir hayvandır? Halkalı Solucanların özellikleri, yapısı, yaşam şekilleri ve türleri hakkında bilgi.

Halkalı Solucanlar Hakkında Bilgi

Halkalı Solucanlar; (Latincesi Annelidae) Çok hücreli hayvanlardan, Birincil ağızlılar şubesinin bir dalıdır. Gövdeleri uzun, yumuşak, yassı ya da yuvarlak biçimlidir. Beyin ya da çok gelişmiş duyu organlarının bulunduğu kısa bir baş bölgesinden sonra çember biçiminde bölütlerden oluşan uzun gövde yer alır.

Halkalı Solucanlar

Gövde sağlam bir kütikule tabakasıyla örtülüdür. Çeşitli renklerde ya da renksiz olabilen halkalı solucanların vücut çeperiyle bağırsakları arasında ikincil bir karın boşluğu (solom) bulunur. Sölom her dölütte bir çifttir. Vücut boşluğunun genişleme olanağı kısıtlı olduğundan kasların çevrelediği ikincil vücut boşluğunun hacmi çok değişken değildir. Bu hacmin sabit tutulması için her kas hareketi öteki kaslarca denetlenir. Bir başka deyişle her kas hareketi, ötekilerin yapacağı hareketleri etkiler ve iki sıra kasların çevrelediği vücut boşluğu bir iskelet (hydrostatic iskelet) görevi yapar.

Halkalı Solucanlar Bu yapısıyla halkalı solucanlar uzunlamasına kasların dışında yer alan çember kasın sıkışması durumunda, gövde çapı azalır, uzunluk artar. Uzunlamasına kasların sonradan çekilmesiyle gövde eski durumuna gelir. Halkalı solucanlarda kırmızı renkte kan taşıyan bir damar sistemiyle, ip merdiveni sinir sistemi bulunur. Yenileşme yetenekleri çok yüksektir. Erdişi ya da ayrı eşeyli olabilirler. Bu dalın en önemli sınıfı Kıllı ayaklılardır.

Advertisement

Leave A Reply