Hamile Kalmanın Yolları Nelerdir? Kolay Hamile Kalmak İçin Tavsiyeler

0
Advertisement

Bazen hamilelik hemen mümkün olmaz. Hamile kalmanın yolları nelerdir? O dönemde neler yapılmalı nelerden uzak kalınmalıdır?

gebelik testi

Kaynak: pexels.com

Her kadının hayatı boyunca en çok yaşamak isteyeceği duygulardan biri kuşkusuz annelik duygusudur. Hamile kalmak, 9 aylık süreçte bebeğini karnında taşımak, dünyaya gelme sürecinde onun için pek çok hazırlık yapmak, bir evlada sahip olmanın gururunu tatmak ve daha pek çok duyguyu içerisinde barındıran annelik duygusu, hamile kalmayı başarmanın ardından gelişen durumlardır.

Son yıllarda değişen yaşam koşulları ve buna bağlı olarak değişen öncelikler, kadınları ve erkekleri evliliğe daha geç adım atmaya yöneltmiş; bu durum da hamile kalma yaşlarını yukarılara çekmiştir. Kadınlar hem kendileri için iyi bir iş, iyi bir kariyer peşinde koşarken bir yandan da geleceğe güzel yatırımlar yapmak adına hayat önceliklerini hep çalışmaya vermektedirler. Ancak bastırılamaz annelik içgüdüsü, onları er ya da geç yakalayacak ve evlenip hamile kalmanın yollarını arayacaklardır. Tam da bu noktada, hamile kalıp bir bebek sahibi olmak için yoğun duygular içerisindeyken bazı zamanlarda işler beklenildiği gibi gitmez. Bazen sağlık sorunlarından dolayı, bazen stresten dolayı hatta bazen ortada hamile kalmak için hiç bir sorun bulunmamasına rağmen kadınlar hamile kalamazlar.

hamile

Kaynak: pixabay.com

Bu tip sorunların ortaya çıkması, kadını ve eşini negatif yönde etkileyebilir. Çünkü bir bebek sahibi olmaya karar verildikten sonraki aşama genelde sabırsızlıkla ve o müjdeli haberi bir an önce verme heyecanıyla geçmektedir. Bu durumlarla karşı karşıya kalan çiftlerin asla umudunu yitirmemesi, kadının hamile kalamamasının ana sebebini bulup onun için ekstra çaba göstermeleri gerekmektedir. Hamile kalmak için pek çok farklı unsur bulunduğundan dolayı bu unsurları hayata geçirmek, hamilelik ihtimalini çok daha olası hale getirmektedir. İşte hamile kalmanın yollarından en çok yararlanılabilecekler şunlardır;

Cinsel ilişki sıklığınızı arttırın :

Çiftlerin bir bebek sahibi olmayı denedikleri dönemde, haftada 1 ya da 2 kez cinsel ilişkiye girip bir sonuç beklemeye çalışmaları çok yeterli olmayabilmektedir. Bununla alakalı yapılabilecek en iyi davranış, cinsel ilişki sıklığını arttırmaktır. Yani haftada 1-2 olan cinsel ilişki sayısını 4’e ya da 5’e çıkarmak, çiftler için bebeğin olma olasılığını daha çok arttırmaktadır. Olaya bilimsel açıdan baktığımızda, bir erkeğin sperminin bir kadının vücudunda kaldığı gün sayısı ortalama olarak 5 gündür ve bu süreç içerisinde de canlı olarak kalabilir. Eğer ki çiftler sık sık cinsel ilişkiye girerlerse, kadınların yumurtlama dönemlerinde spermlerin direkt olarak yumurtaya girebilmesine yardımcı olacaklardır. Ne kadar çok sperm olursa o kadar yumurtanın döllenme şansı olacaktır. Hatta hamilelik şansınızın daha fazla olduğu yumurtlama dönemlerinizde daha çok ilişkiye girmek için bu dönemleri kesin olarak öğrenebileceğiniz Amerika menşeili tükürükle yapılabilen ovülasyon(yumurtlama dönemi) testleri bulunmaktadır. Bu testler T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan da onaylı olduklarından güvenilir sonuçlar çıkartabilmektedir.

hamilelikte rüya

Kaynak: pixabay.com

Alkol ve sigarayı bırakın :

Bu iki ürün de hem kadın için hem erkek için üreme koşullarına son derece zararlı ürünlerdir. Özellikle erkeklerin çok fazla sigara içmesi spermlerin ciddi şekilde azalmasına ve var olan spermlerin de kalitesinin ciddi şekilde düşmesine sebep olmaktadır. Bunun dışında çok sık alkol kullanımı da kadınlarda yumurtalık sağlığını bozmakta, erkeklerde yine sigaranın gösterdiği etki gibi sperm kalitesini ve yapısını bozmaktadır.

Advertisement
Doktor kontrollerini ihmal etmeyin :

Uzun süredir çift olarak bebek yapmayı deniyor ve görünürde olmaması için hiç bir problem yokmuş gibi gözükmesine rağmen yine de bebek sahibi olamıyorsanız. Çift olarak mutlaka doktora görünmenizde fayda vardır. Çünkü taraflardan birinin tıbbi olarak bir sağlık problemi ortaya çıkabilir. Bu sebeplerden dolayı doğal yollarla hamile kalmak yerine tüp bebek gibi değişik yöntemlerle hamile kalma seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bu durumda karşı karşıya kalındığı taktirde asla demoralize olunmamalı, tedaviye en kısa sürede başlanarak sağlıklı bir bebek sahibi olmanın yoluna girebilirsiniz.

Ağrı kesici ilaç kullanmamaya çalışın :

Hamile kalmaya çalıştığınız dönemlerde herhangi bir sağlık sorununuz için kullandığınız ağrı kesiciler, kadınlar için hamileliği engelleyici unsurlar arasında yer almaktadır. Bunun sebebi ağrı kesicilerin içerisinde bulunan maddeler, kadınların hamile kalacağı süreçte vücudunda aktif olması gereken “prostaglandin” adlı hormonu baskı altına almaktadır. Bu baskı durumu hormonun istenilen seviyenin altına düşmesine ve sonuç olarak döllenen yumurtaların fallop tüpüne düşebilmesine engel olmaktadır.

Beslenme tarzınızı zenginleştirin :

Beslendiğiniz besinlerin hamile kalmaya çalıştığınız süreçte hem kendiniz için hem de erkek tarafı için mutlaka kullanılması gereken bir kaç vitamin ve besin bulunmaktadır. Bu besinler erkekteki sperm sayısını ve kalitesini arttırdığı gibi kadınlarda da yumurtalıkların döllenmesini daha da kolaylaştırmaktadır. Zinc ve E vitamini kullanılması, hem kadınlar için hem de erkekler için hücre yenilenmesi sağladığı için spermlerle yumurtalıkların birleşme sürecini daha kolaylaştırmaktadır. Bunun dışında özellikle erkeklerin selenyum vitamini içeren gıdalarla beslenmesi. Testosteron sayısını ve sperm sayısını arttıracak, böylelikle yumurtalıklara giden spermlerin yumurtalıklara girme şansının daha da yükselmesini sağlamaktadır.

Hamile kalmak için diyeti bırakın :

Dünya genelinde yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde, hamile kalmak isteyen kadınların bu çabalarının devam ettiği süreçte diyet yapması. Her ne kadar sadece kalori miktarlarını düşürüyor gibi gözükse de vücudun diyetten kaynaklı pek çok ihtiyaçtan mahrum kalması. Doğal olarak kadın vücudundaki üreme hormonlarının da azalmasına ve düzgün çalışamamasına neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü hamile kalmaya karar verildikten sonra asla diyet yapılmamalı, aksine hormonları yükseltecek besinlerle beslenilmesi önerilmektedir.

Sağlık Uyarı

Advertisement


Leave A Reply