Hamilelikte Hangi Bitki Çayları İçilebilir? Hangi Bitki Çayları İçilmemelidir?

0
Advertisement

Hamilelik sırasında tüketilmesi güvenli olan bitki çayları nelerdir? Hangi bitki çaylarını tüketmek risk taşır? Neler içilebilir, neler içilmemelidir?

Bitkisel çayların bazıları yaygın hamilelik semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak diğerleri hamilelik sırasında tüketmek tehlikeli olabilir.

Hamilelik sırasında bitkisel çay kullanımının potansiyel etkileri hakkında çok fazla araştırma yoktur, bu yüzden denemeden önce doktorunuza danışmak iyi bir fikirdir.

Hamileyken içmek güvenli olduğu düşünülen bazı çaylara ve zararlı olabilecek bazılarına bakalım.

Hamilelik sırasında güvenli bitki çayları

Bitkisel preparatlar ağır metaller gibi kontaminantları içerebilir. Bitkisel çayların kalitesi ve gücü ürünler arasında önemli ölçüde değişebilir.

Çay ararken, güvendiğiniz üreticilerden satın almayı deneyin.

Advertisement

Aşağıdaki çayların genellikle hamilelik sırasında içilmesi güvenli kabul edilir. Yine de, içmeden önce doktorunuza danışmak iyi bir fikirdir.

Kırmızı Ahududu Yaprağı Çayı

kırmızı ahududu yaprağı çayı

İlk trimesterde güvenliği tartışmalı olsa da, bu çay ikinci ve üçüncü trimesterde popülerdir. Kırmızı ahududu yaprağı demir bakımından zengindir ve uterus tonunu artırabilir.

Bazı doğal sağlık savunucuları ahududu yaprağı çayının doğum sancısını kısaltmaya yardımcı olduğuna inanıyor, ancak en az bir 2010 çalışması bu iddiayı desteklemiyor.

Nane yaprağı çayı

Nane Çayı

Nane yaprağı bulantı, sabah bulantısı ve gazı hafifletmek için kullanılır. Ancak hamilelik sırasında yaygın bir sorun olan mide ekşimesini kötüleştirebilir.

Advertisement

Limon otu çayı

limon otu çayı

Limon otu canlandırıcı, narenciye kokusuna sahiptir. Aşağıdakiler için kullanılır:

  • uykusuzluk tedavisi
  • stresi azaltmak
  • kaygı hafifletmek
  • sindirime yardım

Meyve ve baharattan yapılmış çaylar

meyve çayı

Kurutulmuş meyve ve baharatlardan yapılan bitkisel çayların (normalde gıdalarda bulunan miktarlarda) tüketilmesi genellikle güvenlidir. Çilek, elma ve turunçgillerden yapılan çayı deneyin.

Hamilelikte Tüketilmesi Güvenli Olmayan Yada Dikkatli Tüketilmesi Gereken Çaylar

Papatya çayı

Bu bitki genellikle stresi azaltmak ve uykuyu arttırmak için kullanılır. Ara sıra bir bardak papatya çayı yudumlarken hamilelik sırasında bir soruna neden olması muhtemel değildir, ancak düzenli olarak veya büyük miktarlarda içmek tehlikeli olabilir.

Çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısı hamileyken papatyadan tamamen kaçınılmasını önerir.

Bitki uterus kasılmalarını tetikleyebilir ve düşük veya erken doğum eylemine yol açabilir.

Papatya, Asteraceae familyasındaki bitkilere karşı alerjiniz varsa olumsuz bir reaksiyona neden olabilir, örneğin:

  • yakup otu
  • kadife çiçeği
  • papatyalar
  • krizantem
Isırgan yaprağı çayı

Isırgan yaprağı, sözde birçok gebelik çayında bulunur. Ancak bu mutlaka onu güvenli kılmaz. Hamilelik sırasında ısırgan yaprağı kullanımı tartışmalıdır.

Bazı doktorlar, ikinci ve üçüncü trimesterde kuru ısırgan otu çayını bir gebelik toniği olarak önermektedir. Diğerleri taze ısırganlardan yapılan çayın uterus kasılmalarına veya düşük veya erken doğum yapılmasına neden olabileceğini iddia ediyor.

Araştırma kesin bir kararı destekleyene kadar, risk almamak ve hamilelik sırasında ısırgan yaprağından kaçınmak gereklidir.

Advertisement
Karahindiba yaprağı çayı

Bu, hamilelik çaylarında sıklıkla bulunan başka bir bitkidir. Karahindiba, A vitamini ve kalsiyum bakımından yüksektir. Bazen hamilelik sırasında şişkinliğe yardımcı olmak için kullanılır.

Ancak karahindiba yaprağı da idrar söktürücüdür (yani idrar hacminizi arttırır) ve çok dikkatli kullanılmalıdır.

Pennyroyal (Yarpuz) çayı

Pennyroyal hamilelik sırasında hiçbir zaman önerilmez. Rahim kasılmalarını ve adet kanamasını tetikleyebilir.

Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü, hamile olduğunuz zamanda uzak durmanız gereken başka bir bitkidir. Aşırı tüketim, erken doğum riskini artırabilir.

Müshil bitki çayları

Bu çaylar, yaygın bir gebelik rahatsızlığı olan kabızlığı tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca dehidrasyona neden olabilir, elektrolit dengenizi bozabilir ve uterus kasılmalarına neden olabilirler.

Müshil çayları hamilelik sırasında güvensizdir. Hamileyseniz ve kabızsanız, lif ve sıvı alımınızı artırmayı ve daha fazla hareket etmeyi deneyin. Dışkı yumuşatıcı kullanımı hakkında doktorunuzla da konuşabilirsiniz.

Kaygan karaağaç kabuğu çayı

Kaygan karaağaç kabuğu mideyi kaplayarak mide ekşimesi ve mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Kaygan karaağaçın iç kabuğu, yiyecek miktarlarında kullanıldığında hamilelik sırasında güvenli olabilir. Ancak dış kabuk düşüklere neden olabilir.

Bazı bitkisel çaylarda ne tür kaygan karaağaç kabuğunun olduğunu doğrulamak zordur, bu nedenle hamileyken tamamen kaçınmak gerekir.

Hindiba kökü ile yapılan çaylar

Hindiba hamilelik sırasında büyük miktarlarda tüketmek için güvenli değildir.

Bu madde menstrüasyona ve düşüklere neden olabilir. Birçok ticari bitki çayları kavrulmuş hindiba kökü içerir.

Özetle

Hamilelik sırasında bitkisel çayların kullanımı hakkında çok fazla araştırma yoktur. Sonuç olarak, çoğu sağlık kuruluşu ve doktor, hamile insanlara güvende kalmasını ve gıda miktarından daha büyük miktarlarda tüm bitkilerden kaçınmasını tavsiye eder.

Advertisement

Hamilelik sırasında içilmesi güvenli olabilecek bitkisel çayları olsa da, büyük miktarlarda içmenin zararlı olması mümkündür.

Onları denemek istiyorsanız, tek bir bitkiden yapılmış organik bitki çaylarına gidin ve kullanmadan önce doktorunuzla tartışın.


Leave A Reply