Hasan bin Ali Kimdir?

0
Advertisement

Hasan bin Ali Kimdir ve ne yapmıştır? Hasan bin Ali hayatı, biyografisi, döneminde yaşananlar İslam tarihindeki yeri ile ilgili bilgi.

Hasan bin Ali

Hasan bin Ali Kimdir?

Hasan bin Ali; Hz. Muhammed‘in kızı Hz. Fatıma ile Hz. Ali‘nin büyük oğludur (Medine 625-ay y. 669).

Dördüncü halife olan babasının öldürülmesi üzerine Küfe halkı tarafından halife seçilmesine karşın Muaviye ile çatışmak zorunda kaldı. Suriyeliler ve Umeyyeoğulları tarafından desteklenen Muaviye, kısa sürede Irak’ı ele geçirmeye başladı. Hz. Hasan, Kays adlı komutanını Suriye üzerine gönderirken, büyük bir orduyla Madayin’e doğru yola çıktı. Başkomutan Kays’ın öldürüldüğü söylentileri orduda büyük çöküntü yarattı. Ayaklanan askerler Hz. Hasan’ın çadırına saldırdı. Irak askerine güvenilmeyeceğini anlayan Hz. Hasan halifelikten çekilmeye karar vererek Kûfe’ye döndü.

Muaviye’nin önerisini kabul ederek bazı koşullarla halifelikten çekildi. Buna göre Muaviye ömrü boyunca halife kalacak, yerine Hz. Hüseyin halife olacaktı. Hz. Hasan, Medine’ye döndü, ailesiyle sakin bir yaşam sürdü (661). Ümeyyeoğulları ailenin burada da dirlik düzenliğini bozdular; Muaviye ve Yezit’in kışkırtmalarıyla Hz. Hasan, eşi Esma tarafından zehirlenerek öldürüldü.

Advertisement

Leave A Reply