Hasan Sabbah’ın Hikayesi – Ramiz Dayıdan Dinle

0
Advertisement

2009 yılının Aralık ayında Ezel dizisinin popülaritesinin zirvesinde iken Ramiz Dayının anlatmış olduğu Hasan Sabbah hikayesi. Ramiz Dayı Hasan Sabbah hikayesi videosu izle

Hassan Sabbah’ı bilir misin? Hasan Sabbah yalçın bir dağın tepesindeki bir adam. Kartal yuvası bir kalede oturuyor. Alamut kalesinde. Krallıkları deviren adalet dağıtan, dehşet saçan bir adam. O zamanın Selçuklu Sultanı Selahattin bu Hasan Sabbah’ın peşine kelle avcılarını göndermiş. Hasan Sabbah’ın kellesini istemiş. Gel zaman git zaman Hasan Sabbah’ın elçisi Sultana gitmiş saraya.

Elçi gelmiş, Demiş ki, “Sultana bir lafımız olacak
Sultan “Buyur söyle” demiş.
Elçi bakmış şöyle, Demiş ki “Bu kalabalık olmaz“.
Sultan kalabalığı göndermiş.
Elçi demiş ki “bu korumalar da gitsin lafım sana” demiş.

Sultan iyice merak etmiş korumaları da göndermiş. O zaman elçi sultanın yanındaki iki kölemen korumaya bakmış. Demiş ki Onları da gönder. Sultan demiş ki; “Onları göndermem, onlar benim oğullarım, en çok onlara güvenirim. Biz üçümüz bir kişiyiz” demiş. Hadi söyle yahut ta git.

Advertisement

O zaman elçi o iki kölemen korumaya dönmüş demiş ki “size kılıçlarınız çekin ve hükümdara kıyın desem ne yaparsınız?” İki adam tereddüt bile etmemiş, “Emrin olur” demiş. Bunun üzerine elçi arkasına bile bakmadan çekip gitmiş. Ertesi gün Sultan Selahattin, Hasan Sabbah’ın peşine gönderdiği kelle avcılarını geri çağırmış.

Hasan Sabah hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenlere Wladimir Bartol’un ALamut Kalesi isimli kitabını şiddetle tavsiye ederiz. Uzun zamandır kitaplığımda sessiz sakin duran bu kitabı yeniden okumaya Ezel dizisi sayesinde yeniden karar verdim.

Advertisement

Leave A Reply