Hayvanları Koruma Günü İle İlgili Kompozisyon – Yazı Örneği

2

Hayvanları Koruma Günü ile ilgili hayvanserverlerin ve hayvan sevgisi olan kişilerin sevebileceği yazı / kompozisyon, örneği

hayvan civciv

Kaynak : pixabay.com

Hayvanları Koruma Günü

Mırıl mırıl mırıldanaraktan bize sokulan kediyi, bizi görünce sevinçle kucağımıza sıçrayan köpeği hepimiz severiz. Yalnız, onları sevmek yetmez; daha doğrusu, sevmek demek okşamak demek değildir. Nasıl sevdiğimiz insanlara kötülük gelmesini istemezsek, onların canını sıkmaktan kaçınırsak, kendilerine bir iyilik edebilmek, için çırpınırsak, sevdiğimiz hayvanlara karşı da böyle davranmalıyız. Kedinin kuyruğunu çeken, köpeğin bacağına teneke bağlayan bir çocuk bu hayvancıkları sevdiğini söylerse inanır mıyız hiç!

Şunu da düşünmeliyiz ki kedi, köpek, koyun, keçi, tavuk gibi evcilleşmiş hayvanlar kendilerine göre birer dev olan biz insanlara güvenmişler, yanımıza yaklaşmışlar, evlerimizde, bahçelerimizde yer almışlar, hayatlarını bize bağlamışlardır. Onun için, aramızda beslediğimiz bu hayvanları üşütmemeye, hasta etmemeye bakmalı, bir rahatsızlıklarını görürsek veterinere göstermeliyiz.

Hayvanların korunması denilirken

Hayvanların korunması denilirken sadece etrafımızda yer alan hayvanlardan değil tüm dünyayı düşünerek hareket etmeliyiz. Belki şimdi yaşça küçük olup elimizden çokça bir şey gelmeyebilir. Ancak gelecek bizim olduğu için hem çevreyi koruyup doğayı tahrip etmeden canlılığın devamını sağlayacak yaşam tarzını oturtmalıyız.  Düşünsenize çevre kirliliği küresel ısınmayı tetikliyor küresel ısınmada kutuplarda erime ve sonuçta kutuplarda yaşayan muhteşem güzellikte ki kutup ayıları, penguenler, kutup tilkileri, foklar gibi bir çok hayvanın türü tehlikeye giriyor. Buradan şu durum çıkabiliyor : Her hareketimizi büyük bir sorumluluk ile atmalıyız çünkü kelebek etkisi ile nelere zarar vereceğimizi hayal dahi edemeyiz.

Hayvan sevgisi demek, çevre sevgisi, insan sevgisi demektir. Hayvanlara içinde bir hoşgörü, çevreye karşı bir hassasiyet olmayan içinde insan sevgisi pek yeşerememiş insanların bu dünyada hızlıca azalmasını dilerim.

kurbağa

Kaynak : pixabay.com

Hayvanları Koruma Günü Ne Zaman?

Her yıl Ekim ayının dördüncü günü Hayvanları Koruma Günü olarak kabul edilmiştir. Her sene takvim yaprakları 4 Ekim tarihini gösterdiğinde o gün Hayvanları Koruma Günü olarak çeşitli etkinliklere sahne olacak demektir.

Hayvanlar, bitkiler gibi, insanlara yararlı canlılardır. Biz onların etinden, sütünden, yumurtasından besin olarak yararlanırız. Ayrıca yünlerinden elbise, halı, kilim yapılır. Derilerinden de ayakkabı ve çeşitli giyecek eşyaları elde edilir. Ayrıca bir çok hayvandan ilaç elde edilirken bir çok hayvanın davranışları takip edilir ve doğanın dengesi itibari ile hayvanların neler yaptıkları bilim insanları tarafından takip edilir. Çünkü hayvanların olmadığı bir dünyada insanlığın yaşama şansı yoktur.

Evcil hayvanlardan bazıları güçleri ile bize yardımcı olurlar. Bir çok engelli insan yalamak için yardımcı bir köpeğe ihtiyaç duymaktadır. Bu köpekler o insanların eli ayağı gibi olmakta ve o kişilerin yaşam kalitelerini ciddi bir şekilde yükseltmektedirler.

Hayvanların bize sayılamayacak kadar çok yararları vardır. Bunun için hayvanları korumalı, onları sevmeli ve onlara yardımcı olmalıyız. Onlara eziyet etmemeli, zarar verenleri önlemeliyiz.


2 yorum

Leave A Reply