Heidi Kitap Özeti Konusu Karakterleri, Yorumlar, Johanna Spyri

0
Advertisement

Johanna Spyri’nin Heidi isimli kitabının konusu, karakterleri, Heidi kitap özeti ve karakter analizi, yorumlar, hakkında bilgi.

Heidi Kitap Özeti

Küçük Mayenfeld kasabasından Dorfil köyüne sadece bir saatlik yürüyüş gerektiğini biliyor musunuz? Dağ meralarına gelmeniz için gereken süre aynı ve yolun yarısında Peter’ın kulübesi var. Peter, yakında hakkında daha fazlasını öğreneceğiniz karakterdir.

heidi

Romanın başında okuyucu, küçük yeğeni Heidi’yi elinden tutan uzun boylu ve iri bir kız olan Deta’yı tanır. Deta’nın amacı, 5 yaşındaki yeğenini, sadece kütük kulübesi ve birkaç keçisi olan büyükbabasının mütevazı bir şekilde yaşadığı dağlara kadar götürmektir. Deta’nın kararı hakkında Heidi’nin de büyükbabasının da herhangi bir fikri yoktur çünkü kimse onlardan kendileri için bir karar almaya katılmalarını istememiştir.

Küçük Heidi, geldiği anda yeni çevresini araştırmaya başlar. Büyükbaba, gömme dolap, masa ve sandalye bulunan bir odadan oluşan kabinin içini gösterir. Odanın diğer tarafında büyükbabanın uyuduğu bir yatak ve şöminenin üzerinde asılı büyük bir kap vardır. Heidi, büyükbabanın yatağını taze samandan yaptığı çatı katında bir uyku yeri seçer. Kızı hemen sever ve ona düşkün olur. Ertesi gün Heidi bir keçi çobanı olan Peter ile tanışır ve onunla birlikte meralara gitmeye karar verirler, yanlarında küçük Dorfil köyündeki tüm keçiler ve büyükbabanın iki keçisi – Schwanli ve Baerli vardır.

Dağlarda Yaşam

Her geçen gün daha da güçlenen Heidi, dağlarda yaşamanın tüm nimetlerinden yararlanıyordur.

Advertisement

Mevsim değişir ve tüm dağı kaplayan büyük miktarda karla kış başlar. Heidi, Peter’ı evine davet eder Peter ile çok zaman geçiriyorlardır, bu yüzden büyükbaba onunla kütük kulübesine bir kızak gezintisi yapar. Heidi, Peter’ın ailesi, annesi ve kör büyükannesi ile tanışmış ve onları nezaketi ve samimiyeti ile kazanmıştır. Özellikle Heidi’nin sesini dinlemekten zevk alan büyükanne. Ertesi gün Heidi, büyükbabasını, büyükannenin kulübesini çökmemesi için tamir etmeye ikna eder. Bu, büyükbabanın dağlara taşındıktan sonra başka insanlarla ilk temasıdır. Bu, büyükbaba evde çalışırken Heidi’nin Peter’ın ailesini neşelendirdiği mutlu günlerin sadece başlangıcıdır.

Küçük Heidi’nin dağlara vardığı günden bu yana üç yıl geçmiştir ve o zaman diliminde çok şey öğrenmiştir. Şimdi sekiz yaşındadır ve okula gitmesi gerektiğine dair mesajlar almaya başlarlar ama büyükbaba inatçıdır ve bu fikri reddeder. Bir süre sonra Deta tekrar ortaya çıkar ve büyükbabanın reddetmesine, büyükannenin yeminlerine ve Peter’ın öfkesine rağmen Heidi’yi yanına alır. Heidi’yi Bay Sesemann’ın evine götürmeye karar verir. Burada onun yatalak kızı Clara için bir hanımefendiye refakatçi olacaktır. Heidi, hane reisi olan Bayan Rottenmeier ile de tanışır.

Zaman geçtikçe, Heidi’nin otlaklara ve doğaya duyduğu özlem daha da artar. Doğayı gözlemleyebileceği doğru noktayı bulmak için her fırsatı değerlendiriyordur. Bir gün odasının penceresinden bir kilise kulesi görür. O kuleyi bulmak niyetiyle dışarı çıkar, ama çok geçmeden kaybolur. Genç bir sokak org çalgıcısından yardım ister ve yardımı için ona kırk pfening ödeyeceğini söyler. Sonunda kuleye vardığında hayal kırıklığına uğrar çünkü kulenin tepesinden bile otlakları ve vadiyi göremiyordur.

Eve iki kedi yavrusu ile birlikte döner. Hayvanlara dayanamayan Bayan Rottenmeier ile birkaç tatsız karşılaşmadan sonra, Heidi ve Clara, hizmetçi Sebastian’ın yardımıyla evin içindeki yavru kediler için güvenli bir yer bulurlar.

Heidi, Clara ile iyi geçinmesine rağmen, ne öğretmen ne de Bayan Rottenmeier onu sevmez, bu yüzden onunla dalga geçmek için uygun fırsatları kullanırlar. Bay Sesseman nihayet eve döndüğünde, Heidi’nin zihinsel engelli olduğunu söyler. Bay Sesseman ise kızda yanlış bir şey olmadığı sonucuna varır ve onu kızı için mükemmel bir arkadaş olarak bulur. Bay Sesseman başka bir yolculuğa çıkar ama annesinin ziyaretini duyurur. Clara’nın büyükannesi, Heidi’yi hemen seven ve Heidi’nin güvenini kazanmanın ve onu okumayı öğrenmesi için motive etmenin yolunu bulan, yumuşak kalpli nazik bir kadındır. Heidi bir arkadaş daha edinmesine rağmen, yine de dağları arzuluyordur ve bu da onun her gün daha da zayıflamasına neden olur. Ten rengi her geçen gün daha da solmuştur ve iştahı da azalmıştır.

Dağlara Özlem

Evde garip olaylar olmaya başlar ve bir hayaletin var olduğu fikri hepsini korkutur çünkü ana evin kapıları her sabah gizemli bir şekilde ardına kadar açılır. Neyse ki, Bay Sesseamn geri döner ve yakın arkadaşı doktor Classen’in yardımıyla gizemleri çözer. Heidi uykusunda yürüyordur ve bilinçsizce kapıları açıyordur. Doktor, hastalığını vatan hasreti olarak teşhis eder ve Heidi’nin durumu için tek geçerli tedavinin dağlara geri dönmesi olduğunu söyler. Heidi, ertesi sabah Mayenfled’e giden trene biner. Gelir gelmez hemen Peter’ın büyükannesini ziyarete koşar ve ona artık bayat ekmek yemek zorunda kalmasın diye hediye olarak birkaç çörek verir. Eve döndüğü için herkes mutludur ama en çok dedesi onun yanlış çıkarımlarının farkına vararak insanlara olan inancını yeniden tazeler. Heidi’nin düzenli olarak okula devam edebilmesi için her kış Dorfil’e taşınmaya karar verir. Kısa süre sonra Clara’dan ziyarete geleceği mesajını içeren mektup gelir.

Advertisement

Geçen aylarda doktor Classen, biricik kızının ölümü olan büyük trajediyle yıkılmıştır. Ne yazık ki, Clara’nın sağlığı daha da kötüleşmiş ve İsviçre’ye olan yolculuklarını ertelemek zorunda kalmışlardır, ancak doktor Classman onun yerine seyahate çıkar. Bu yolculuğun birçok faydasını görür, iştahını geri kazanır ve Heidi’nin büyükbabasıyla gerçek bir arkadaş olur. Hatta daha fazla vakit geçirebilmeleri için daha uzak Ragaz kasabasında otel yerine Dorfil’de daha yakın bir konaklama yeri bulmayı başarır.

Davet edildikten sonra, doktor her gününü Heidi ve Peter ile meralarda geçirmeye başlar. İlk başta kıskanan Peter, bir zamanlar ona yemeğini veren yabancı misafiri daha sonra kabul eder. Doktor Heidi’den kendisini Frankfurt’ta ziyaret etmesini ister. Dağlardaki harika yerden zar zor ayrılarak eve döner.

Ekim ayında, kar fırtınalarından önce, büyükbaba ve Heidi keçileriyle birlikte Dorfil’e taşınır. Heidi derse başlar.

Heidi, Clara’dan başka bir mektup alır, bu da Peter’ın kıskançlığını tetikler. Sonunda Clara ve büyükannesi gelir. Doğal güzelliklerin keyfini çıkaran Clara, Heidi’nin dağlardaki kulübesinde misafir olarak kalır. Büyükbaba Clara’ya bakar, ona yardım eder ve onu ve Heidi’yi lezzetli keçi sütüyle besler. Clara güçlenir ve Peter daha da deli oluyordur çünkü Heidi’yle ondan daha fazla zaman geçirmesi gereken Clara’yı kıskanıyordur. Bir sabah öfkesinin zirvesindeyken Clara’nın tekerlekli sandalyesini dağdan aşağı iter. Büyükbaba sandalyenin kalan parçalarını bulmaya gider ve Heidi, Peter’ı Clara’yı ayağa kaldırması için ona yardım etmesi için ikna eder, böylece ilk adımlarını atmaya başlar. Sonunda kendi başına yürüyebilir.

Clara, döndüğünde büyükannesini şaşırtmak için iyileşmesini bir sır olarak saklamaya karar verir. Büyükbaba, Heidi ve Clara, onun iyileşmesi ve güncel yaşam olaylarından eşit derecede mutludur. Kısa süre sonra Clara’nın büyükannesi geri döner ve Clara’nın babasını da yanına alır. Clara’nın sağlığına kavuştuğunun harika haberiyle ikisi de şok oldular ve şaşırırlar. Peter, bunun farkında değildir.

Sonunda her şey yolundaydı. Peter tekerlekli sandalyeyi kırdığı için suçunu itiraf eder ve eylemlerinin yol açtığı olumlu sonuçlar nedeniyle affedilir. Tüm Sesseman ailesi Frankfurt’a geri döner, ancak gelecek baharda tekrar dağlara dönme sözü verirler.

Karakter Analizi

Heidi

Bu romanın ana karakteri. Küçük yaşta yetim kalan Alpler vadisinde teyzesiyle birlikte yaşıyordur. Daha sonra büyükbabasının dağlardaki yerine taşınır. Çevre değişikliği onun için tamamen yeni bir şeydi, aynı anda hem korkmuş hem de şaşırmıştı.

Frankfurt’a taşındığında dedesiyle olan hayatını o kadar özlemişti ki bir kez bile kaçmayı denemişti. Dağlarda yaşamayı seviyordu, orada sadece temel yiyecek ve giyecekleri olmasına rağmen Frankfurt’ta bolluk içinde yaşıyordu. Heidi empatik, asil ve hoş biri. Samimi, dışa dönük ve neşeli, her zaman hareket halinde. İyimserdir ve her olumsuz durumda ince bir çizgi bulmaya çalışır.

Çok iletişimseldir ve hikayesi çok ilginç veya eğlencelidir, çünkü doğal neşesi ve yayılan iyimserliği nedeniyle her zaman etrafındaki insanları mutlu etmeye çalışır. Oyuncu ruhu herkesin iyi bir ruh haline girmesine yardımcı oluyor çünkü onu mutlu eden de budur.

Büyükbaba

Dağlarda bir kulübede tek başına yaşayan yetmişlerinde yaşlı bir adam. Heidi’nin yanında iki keçisi var, çünkü yıllar önce tüm mal varlığını kumarda kaybeder ve ardından oğlunu bir kazada kaybetti. Hayal kırıklığına uğramış ve kederli bir şekilde, kendini diğerlerinden uzak tutarak dağlara taşınır. Heidi ile tanışınca yavaş yavaş hayatı değiştirmeye başlar.

Büyükbaba gerçekten iyi bir insan, çalışkan, güç ve canlılık dolu. Bir süre sonra topluma geri dönmeye başlar ve halk onu seve seve kabul eder.

Advertisement
Peter

Romanın başında on bir yaşında olarak tanımlanan bir çocuk. Heidi’den altı yaş büyük, annesi ve kör büyükannesi ile Dorfil ve büyükbabasının kulübesi arasında yaşıyor. Çalışkan bir keçi çobanıdır, her gün sabahın erken saatlerinde keçileri meralara götürür ve akşamları eve geç döner.

Heidi hakkında çok sahiplenicidir, başka biri onun yerini doldurmaya çalışırsa veya sadece onunla herhangi bir şekilde iletişim kurmaya çalışırsa kıskançlık ve öfke gösterir. Romanın sonunda kusurlarının farkına varır ve davranışlarında gerçekten bazı değişiklikler yapmaya çalışır. Heidi onu ikna edip eğitimin önemini anlatana kadar ders çalışmaktan kaçınır.

Clara

Tüm hayatını tekerlekli sandalyede geçiren ama her zaman eğlenmeye ve şaka yapmaya hazır bir kız. O, dul Bay Sesseman’ın tek çocuğu ve on iki yaşında (Heidi’den dört yaş büyük) . Tekerlekli sandalyede olmasının bir sonucu olarak, zayıf ve hastaydı, solgun ve yorgundu. Heidi onun tam tersi, eğitimsiz ve tamamen hanımefendi olmamasına rağmen, bir anda ondan çok hoşlanmaya başlar. Yanında Heidi ile doğa ve güzellikleri hakkında çok şey öğrendi.


Leave A Reply