Helicobacter Pylori Nedir? Belirtileri Sebep Olduğu Hastalıklar Tedavisi

0
Advertisement

Helicobacter Pylori nedir, ne gibi hastalıklara neden olur? Helicobacter Pylori nasıl tedavi edilir, belirtileri ve teşhisi hakkında bilgi.

Helicobacter Pylori

Helicobacter pylori (H. pylori) bir bakteri türüdür. Bu mikroplar vücudunuza girebilir ve sindirim sisteminizde yaşayabilir. Yıllar sonra midenizin iç yüzeyinde veya ince bağırsağınızın üst kısmında ülser adı verilen yaralara neden olabilirler. Bazı insanlar için enfeksiyon mide kanserine yol açabilir.

Helicobacter Pylori

H. pylori ile enfeksiyon yaygındır. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisinin vücutlarında var. Çoğu insan için ülsere veya başka semptomlara neden olmaz. Sorunlarınız varsa, mikropları öldürebilecek ve yaraların iyileşmesine yardımcı olabilecek ilaçlar vardır.

Dünyanın daha büyük bir kısmı temiz suya ve sanitasyona eriştikçe, öncekinden daha az insan bakteri alıyor. İyi sağlık alışkanlıklarıyla kendinizi ve çocuklarınızı H. pylori’den koruyabilirsiniz.

H. pylori Sizi Nasıl Hasta Ediyor?

Onlarca yıldır, doktorlar insanların stresten, baharatlı yiyeceklerden, sigara içmekten veya diğer yaşam tarzı alışkanlıklarından ülser olduğunu düşünüyorlardı. Ancak bilim adamları 1982’de H. pylori’yi keşfettiklerinde, mide ülserlerinin çoğunun mikropların nedeni olduğunu buldular.

Advertisement

H. pylori vücudunuza girdikten sonra midenizin astarına saldırır ve bu astar sizi genellikle vücudunuzun yiyecekleri sindirmek için kullandığı asitten korur. Bakteriler yeterince zarar verdikten sonra, asit astardan geçerek ülsere yol açabilir. Bunlar kanayabilir, enfeksiyonlara neden olabilir veya yiyeceklerin sindirim sisteminizden geçmesini engelleyebilir.

H. pylori’yi yiyeceklerden, sudan veya mutfak gereçlerinden alabilirsiniz. Temiz su veya iyi kanalizasyon sistemlerinden yoksun ülkelerde veya topluluklarda daha yaygındır. Bakterileri, enfekte kişilerin tükürüğü veya diğer vücut sıvılarıyla temas yoluyla da alabilirsiniz.

Pek çok insan H. pylori’yi çocukluk döneminde alır, ancak yetişkinler de alabilir. Mikroplar, semptomlar başlamadan yıllar önce vücutta yaşarlar, ancak buna sahip olan çoğu insan asla ülsere yakalanmaz. Doktorlar, enfeksiyondan sonra neden yalnızca bazı kişilerin ülsere yakalandığından emin değiller.

Semptomlar

Ülseriniz varsa, karnınızda hafif veya yanıcı bir ağrı hissedebilirsiniz. Gelip gidebilir, ancak muhtemelen en çok yemek aralarında veya gece yarısı gibi mideniz boşken hissedeceksiniz. Birkaç dakika veya saatlerce sürebilir. Yemek yedikten, süt içtikten veya bir antiasit aldıktan sonra daha iyi hissedebilirsiniz.

Ülserin diğer belirtileri şunları içerir:

 • Şişkinlik
 • Geğirme
 • Aç hissetmemek
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Açık bir sebep olmadan kilo kaybı

Ülserler midenizde veya bağırsaklarınızda kanama yapabilir ve bu da sağlığınız için tehlikeli olabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen tıbbi yardım alın:

Advertisement
 • Kanlı, koyu kırmızı veya siyah dışkı
 • Nefes almada güçlük
 • Baş dönmesi veya bayılma
 • Sebepsiz yere çok yorgun hissetmek
 • Soluk ten rengi
 • Kanlı veya kahve telvesi gibi görünen kusmuk
 • Şiddetli, keskin mide ağrısı

Yaygın değildir, ancak H. pylori enfeksiyonu mide kanserine neden olabilir. Hastalığın ilk başta mide ekşimesi gibi birkaç semptomu vardır. Zamanla şunları fark edebilirsiniz:

 • Göbek ağrısı veya şişlik
 • Mide bulantısı
 • Aç hissetmemek
 • Az miktarda yedikten sonra tok hissetmek
 • Kusma
 • Sebepsiz kilo kaybı

Helicobacter Pylori

Teşhisi

Ülser semptomlarınız yoksa, doktorunuz muhtemelen sizi H. pylori için test etmeyecektir. Ama şimdi veya geçmişte bu belirtilere sahipseniz, test yaptırmak en iyisidir. Steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) gibi ilaçlar da mide zarınıza zarar verebilir, bu nedenle doğru tedaviyi alabilmek için semptomlarınıza neyin sebep olduğunu bulmak önemlidir.

Başlamak için doktorunuz size tıbbi geçmişiniz, semptomlarınız ve aldığınız ilaçlar hakkında sorular soracaktır. Daha sonra şişlik, hassasiyet veya ağrı olup olmadığını kontrol etmek için karnınıza bastırmak da dahil olmak üzere size fiziksel bir muayene yapacaktır. Şunlara da sahip olabilirsiniz:

Bir enfeksiyon bulmaya yardımcı olabilecek kan ve dışkı testleri

Üre nefes testi. Üre adı verilen bir maddeye sahip özel bir sıvı içeceksiniz. Ardından, doktorunuzun test için laboratuvara göndereceği bir torbaya nefes vereceksiniz. H. pylori’niz varsa, bakteriler vücudunuzdaki üreyi karbondioksite çevirecek ve laboratuar testleri nefesinizin normal gaz seviyelerinden daha yüksek olduğunu gösterecektir.

Ülserlerinize daha yakından bakmak için doktorunuz şunları kullanabilir:

 • Üst gastrointestinal endoskopi. Bir hastanede, doktor boğazınızdan aşağıya, midenize ve ince bağırsağınızın üst kısmına bakmak için endoskop adı verilen küçük kameralı bir tüp kullanacaktır. Prosedür aynı zamanda bakterilerin varlığı açısından incelenecek bir numune toplamak için de kullanılabilir. İşlem sırasında uyuyor veya uyanık olabilirsiniz, ancak sizi daha rahat ettirecek ilaçları alacaksınız.
 • Üst GI testleri. Hastanede baryum adı verilen bir maddeye sahip bir sıvı içersiniz ve doktorunuz size bir röntgen çeker. Sıvı, boğazınızı ve midenizi kaplar ve görüntüde net bir şekilde öne çıkmalarını sağlar.
 • Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması. Vücudunuzun içinin ayrıntılı resimlerini çeken güçlü bir röntgendir.

H. pylori’niz varsa, doktorunuz sizi mide kanseri için de test edebilir. Şunları içerir:

Fiziksel Muayene

Vücudunuzda yeterli kırmızı kan hücresi olmadığında anemiyi kontrol etmek için kan testleri. Kanayan bir tümörünüz varsa olabilir.

Dışkıda çıplak gözle görülemeyen kan olup olmadığını kontrol eden gizli kan testi

Endoskopi

Biyopsi, bir doktor kanser belirtileri aramak için midenizden küçük bir doku parçası aldığında. Doktorunuz bunu bir endoskopi sırasında yapabilir.

Advertisement

BT taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi vücudunuzun iç kısımlarının ayrıntılı resimlerini yapan testler

H. pylori tedavisi

H. pylori’nin neden olduğu ülserleriniz varsa, mikropları öldürmek, mide zarınızı iyileştirmek ve yaraların geri gelmesini önlemek için tedaviye ihtiyacınız olacak. İyileşmesi genellikle 1 ila 2 hafta sürer.

Doktorunuz muhtemelen size birkaç farklı ilaç türü almanızı söyleyecektir. Seçenekler şunları içerir:

 • Amoksisilin, klaritromisin (Biaxin), metronidazol (Flagyl), tetrasiklin (Sumisin) veya tinidazol (Tindamax) gibi vücudunuzdaki bakterileri öldürmek için antibiyotikler. Büyük olasılıkla bu gruptan en az iki tane alacaksınız.
 • Midenizdeki asit miktarını, onu üreten minik pompaları bloke ederek azaltan ilaçlar.
 • Bizmut subsalisilat, antibiyotiklerinizle birlikte H. pylori’yi de öldürmeye yardımcı olabilir.
 • Mideyi daha fazla asit üretmeye sevk eden kimyasal histamini bloke eden ilaçlar.

Tedaviniz, birkaç hafta boyunca günde 14 veya daha fazla hap alacağınız anlamına gelebilir ve bu çok fazla ilaç gibi görünüyor. Ancak doktorunuzun yazdığı her şeyi almanız ve talimatlarını takip etmeniz gerçekten önemlidir. Antibiyotikleri doğru şekilde almazsanız, vücudunuzdaki bakteriler onlara dirençli hale gelebilir ve bu da enfeksiyonların tedavi edilmesini zorlaştırır. İlaçlarınız sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuzla tedavi seçenekleriniz ve yan etkilerle nasıl başa çıkabileceğiniz hakkında konuşun.

Tedavinizi bitirdikten yaklaşık 1-2 hafta sonra, doktorunuz enfeksiyonun geçtiğinden emin olmak için nefesinizi veya dışkınızı tekrar test edebilir.

Önleme

Diğer mikropları uzak tutmak için attığınız adımlarla kendinizi bir H. pylori enfeksiyonuna yakalanmaktan koruyabilirsiniz:

 • Banyoyu kullandıktan sonra ve yemek hazırlamadan veya yemeden önce ellerinizi yıkayın. Çocuklarınıza da aynısını yapmayı öğretin.
 • Temiz olmayan yiyecek veya sudan kaçının.
 • İyice pişmemiş hiçbir şeyi yemeyin.
 • Ellerini yıkamamış kişilerin sunduğu yiyeceklerden kaçının.
 • Stres, baharatlı yiyecekler, alkol ve sigara içmek ülsere neden olmasa da, bunların hızla iyileşmesini engelleyebilir veya ağrınızı daha da kötüleştirebilir. Stresinizi yönetmenin, diyetinizi iyileştirmenin yolları ve sigara içiyorsanız, bırakma konusunda nasıl yardım alabileceğiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

H. pylori enfeksiyonundan sonra ne bekleyebilirim?

H. pylori’nin neden olduğu ülserlerin çoğu, birkaç haftalık tedaviden sonra iyileşir. Varsa ağrı için NSAID kullanmaktan kaçınmalısınız çünkü bu ilaçlar mide zarınıza zarar verebilir. Ağrı kesici ilaçlara ihtiyacınız varsa, doktorunuzdan bazılarını önermesini isteyin.


Leave A Reply