Henri Rousseau Kimdir? Ünlü Fransız Ressamın Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Henri Rousseau kimdir ve ne yapmıştır? Fransız ressamı Henri Rousseau hayatı, eserleri ve sanat kariyeri hakkında bilgi.

Henri Rousseau

Kaynak: wikipedia.org

Henri Rousseau

Henri Rousseau (1844-1910), en çok canlı orman sahneleri ve rüya gibi manzaralarıyla tanınan Fransız Post-Empresyonist bir ressamdı. Hiçbir resmi sanat eğitimi almamasına rağmen, kendine özgü tarzı ve canlı hayal gücüyle birçok genç sanatçıya ilham vererek zamanının en etkili sanatçılarından biri haline geldi.

Rousseau 21 Mayıs 1844’te Fransa’nın Laval kentinde doğdu. Babası tesisatçıydı ve annesi temizlikçi olarak çalışıyordu. Zor bir çocukluk geçiren Rousseau, on üç yaşında annesini kaybetti ve Angers’deki amcasının yanına gönderildi.

Eğitimini tamamladıktan sonra Rousseau orduya katıldı ve Meksika’da görev yaptı. Fransa’ya döndükten sonra Paris’te yirmi yılı aşkın bir süre gümrük memuru olarak çalıştı.

Henri Rousseau - Antilopun Üzerine Atlayan Aç Aslan

Henri Rousseau – Antilopun Üzerine Atlayan Aç Aslan

Rousseau hayatı boyunca sanat tutkunu oldu ve boş zamanlarını resim yaparak geçirdi. Tamamen kendi kendini yetiştirmiş olmasına rağmen, yılda 25’ten fazla tuval üreten üretken bir sanatçıydı. Rousseau 1884 yılında, 40 yaşındayken gümrük memurluğu görevinden emekli oldu ve kendini tamamen resim yapmaya adadı.

Rousseau’nun resimleri hayal gücünden ve seyahatlerinden esinlenmiştir, çünkü eserlerinde tasvir ettiği yerleri hiçbir zaman gerçekten ziyaret etmemiştir. Özellikle orman manzaraları, parlak renkleri ve düzleştirilmiş perspektifleriyle dönemin geleneksel manzaralarından önemli ölçüde ayrılıyordu. Yaşadığı dönemde sanatı büyük ölçüde yanlış anlaşıldı, ancak o inat etti ve yeni eserler yaratmaya devam etti.

Advertisement

Rousseau’nun resimleri hayatının sonlarına doğru daha fazla tanınmaya başladı ve eserlerini Paris’teki Salon des Indépendants’da sergilemek üzere davet edildi. Eleştirmenlerden gelen karışık eleştirilere rağmen, 1910’daki ölümüne kadar resim yapmaya devam etti.

Bugün Rousseau, Post-Empresyonist akımın en önemli ve etkili sanatçılarından biri olarak kabul edilmektedir. Kendine özgü tarzı, cesur renk kullanımı ve fantastik konuları yıllar boyunca aralarında Pablo Picasso ve Max Ernst’in de bulunduğu pek çok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur. En ünlü eserlerinden bazıları “Rüya”, “Uyuyan Çingene” ve “Aç Aslan Kendini Antilopun Üzerine Atıyor “dur.

Henri Rousseau - Uyuyan Çingene

Henri Rousseau – Uyuyan Çingene

Kaynak 2

Henri Rousseau Fransız ressamıdır. 1844 yılında Laval’da doğmuş 1910 yılında Paris’te dünyaya veda etmiştir.

Le Douanier (Gümrükçü) adıyla da bilinir. Paris gümrüğünde küçük bir memurken boş zamanlarında resimle uğraştı. Bu alanda kendi kendini yetiştirdi. 1885 yılında emekli olunca tümüyle resme yöneldi. Eserlerini ilk kez 1886’da Bağımsızlar Salonu’nda sergiledi. Önceleri olay konusu olan resimleri yazar A. Jarry’nin kendisini aydın çevrelere tanıtmasından sonra, yenilik arayan sanatçı ve eleştirmenlerin ilgisini çekti.

Çocuk resimlerini ve halk sanatını anımsatan bir saf dillilikle, gerçekçi, ayrıntıda son derece titiz ama çok yalınlaştırılmış biçimlere yer veren şiirsel ve düşlemsel bir resim anlayışı geliştirdi. Günlük yaşamdan kesitler, Paris ve çevresinin görünümleri, egzotik manzaralar, portreler, çiçekler, askeri resmi geçitler, spor gösterileri ve simgesel sahneler, onun yeğlediği konulardı. Son döneminde gerçekleştirdiği cangıl resimlerinde büyük yapraklı yeşil bitkiler, renkli kuşlar ve vahşi hayvanların yanı sıra masalcı figürler görülür. Naif (safyürek, safdilli) resmin önde gelen temsilcisi olan Henri Rousseau gerçeküstücüler başta olmak üzere birçok çağdaş ressamı etkiledi.

Başlıca eserleri:

Savaş (1894; Paris, Louvre), Uyuyan Çingene (1897; New York, Modern Sanat Müzesi), Aç Aslan (1905), Yılan Oynatan Kadın (1907; Paris, Louvre), Batan Güneşli Çangıl Manzarası (1909; Basel, Sanat Müzesi), Düş (1910; New York, Modern Sanat Müzesi).

Advertisement


Leave A Reply