Henry Heimlich Kimdir? Heimlich Manevrasının Arkasındaki Dehanın Hayatı

0
Advertisement

Henry Heimlich kimdir ve ne yapmıştır? Henry Heimlich’in hayatı, tıp alanında katkıları, buluşları Heimlich manevrası hakkında bilgi.

Henry Heimlich

Henry Heimlich (Wilmington, Delaware; 3 Şubat 1920-Cincinnati, Ohio; 17 Aralık 2016) Amerikalı bir göğüs cerrahıydı.

Henry Heimlich

Cornell Üniversitesi’nden mezun oldu ve tıp doktorasını 1943’te Weill Cornell Tıp Koleji Enstitüsü’nden aldı. En çok trakeal tıkanıklığı olan insanları tedavi etmek için yarattığı manevra olan Heimlich Manevrası ile tanınır. Heimlich, manevra hakkındaki bilgilerini ilk olarak 1974’te yayınladı ve bir hafta sonra bir gazete, bu manevranın bir hayat kurtardığını bildirdi.

Tıp okulundan sonra Heimlich, II.Dünya Savaşı sırasında Çin’de ABD Donanması’nda görev yaptı. Resmi olarak, Amerikan ve Çin askeri personelinin refahından sorumlu baş sağlık görevlisiydi, ancak gerçekte küçük kasabadaki siviller için çok çeşitli tıbbi konularla da ilgileniyordu. 1945 Ağustos’unun sonlarında savaşın sona erdiği haberini aldı. Bu süre zarfında Heimlich, Asya ve Orta Doğu’da körlüğe neden olan göz kapaklarında bakteriyel enfeksiyonu olan trahom kurbanları için yenilikçi bir tedavi geliştirdiğini iddia etti. Tedavisinin etkili olduğunu kanıtladı ve hastalar üzerinde başarıyla kullanıldı.

Heimlich valfi

1962’de Heimlich, göğüs drenajı flutter valfini (Heimlich valfi olarak da adlandırılır) icat etti ve 1969’da cihaz için patent aldı. Heimlich’in Çin’deki tıp asistanı Frederick Webster tarafından tartışılan bir iddia olan, 2. Dünya Savaşı sırasında bir Çinli askerin göğsündeki kurşun yarasından öldüğünü görünce ilham aldığını söyledi. Valfin tasarımı, çökmüş bir akciğerin yeniden genişlemesine izin vermek için hava ve kanın göğüs boşluğundan boşaltılmasına izin verir. Buluş, Vietnam Savaşı’nda yüzlerce Amerikan askerinin hayatını kurtarmıştır.

Advertisement

heimlich manevrası

Heimlich Manevrası

Heimlich, manevra hakkındaki görüşlerini ilk olarak 1 Haziran 1974’te Acil Tıp’ta gayri resmi bir makalede yayınladı. 19 Haziran 1974’te Seattle Post-Intelligencer, emekli restoran sahibi Isaac Piha’nın Washington Bellevue’de boğulma kurbanı Irene Bogachus’u kurtarmak için bu prosedürü kullandığını bildirdi.

1976’dan 1985’e kadar, Amerikan Kalp Derneği’nin ve Amerikan Kızıl Haçı’nın boğulma-kurtarma yönergelerinde, yabancı cisim ile hava yolu tıkanıklığını ortadan kaldırmak için ilk olarak bir dizi geri üfleme; geri tepmeler başarısız olursa, Heimlich manevrasını (aka “karından itme”) uygulama öğretildi. Temmuz 1985’te yapılan Amerikan Kalp Derneği konferansından sonra, geri tepmeler boğulma kurtarma yönergelerinden kaldırıldı. 1986’dan 2005’e kadar, Amerikan Kalp Derneği ve Amerikan Kızılhaçı’nın yayınlanmış yönergeleri, boğulma tedavisi olarak yalnızca Heimlich manevrasını önerdi.

Henry Heimlich

Sıtma tedavisi

1980’lerin başlarından itibaren Heimlich, kanser, Lyme hastalığı ve (daha yakın zamanda) HIV gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için iyi huylu sıtmalı bir kişinin kasıtlı enfeksiyonu olan sıtma tedavisini savundu. 2009 yılı itibarıyla tedaviler başarısız oldu ve hem bilimsel olarak sağlıksız hem de tehlikeli, şeklinde eleştirilere maruz kaldı.

Ölümü

Ailesinden yapılan bir açıklama, Heimlich’in 12 Aralık’ta Hyde Park, Cincinnati’deki evinde kalp krizinden kaynaklanan komplikasyonlardan sonra 17 Aralık 2016’da The Christ Hospital’da öldüğünü şeklindeydi. Öldüğünde 96 yaşındaydı.

Advertisement


Leave A Reply