Henryk Wieniawski Kimdir?

0
Advertisement

Henryk Wieniawski kimdir? Henryk Wieniawski hayatı, biyografisi, eserleri ve besteleri hakkında bilgi.

Henryk Wieniawski

10 Temmuz 1835, Lublin — 12 Nisan 1880, Moskova

Polonyalı kemancı ve bestecidir. Eğitimini Paris Konservatuvarı’nda Clavel ve Massart’ın öğrencisi olarak görmüş, Avrupa’da konser gezilerine çıkmış, 1860 yılında Rusya’ya gitmiş, Çar’ın solo kemancılığını yapmıştır. 1832-69 yılları arasında St. Petersburg Konservatuvarına öğretmen olmuş, 1877 yılında Brüksel Konsefvatuvarı’na Vieuxtemps’in yerine keman öğretmenliğine getirilmiştir. «Kemanın Chopin’i» diye anılır. İkinci keman konçertosu en ünlü yapıtıdır. Keman için yazdığı öbür verimi arasında mazurkalar, «Souvenir de Moscou» ve «Légende» vardır.

KEMAN KONÇERTOSU «Re minör» No. 2 Op. 22

19. yüzyılın ikinci yarısında keman üzerindeki ustalığı ve kişisel niteliğiyle iki sanatçının seçkinleştiği görülür. Joseph Joachim ve Henryk Wieniawski. İkincisi aynı zamanda besteci olarak da tanınmış, çalgısı için bıraktığı yapıtlar daima ilgi görmüştür. Moskova’da yardımsız ve gelirsiz kalan, ağır bir hastalık sonucu genç yaşta ölen Wieniawski keman için iki konçerto bırakmıştır. Bunlardan özellikle Fransız okulu etkisinde yazılmış «ikinci» konçerto kemancıların gözde repertuarı arasında sayılır.

Advertisement

Birinci bölüm (Allegro moderato) orkestranın sunduğu ilk «tema» ile girer, kemanın devraldığı melodi çeşitli süslemelerle korno’nun verdiği ikinci «tema»ya ulaşır. Birinci ve ikinci bölümler arasındaki bağlantıyı klarnetin uzunca bir geçişi kurar, lirik bir şarkı karakterindeki ikinci bölüm (Romance: Andante non troppo) kemandan yansıyan bir «kadans»la üçüncü bölüme (Allegro moderato) bağlanır. Besteci «â la Zingara – Çingene tarzında» sözcüğüyle bölümün özelliğini belirtmiş, başlıca iki «tema»nın sunuluşunda kemanı görevlendirmiştir.


Leave A Reply