Herpetofobi (Sürüngen Korkusu) Nedir? Belirtileri Nedenleri ve Başa Çıkma

0
Advertisement

Herpetofobi (Sürüngen Korkusu) nedir, belirtileri nelerdir? Herpetofobi nedenleri, başa çıkma yolları nelerdir, hakkında bilgi.

Herpetofobi (Sürüngen Korkusu)

Herpetofobi bir sürüngen korkusudur. Herpetofobisi olan insanlar genellikle yılanlar ve kertenkeleler gibi sürüngenlerden korkarlar. Bununla birlikte, kaplumbağalar ve timsahlar gibi diğer sürüngenlerden de korkabilirler.
Herpetofobi, bir tür anksiyete bozukluğu olan özel bir fobidir. Belirli bir fobiniz varsa, bir şey hakkında çok büyük bir korku veya endişe hissedersiniz. Pek çok farklı özel fobi türü vardır.

Kertenkele ayakları

Kaynak : Pixabay.com

Kertenkele ve yılan fobileri ne kadar yaygındır?

Spesifik fobiler, nispeten yaygın bir anksiyete bozukluğudur. Muhtemelen birçok insan hayatının bir aşamasında bunu deneyimleyecektir. Tüm sürüngenler arasında en yaygın olanı yılan korkusudur. İnsanların yüzde 2 ila 3’ünün Yılan fobisi (ofidiyofobi) için klinik kriterleri karşıladığı tahmin edilmektedir.

Kertenkele ve yılan korkusuna ne sebep olur?

Herpetofobi gibi belirli fobilere neden olan faktörler şu anda belirsizdir. Ancak, katkıda bulunabilecek birkaç şey vardır:

Kötü bir deneyim

Bir sürüngenle yaşayacağınız kötü bir deneyim, onu korku veya acı duygularıyla ilişkilendirmenize neden olabilir. Örneğin, bir yılan tarafından ısırılan bir kişi, yılan korkusu geliştirebilir.

Öğrenme

Özellikle genç yaşta belirli şeylerden korkmayı öğrenmemiz mümkündür. Örneğin, kertenkelelerden çok korkan bir ebeveyniniz veya kardeşiniz varsa, onlardan korkmayı da öğrenebilirsiniz.

Advertisement

Kültürel faktörlerin de bir kişinin sürüngenleri algılamasında rol oynayabileceğini belirtmek de önemlidir. Sürüngenler, özellikle yılanlar, dünyanın her yerinde mitoloji, folklor ve dini metinlerde sıklıkla bulunur.

Portekiz’deki 514 katılımcının yer aldığı 2012 tarihli bir araştırma, sürüngenlerin ve amfibilerin korunmasına yönelik tutumları araştırdı. Araştırmacılar, bu hayvanları içeren olumsuz izlenimlerin veya folklorun olumsuz bir tavrı öngördüğünü keşfettiler.

Genetik

Genetik ayrıca belirli fobilerin gelişmesine de katkıda bulunabilir. Örneğin, ebeveynlerinizden biri kertenkelelerden korkuyorsa, bu korku veya onu geliştirme riskinin artması potansiyel olarak size aktarılabilir.

Yılan korkusuyla bağlantılı olarak, insanlar bu hayvanları tespit etmek için daha yüksek bir yetenek geliştirmiş olabilir. Bu uyarlamanın ilk insanların yılanların saldırılarından kaçınmasına yardımcı olduğu düşünülüyordu.

2014 yılında yapılan bir araştırmada, insanların bir arama görevinde yılan bulma yeteneklerini araştırdı. Katılımcılardan, dikkat dağıtıcı bir grup arka plan görüntüsü içinde yılanı bulmaları istendi. Katılımcıların arka plan görüntüleri arasından yılan resimlerini örümceklere veya mantarlara göre daha hızlı ve daha doğru seçebildikleri görülmüştür.

Korku işleme

Herkes kaygı ve korku gibi duyguları farklı şekilde işler. Bazı insanların doğal olarak daha endişeli olması mümkündür. Bu onların fobiye sahip olma olasılığını artırabilir.

Advertisement
boa yılanı

Kaynak: pixabay.com

Sürüngen korkusu belirtileri

İki tür spesifik fobi semptomu vardır: psikolojik ve fiziksel. Herpetofobinin ana psikolojik semptomu, bir sürüngene maruz kaldığında ezici bir korku veya endişe hissetmektir.

Bu duygular, genellikle sürüngenin kişiye karşı oluşturduğu gerçek tehditle orantısızdır. Bir sürüngen fiziksel olarak bulunduğunda korku ve endişe hissetmenin yanı sıra, herpetofobisi olan birinin şu durumlarda da semptomları olabilir:

 • bir sürüngen hakkında düşünmek
 • diğer insanların sürüngenler hakkında konuştuğunu duymak
 • bir sürüngenin resmini veya videosunu izlemek

Herpetofobisi olan bir kişi, sürüngenlerle temastan kaçınmak için elinden geleni yapar. Bu, potansiyel olarak günlük yaşamlarında ve aktivitelerinde önemli bir kesintiye yol açabilir.

Herpetofobi gibi belirli bir fobisi olan kişilerde fiziksel semptomlar da mevcut olabilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • kalp atış hızında artış
 • terlemek
 • titreme
 • nefes darlığı
 • baş dönmesi veya baygınlık hissi
 • göğüste sıkışma
 • huzursuz mide veya mide bulantısı

Herpetofobi ve çocuklar

Çocuklarda ayrıca herpetofobi olabilir. Herpetofobisi olan bir çocuk, bir sürüngene maruz kaldığında aşağıdakilerden bazılarını yapabilir:

 • donup kalma
 • ağlamaya başlama
 • anne babasına yapışmak
 • sinir krizi geçirmek

Bir tıp uzmanıyla ne zaman konuşmalı?

Sürüngen korkusu için ne zaman yardım aramanız gerektiğinin iyi bir göstergesi, hayatınızı önemli ölçüde bozmaya başladığı zamandır. Bu, aşağıdakiler gibi birkaç farklı şekilde gerçekleşir:

 • işte veya okulda üretkenliğinizi düşürmek
 • aile ve arkadaşlarla zorlayıcı ilişkiler
 • sosyal etkileşimleri veya sosyal etkinlikleri etkilemek
 • günlük görevleri yerine getirme yeteneğinizi bozmak

Bunlardan herhangi birinin olduğunu fark ederseniz, bir uzmanından randevu alın. İlk ziyaretiniz sırasında sizinle geçmişiniz ve semptomlarınız hakkında konuşacaklar. Topladıkları bilgilerden bir tedavi planı önerecekler.

Herpetofobinin üstesinden nasıl gelinir?

Herpetofobi tedavisi, terapiyi ve daha az yaygın olarak ilaçları içerir. Her tedavi seçeneğine ve bazı genel başa çıkma ipuçlarına daha yakından bakalım.

Terapi

Herpetofobi gibi belirli fobiler için sıklıkla kullanılan iki farklı terapi türü vardır. Bunlar:

Maruz kalma tedavisi. Terapistiniz, sürüngenlere maruziyetinizi yavaşça artıracaktır. Örneğin, daha sonraki seanslarda bir sürüngeni gerçekten tutmak amacıyla ilk seansta sizden sürüngenleri düşünmenizi isteyebilirler. Anksiyeteyle baş etmek için çeşitli teknikler de öğretilir.

Bilişsel davranışçı terapi. Genellikle maruz kalma terapisi ile birlikte kullanıldığında, BDT’nin amacı, sürüngen korkunuza katkıda bulunan olumsuz düşünce kalıplarını ve duyguları tanımlamaya ve yeniden şekillendirmeye yardımcı olmaktır.

Advertisement
İlaçlar

Benzodiazepinler ve beta blokerleri, herpetofobi tedavisi gördüğünüzde size reçete edilebilecek iki ilaç örneğidir. Bununla birlikte, bunlar genellikle anksiyete duygularıyla başa çıkmanıza yardımcı olmak için yalnızca kısa bir süre için verilir.

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) da genellikle belirli fobiler için reçete edilir.

Başa çıkmak için ek ipuçları

Herpetofobi için tedavi görmenin yanı sıra, atabileceğiniz bazı ek başa çıkma adımları da vardır:

 • Fobinizin günlük hayatınızı bozmasına izin vermekten kaçınmayı hedefleyin. Bunu yapmanın bir yolu, sürüngenlerden kaçınmak için çok uzağa gitmekten kaçınmaktır.
 • Yoga ve meditasyon gibi stresi azaltmanın farklı yollarını deneyin.
 • Kaygı duygularını besleyebileceklerinden kafein gibi uyarıcılardan kaçının.
 • Dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve düzenli bir uyku programı sürdürme gibi sağlıklı yaşam tarzı seçimlerini uygulayın ve bunlara bağlı kalın.
 • Nasıl hissettiğin hakkında başkalarıyla konuşmaktan çekinmeyin. Bir destek grubuna katılmak, bölgenizde belirli bir fobi yaşayan insanlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.

Özetle

Herpetofobi bir sürüngen korkusudur. Bu, her tür sürüngeni içerebilir, ancak çoğu zaman yılanlar ve kertenkeleler için geçerlidir.

Herpetofobi, spesifik fobi adı verilen bir tür anksiyete bozukluğudur. Belirli bir fobisi olan insanlar, korkularının nesnesi etrafında yoğun bir endişe yaşarlar. Ayrıca kalp çarpıntısı, terleme ve titreme gibi fiziksel semptomları olabilir.

Herpetofobiyi terapi kullanarak tedavi etmek mümkündür. Hayatınızı önemli ölçüde etkileyen bir sürüngen korkunuz olduğunu fark ederseniz, bir uzmanla konuşmak için randevu alın.


Leave A Reply