HGB (Hemoglobin) Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

0
Advertisement

HGB (Hemoglobin) ne demektir? HGB değerlerinin çocuklarda ve yetişkinlerde ne olması gerekir? Yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

HGB (Hemoglobin)

Hemoglobin nedir?

Hemoglobin, akciğerlerden vücudun dokularına oksijen taşıyan ve karbon dioksiti dokulardan akciğerlere geri gönderen kırmızı kan hücrelerindeki protein molekülüdür.

Hemoglobin, birbirine bağlı dört protein molekülünden (globulin zincirleri) oluşur. Normal yetişkinlerde hemoglobin (Hgb veya Hb) molekülü iki alfa-globulin zinciri ve iki beta-globulin zinciri içerir. Fetüslerde ve bebeklerde beta zincirleri yaygın değildir ve hemoglobin molekülü iki alfa zincir ve iki gama zincirinden oluşur. Bebek büyüdükçe gama zincirleri kademeli olarak beta zincirleriyle yer değiştirerek yetişkin hemoglobin yapısını oluşturur.

Her globulin zinciri, heme adı verilen önemli bir demir içeren porfirin bileşiğini içerir. Heme bileşiğine gömülü olan şey, kanımızda oksijen ve karbon dioksitin taşınmasında hayati önem taşıyan bir demir atomudur. Hemoglobin içerisindeki demir, aynı zamanda kanın kırmızı renginden sorumludur.

Hemoglobin ayrıca kırmızı kan hücrelerinin şeklinin korunmasında önemli bir rol oynar. Kırmızı kan hücrelerinin doğal şekli, ortasında delik olmayan bir donuta benzer. Bu nedenle, anormal hemoglobin yapısı, alyuvarların şeklini bozabilir ve işlevlerini ve kan damarları boyunca akışını engelleyebilir.

Advertisement

Hemoglobin düşüklüğü ne anlama gelir?

Düşük hemoglobin seviyesine anemi veya düşük kırmızı kan sayımı denir. Normalden daha düşük sayıda kırmızı kan hücresi anemi olarak adlandırılır ve bu sayı hemoglobin düzeylerini gösterir. Anemi için birçok neden (nedeni) vardır.

Aneminin yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

kan kaybı (travmatik yaralanma, ameliyat, kanama, kolon kanseri veya mide ülseri)

beslenme yetersizliği (demir, vitamin B12, folik asit),

Kemik iliği sorunları (Kemik iliğinin kansere nedeniyle değiştirilmesi)

kemoterapi ilaçları ile kırmızı kan hücresi sentezi yoluyla bastırma,

böbrek yetmezliği

Advertisement

anormal hemoglobin yapısı (orak hücre anemisi veya talasemi).

Hemoglobin Yüksekliği ne anlama gelir?

Yüksek rakımda yaşayan ve sigara içen insanlarda normalden yüksek hemoglobin düzeyleri görülür. Dehidrasyon, hatalı yüksek bir hemoglobin ölçümü verir ancak sıvı dengesi sağlandığında düzelir.

Bazı diğer nadir nedenler yüksek hemoglobin sebepleri şunlardır:

gelişmiş akciğer hastalığı (örneğin amfizem);

bazı tümörler;

polycythemia rubra vera olarak bilinen kemik iliği bozukluğu;

Sporcular tarafından kan dopingi amacıyla eritropoietin (Epogen) kötüye kullanılması (kırmızı kan hücrelerinin kimyasal olarak yükseltilmesi yoluyla vücuda oksijen miktarının arttırılması).

Normal hemoglobin değerleri nedir?

Hemoglobin seviyesi, tam kanın desiliter (dL) cinsinden gram cinsinden (gm) hemoglobin miktarı olarak ifade edilir; bu, bir desilitre 100 mililitredir.

Hemoglobin için normal aralıklar yaşa ve ergenlik çağından başlayarak kişinin cinsiyetine bağlıdır. Normal aralıklar şunlardır:

Yenidoğanlar: 17 ila 22 gm / dL

Advertisement

Bir (1) haftalık: 15 ila 20 gm / dL

Bir (1) aylık: 11 ila 15 gm / dL

Çocuklar: 11 ila 13 gm / dL

Yetişkin erkekler: 14 ila 18 gm / dL

Yetişkin kadınlar: 12 ila 16 gm / dL

Orta yaştan sonraki erkekler: 12.4 ila 14.9 gm / dL

Orta yaştan sonra kadınlar: 11.7 ila 13.8 gm / dL

Bu değerlerin tümü laboratuarlar arasında biraz değişebilir. Bazı laboratuvarlar yetişkin ve “orta yaştan sonra” hemoglobin değerlerini ayırmamaktadır. Ölü doğumların (yüksek hemoglobin – normal aralığın üstünde) ve prematüre doğum veya düşük doğum ağırlıklı bebeklerin (düşük hemoglobin – normal aralığın altında) riskini artırmaktan kaçınmak için gebe kadınlarda hem yüksek hem de düşük hemoglobin düzeylerinin önlenmesi gerekir.

Hemoglobin nasıl ölçülür?

Hemoglobin genellikle bir kan örneğinden, rutin tam kan sayımı testinin bir parçası olarak ölçülür.

Hemoglobin ölçümünde çeşitli yöntemler mevcuttur, bunların çoğu kan üzerinde farklı testler yapmak üzere tasarlanmış otomatik makinelerle yapılmaktadır. Makinede, kırmızı kan hücreleri yıkılır ve hemoglobinin bir solüsyon haline getirilir. Serbest hemoglobin, siyanomethemoglobin oluşturmak için hemoglobin molekülüyle sıkı bağlayan bir siyanür içeren bir kimyasala maruz bırakılır. Çözeltiye gönderilen ışığın ne kadar emildiği ölçülerek (özellikle 540 nanometre dalga boyunda), hemoglobin miktarı belirlenebilir.

Advertisement


Leave A Reply