Horon Nasıl Oynanır? Horon Dansının Özellikleri

0
Advertisement

Horon nedir? Horon nasıl bir danstır? Horonun tarihçesi, oynanma şekli, özellikleri hakkında bilgi.

horonHoron; horan olarak da bilinir, el ele tutuşulup sıra ya da halka oluşturularak oynanan halk oyunu. Özellikle Doğu Karadeniz yöresinde yaygındır. “Horum”, “horom”, “horun”, “foron” gibi adlarla da anılır.

Çoğunlukla erkekler tarafından oynanır. Ama “kız horonu”, “kadın horonu” ve “sallama” gibi kadınlar tarafından oynanan horonlar da vardır. Bunların çoğu, erkek horonlarına göre daha yumuşak olan ve çömelme figürüne yer verilmeden, özel türküler eşliğinde oynanan “nanay” türün-dedir. Ayrıca “rahat horon”, “alaca horon” diye bilinen ve eşler ya da yakın akrabaların kadın erkek birlikte oynadıkları karma horonlar da görülür. Bunlar da çömelmeden, düz yürüme biçiminde oynanan oyunlardır.

Horonda oyuncu sayısı 2-8 arasında değişebilir. “Kılıç horonu”, “bıçak horonu” gibi oyunlar iki kişiyle oynanır. Şenliklerde çok sayıda insanın uzun bir dizi oluşturarak horon oynadığı da olur.

Horonu “çavuş”, “horoncu başı” ya da “horon başı” yönetir. Çalgıcı da dışarıdan oyunun genel görünüşünü düzenler ve çeşitli komutlar vererek oyuncuları yönlendirir. Horon belli bir sıra izlenerek oynanır. Yörelere göre değişen bu sıralamaya “horon faslı” denir. Kıyı bölgelerinde oyuna genellikle kemençe, iç kesimlerde ise davul zurna ya da bağlama eşlik eder. Artvin ve çevresinde eşlik için tulum, akordeon ve mey de kullanılır. Kadınlar kendileri için özel olarak çalan bir kemençeci bulamazlarsa tef, darbuka, hatta tencere ve güğümle tempo tutarak oynarlar.

Horonda dizi oluştururken halay ve barda olduğu gibi omuzdan tutulmaz. İki kişiyle oynanan horonlarda ise el ele tutuşmak söz konusu değildir. Oyun sırasında vücudun ustalıkla titretilmesi, diz kırma, sağa sola açılma, öne eğilirken ellerin aşağı indirilmesi, ellerin yukarı kaldırılması, tepinerek, çömelerek, yürüyerek yapılan hareketler horonların belli başlı figürleridir.

Advertisement

Horoncular, yörelere göre az çok değişmekle birlikte, genel olarak uçları düğümlenmiş siyah başlık takar, beyaz ipekliden siyah düğmeli işlik, sol omuzdan iliklenen iki sıra gümüş düğmeli ve işlemeli siyah yelek, ağı körüklü, dar paçalı, siyah çuhadan zıpka, keçi derisinden körüksüz çizme giyerler. Hamayıl, pazubent, köstek, kemer, koltuk bıçağı ve kemere takılan kama da giysileri tamamlayan belli başlı parçalardır.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply