Howard Hawks Kimdir?

0
Advertisement

Howard Hawks kimdir? Howard Hawks hayatı, biyografisi, eserleri, filmleri ve sinema kariyeri hakkında bilgi.

Howard HawksHoward Hawks; (30.5.1896 – 26.12.1977)

Bir kâğıt fabrikatörünün üç oğlundan en büyüğü olan Hawks, Goshen/Indiana’da doğup Güney Kaliforniya’da büyüdü. Kolejden mezun olduktan sonra makine mühendisliğinden diploma alan Hawks, Birinci Dünya Savaşı’nda Amerikan Hava Kuvvetlerinde pilot teğmen olarak hizmet gördü.

1918’den Sonra: Sinemada Birinci Dünya Savaşı bitince önceleri bir uçak fabrikasında çalışan Hawks, 1918 yılında sinemaya aksesuara (sahne donatımcısı) olarak adım attı. Bunu izleyen dört yıl boyunca da kurgucu, senaryo yazarı ve prodüksiyon şefi olarak çalıştı. Miras yoluyla paraya kavuşan Hawks, 1922’den sonra Comedy Shorts (Kısa Komedi) denilen eğlendirici, kısa sessiz filmler çevirdi. Hawks 1926’da The Road to Glory adlı ilk uzun metrajlı filmini, kendi senaryosuna uygun olarak gerçekleştirdi. Altı yıl sonra, Amerikan gangster filminin prototipi olan Scarface (Yaralı Yüz, 1932) filmiyle büyük sansasyon uyandırdı. Tony Camonte (Paul Muni) adlı küçük bir hırsızın çok kudretli mafya patronluğuna yükselmesini anlatan öykü, klan şefi Al Capone’ın yaşam öyküsüne dayanıyordu.

1932’den Sonra: Tüm Türlerde Ürün Vermesi Hawks, Hollywood Stüdyo Sistemiyle çok iyi uyuşabildi ve tüm türlerdeki filmleri büyük bir ustalıkla uyarladı. Özellikle, açık deniz balıkçılarının hayatını anlattığı Tiger Shark adlı 1932 yılında çevirdiği üçgen öyküsünde bu becerisini ortaya döktü.

Hawks, 30’lu yılların sonuna doğru “Screwball Comedies” denilen, öncelikle sözlü esprilerden gücünü alan ve sakar erkeklerin, iki ayağı yere basan, gerçekçi kadınlar tarafından şaşırtıl-dığı komedi filmlerinin en başarılı yönetmenleri arasında yerini aldı. Havvks’ın bu türdeki başarısı, 1938-52 arasında birlikte beş film çevirdikleri Cary Grant ile ayrılmaz bir biçimde bağlantılıydı. Bunların arasında en çok ünlenen filmi Bringing Up Baby (Tehlikeli Bebek, 1938) oldu. Burada müzesi için bağış toplayan bir antropologun planlan milyonerin yeğeni (Katherine Hepburn) tarafından sürekli olarak baltalanır.

Advertisement

1946: Kara Dizi’nin Başyapıtı Hawks 1944’te ilk kez Humphrey Bogart ile Lauren Bacall adlı oyuncu karı-kocayı To Have and Have Not (Malik Olmak veya Olmamak) filmiyle kamera önüne getirdikten iki yıl sonra, aynı oyuncularla Kara Dizi’nin en seçkin yapıtlarından biri olan Raymond Chandler’in romanından sinemaya uyarlanan The Big Sleep (Büyük Uyku/Birleşen Kalpler) adlı filmi gerçekleştirdi. Bu filmde özel dedektif Philip Marlovve bir generale şantaj yapan insanı ararken, sonunda zorlukla kaçabildiği bir entrika ve ahlaksızlık labirentine düşer. Hawks bu filmi, romanın pesimist havasına bağlı kalarak, son derece kısa ve özlü bir biçimde kurguladı.

1948: İlk Kez Dünya Çapında Başarıya Kavuşması Red River (Kızıl Irmak/Kanlı Nehir) adlı filmiyle Hawks, başoyuncusu John Wayne’ın yontulmamış, kaba adam imajına sahip olmasını sağladı. Bu filmde kaçık bir çiftlik sahibi sığır sürüsünü her ne pahasına olursa olsun, gideceği yere ulaştırır. Zorlu sürü gütme işini tasvir tarzıyla Hawks, aksiyon filmi türündeki ustalığını kanıtladı. Yönetmen, on bir yıl sonra Rio Bravo (Kahramanlar Şehri, 1959) filmiyle yeniden Wayne ile beraber çalıştı.

1970: Bir Western Filmiyle Sinemaya Veda Etmesi Rio Lobo Hawks’ın son filmi oldu. Burada emekli bir subay (John Wayne) bir kasabayı suçlulardan temizler. 1974 yılında Şeref Oscar’ıyla ödüllendirilen Hawks, üç yıl sonra Palm Springs/Kaliforniya’da hayata gözlerini yumdu.


Leave A Reply