Huascar Kimdir? Hayatı

0
Advertisement

Huascar kimdir ve ne yapmıştır? İnka imparatoru Huascar hayatı, biyografisi, imparatorluk dönemi hakkında bilgi.

Huascar

Huascar; İnti Cusí Huallpa Huascar (Sevinç Güneşi) (ö. 1532, Cajamarca, Peru), İnka İmparatorluğu’nun yasal vârisi olan İnka hükümdarıdır. Üvey kardeşi Atahualpa’nın imparatorluk yönetimini ele geçirmek için başlattığı ayaklanmada yenik düşmüş ve öldürülmüştür.

İnka hükümdarı Huayna Capac’ın oğluydu. Babasının ölümü üzerine tahta çıktıysa da (1525), imparatorluk topraklarını üvey kardeşi Atahualpa’yla bölüşmek zorunda kaldı. Huáscar geleneksel İnka başkenti Cuzco’da hüküm sürerken, Atahualpa, merkez edindiği Quito kentinden imparatorluk topraklarının beşte biri kadar bir bölümünü yönetmeye başladı. Bu bölünmeyi önce kabul eden Atahualpa, çok geçmeden yönetimi tümüyle ele geçirmek için Huáscar’a karşı silahlı bir ayaklanma başlattı.

Huáscar, hükümdarlığının geleceği için büyük bir tehlike oluşturan bu ayaklanmayı bastırmak üzere kuzeye bir sefer düzenledi. Ama Atahualpa karşısında kesin bir yenilgiye uğradı ve ordusundan geriye kalan askerlerle birlikte Cuzco’dan kaçarken yakalandı. Ailesi, arkadaşları ve yandaşları gözünün önünde öldürüldükten sonra Cajamarca’ya, Atahualpa’nın yanına gönderildi. Bu sırada İspanyol kâşif Francisco Pizarro, Peru’ya ayak basmıştı (1532). Atahualpa, ülkesini kısa sürede ele geçiren Pizarro’nun, kardeşini yeniden tahta geçirmesinden korkarak 1532’de Huâscar’ı öldürttü. Bir yıl sonra kendisi de İspanyollar tarafından öldürüldü.

Advertisement

Leave A Reply