Hücre Duvarı Hakkında Kısaca Bilgi

0
Advertisement

Hücre duvarı nedir? Hücre duvarı ne işe yarar? Hücre duvarının yapısı ve özellikleri nelerdir? Hücre duvarı hakkında kısaca bilgi.

Hücre Duvarı

Hücre Duvarı Hakkında Kısaca Bilgi

Bitki, mantar ve bakteri hücrelerinde bulunur. Bu canlılarda bulunan çeperlerin temel yapıları farklıdır. Bitki hücrelerinin çeperleri selüloz, mantarların kikitin, bakterilerin iseaminoasitve glikoz türevi moleküllerden meydana gelmiştir. Bu yapı, cansız olup üzerinde madde geçişini sağlayan porlar bulunur.

Bitki dokularının mekanik direncini sağlayan bu yapının temel maddesi selülozdan meydana gelir. Bitki hücreleri bu çeperin arasında bulunan içi zar ile kaplı geçit denilen kanallar ile etkileşim halindedir. Bu geçitler sayesinde hücreler arasında çeşitli iyonların ve moleküllerin geçişi sağlanır.

Tatlısu algi bulunduğu ortamdan çok daha fazla (1000 kat) oranda potasyumu (K+) dış ortamdan almıştır. Bu olayda dış ortam . az yoğun olduğu için potasyum alımı aktif taşımayla yapılmıştır.

Aktif taşımada hücre zarındaki enzimler kullanılır ve madde geçişi sırasında enerji harcanır. Bunun için hücrenin canlı olması gerekir.

Advertisement

Hücredeki fazla olan potasyumun difüzyonla dışarı çıkması da yine aktif taşımayla engellenir. Hücrenin ölmesi bu engeli yok edeceğinden yoğunluk farkından dolayı dış ortama potasyum geçişi (difüzyon) olur.


Leave A Reply