İç ve Dış Ticaret Nedir?

0

İç ve dış ticaret nedir? İç ve dış ticaretin özellikleri, ticaretin gelişimi, tarih boyunca ticaret hakkında bilgi.

Advertisement

İÇ VE DIŞ TİCARET

Ülkelerin ürettiği şeyler birbirinin aynı değildir. Üretilen ürünler, iklime, yeraltı ve yerüstü zenginliğine göre değişir. Farklı iklimlerde farklı sebze ve meyveler yetişir. Ülkeler tüketeceğinden çok fazla mal üretmeye çalışırlar. Ürün fazlasını yurt dışına satarak gelir elde etmek isterler.

Bir mal veya hizmetin alınıp satılması İşine ticaret denir. Mal , yurt dışına satılıyorsa ihracat, yurt dışından satın alınıyorsa İthalat denir. Ülkeler İhtiyaçları olan malı, onu üreten ülkeden alırlar yani ithal ederler.

Eskilerden tüccar

Ulaşımın gelişmesi ile ticaret faaliyetleri de artmıştır. Yüzyıllar önce Anadolu’dan ve yakınlarından geçen bazı ticaret yolları vardı. İpek ve Baharat Yolu veya Kral Yolu bunlardan en önemlileridir. Büyük kentlerde, buralardan gelen ürünlerin satıldığı büyük pazarlar, çarşılar vardı. Ancak henüz hava, kara ve demir yolu ulaşımı gelişmemişti. Ulaşım sadece karadan yapılabiliyordu. Bu da ürünlerin yavaş dolaşmasına ve pahalı olmasına neden oluyordu. Günümüzde güçlü ve büyük gemi ve uçaklarla daha hızlı ve ucuz ulaşım sağlanıyor. Sonuç olarak dünyada üretilen her ürün kısa zamanda herhangi bir yere ulaşabiliyor. Artık marketlerde dünyanın her yerinden gelen ürünler bulabiliriz.

Ülkeler arası ticaretin gelişmesi iletişim ve ulaşımın gelişmesine bağlıdır. Günümüzden 100-150 yıl öncesine kadar şimdi kullandığımız iletişim ve ulaşım araçları yoktu. Bir ülkenin başka bir ülke ile alışverişi değil şehirlerarası alış veriş bile çok zordu. Bundan 400 yıl önce ise kervan ticareti ve az sayıda yapılan gemi taşımacılığı ile ticaret kısıtlı olarak yapılıyordu.

Advertisement

Haydarpaşa Limanı ülkemizdeki en önemli limanlardan biridir. Limana yanaşan büyük uluslararası gemiler ticari mal getirip götürürler. Konteynerlerin taşınması çok büyük vinçler sayesinde olur.

4oo YIL ÖNCE

1600’lerde Amsterdam Limanından kalkan gemiler tuzlanmış Ringa balığı gemilerini Polonya ve Rusya gibi ülkelere satıyorlardı. Polonya’nın Danzing Limanından gelen gemilerde Hollanda’ya buğday ve mısır getiriyordu. Hollanda’dan kalkan bir yelkenlide Uzak Doğu’ya barut,silah ve mermi taşıyacak İspanya kıyısı boyunca güneye inecek Afrika’nın batısından dolaşıp Ümit Burnu’na ulaşacak burada bir süre dinlenip gemiye su ve yiyecek alacaklardı. Ayrıca Hollanda’da yetişmeyen armut,şeftali ve portakal gibi meyveleri de alacaklardı gemilerine.

Ayrıca burada daha önce görmedikleri devekuşu ve zebra gibi hayvanları da gördüler.

Hollandalı gemiciler Hint Okyanusunu geçip Hindistan’a varıyorlar önce pamuk satın alıyor oradan yolculuğa devam edip Endonezya’ya varıyorlar. O zamanın en pahalı baharatı olan karanfil, biber, çay ve değerli kumaş satın alıyorlardı. Dönüş yolunda daha önce görmedikleri deniz kaplumbağalarını da gördüler. Oldukça uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra evlerine dönüyorlar.


Leave A Reply