İçimdeki Melodi Kitap Özeti, Sharon M. Draper (İçimdeki Müzik 2. Kitap)

1
Advertisement

Sharon M. Draper’ın çok tutan İçimdeki Müzik kitabının ikincisi İçimdeki Melodi’nin konusu nedir? İçimdeki Melodi kitap özeti, hakkında bilgi.

İçimdeki Melodi

İçimdeki Melodi

İçimdeki Melodi, New York Times’ın en çok satan yazarı Sharon Draper tarafından yazılan orta okul düzeyinde bir romandır. 9 Kasım 2021’de Atheneum/Caitlyn Dlouhy Books tarafından yayınlandı. Draper’ın 2010 tarihli romanı İçimdeki Müzik’in devamı niteliğindedir ve ana karakter Melody Brooks’un hikayesini devam ettirir. Bu hikayede Melody, engelli bir insan olarak hayatında bir kez daha yeni bir meydan okumayla yüzleşmek zorundadır. Önceki anlatıda, beşinci sınıfta normal bir hayat sürdürmeye çalışıyordu ve şimdi çok daha fazla güvenle bir yaş daha büyük.

Konusu

Melody, diğer sağlıklı çocuklara benzer bir kampa katılmak ister, ancak ihtiyaçlarına uygun bir kamp bulmak zorundadır. Ailesi, Green Glades Kampı’na kaydolmasına izin verdiğinde, maceraya atılan diğer farklı engelli çocuklarla tanışır. Burada, yeni arkadaşlıklar ve ilk aşk anı ile tamamlanan düzenli bir ergenlik öncesi deneyimi yaşamayı başarıyor. Alışkın olduğu destek sistemi olmadan bu yeni bölgenin haritasını çıkarmak zorunda olduğu için kişisel gelişim sürecinden geçiyor. Hikaye, karşılaştığı fiziksel engelleri vurgulasa da daha çok endişeleri, düşünceleri ve duygusal gelişimi üzerinde duruyor. Korkularının üstesinden geldikçe ve yeni arkadaş topluluğunu kucaklarken bu deneyimden çok daha cesur çıkıyor.

Kitabın Özeti

Melody Brooks, beyin felci (serebral palsi) olan 12 yaşında bir kızdır. Tekerlekli sandalyeye mahkum ve konuşamıyor. Ancak, sözlü olarak iletişim kurmasını sağlayan bir konuşma cihazına sahiptir. Okulda hiç arkadaşı yok ve fiziksel engelleri nedeniyle çoğu günlük aktiviteden dışlanıyor. Melody, okuldaki bazı kızların özel bir yaz kampı için planlar yaptığını duyduğunda, engelli çocuklar için kamplar aramaya başladı. Yerel kütüphanecinin yardımıyla Camp Green Glades’i keşfeder. Hâlâ müsait yerler olduğunu öğrenir.

Melody’nin ebeveynleri, bakıcısı ve kapı komşusu Bayan V, Melody’ye karşı son derece korumacıdır. Melody kamp ile ilgili öğrendiklerini annesine gösterir. Melody’nin annesi, Bayan V ile birlikte kampın web sitesini inceler. Uzun başvuru formunu doldurmayı kabul eder. Melody kamp başvurusu onaylandığında aşırı heyecanlanır. Aile kampa iki saatlik bir yolculuk yapar. Melody’nin ebeveynleri kızlarından ayrılacakları anı ertelemektedirler, belli ki ayrılıktan korkuyorlardır. Kampa gelen her çocuk için kişisel bir danışman atanır. Melody’nin danışmanı, Melody’nin gergin olmanın normal olduğunu hemen fark etmesini sağlayan Trinity’dir ve Melody kalmayı kabul eder. Kabin arkadaşları arasında Karyn adında tekerlekli sandalyede bir kız ve Athena ve Jocelyn adında iki sempatik kız vardır. İlk günün sonunda Melody kendini evinde gibi hisseder ve diğer kızlardan hoşlandığını fark eder. Benzer deneyimler ve duygularla birbirlerine bağlıdırlar. Bir noktada, kızlar birkaç dakika yalnız başlarına kayarlar. Danışmanları tarafından azarlanmalarına rağmen, Melody sadece birkaç dakikalığına kuralları çiğneyebildiği için bir özgürlük duygusu hisseder. Ayrıca, yeni keşfettiği gerçek dostluk anlayışına da hızla kapılır.

Advertisement

Kampçılar çelik halatla iniş, tekne gezintisi, yüzme ve ata binme deneyimlerini yaşarlar. Danışmanlar, gençleri yeni etkinlikleri denemeye ikna ederken nazik ve sabırlıdırlar. Melody her yeni deneyimden korkar ama yine de katılır. Zip hattında “uçma” deneyimi çok heyecanlıdır. Her yeni deneyimle Melody, eve döndüğünde günlük hayatının bir parçası olarak benzer fırsatları bulmaya kararlı hale gelir. Noah adında nazik bir çocuk olan bir hastayla ilk aşkını yaşar. Kalpten dans etmeyi ve sanat ile müziğin dağınık ve gürültülü olabileceğini öğrenir. Bu deneyimler boyunca, sadece engellerini değil, yeteneklerini de öğrenir. Hafta sona erdiğinde Melody ve diğerleri, ailelerini görmekten mutlu olsalar da, yollarını ayırma fikrinden nefret ederler.


1 Yorum

Leave A Reply