İçki İle İlgili Ayetler

0

Kur’an-ı Kerim’de İçki ile ilgili olan ayetler hangileridir? İçki hakkındaki ayetler ve anlamları.

2/219 – Bakara
219- Sana içkiden ve kumardan soruyorlar. De ki: “İkisinde de hem büyük günah hem insanlar için bazı faydalar vardır; ama günahları ve zararları yararlarından daha büyüktür.” Sana Allah için neyi harcayacaklarını soruyorlar; de ki: “İhtiyaç fazlasını.” Allah, dünya ve ahiret hususunda düşünesiniz diye size ayetlerini açıklıyor.

Advertisement

4/43 – Nisa
43- Ey iman edenler! Sarhoş iken — ne dediğinizi bilinceye kadar— cünüp iken —yolcu olanınız müstesna— gusledinceye kadar, namaza ve mescide yaklaşmayın. Eğer hasta ve yolculukta iseniz, sizden biriniz abdest bozmaktan gelmişse ve cinsi münasette bulunup, su da bulamazsanız o zaman tertemiz bir toprak ile teyemmüm ediniz. (Niyyetle) ellerinize ve yüzlerinize sürünüz. Şüphesiz ki Allah çok affedici, çok bağışlayıcıdır.

5/90-91 Maide
90- Ey inananlar! İçki, kumar, dikili taşlar ve fal okları, ancak şeytan işi pisliklerdir. Bunlardan kaçının ki, saadete eresiniz .
91- Şeytan şüphesiz ki, içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan, namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçersiniz değil mi?

12/36,41 – Yusuf
36-Onunla birlikte zindana iki delikanlı daha girdi. Onlardan biri dedi ki: “Ben rüyamda şarap sıktığımı gördüm.” Diğeri de: “Ben de başımın üstünde kuşların yemekte olduğu bir ekmek taşıdığımı gördüm. Onun yorumunu bize haber ver. Çünkü biz seni güzel davrananlardan görüyoruz.” dediler.
41- Ey zindan arkadaşlarım!
(Rüyalarınıza gelince) biriniz, daha önce olduğu gibi efendisine şarap içirecek, diğeri ise asılacak ve kuşlar onun başından beynini yiyecekler. Yorumu hakkında sorduğunuz iş bu şekilde kesinleşmiştir.”

47/15 Muhammed
15- Takva sahiplerine vaad olunan cennetin durumu şöyledir: İçerisinde bozulmayan sudan ırmaklar, tadı değişmeyen sütten ırmaklar, içenlere lezzet veren şaraptan ırmaklar ve süzme baldan ırmaklar vardır. Orada meyvelerin her çeşidi onlarındır. Rabblerinden de bağışlanma vardır. Hiç bu, ateşte ebedî kalan ve bağırsakları parça parça edecek
kaynar su içirilen kimselerin durumu gibi olur mu?

Advertisement


Leave A Reply