Bebeğin Doğum Pozisyonu Nasıldır?

0
Advertisement

Doğumda bebeğin baş tarafı önce mi gelir? Bebeklerin geliş pozisyonu nasıl olmalıdır? Genellikle nasıl olur hakkında bilgi.

Bebeğin Doğum Pozisyonu Nasıldır?

Bebeğin doğum pozisyonu çoğunlukla baş tarafı önce gelecek şekilde olur. Bütün doğumların yüzde 96 sında çocuğun önce başı çıkar. Rahim içinde fetusun normal duruş şekli başaşağı, kollar ve bacaklar Kıvrık durumdadır. Bunun için doğum sırasında önce başın dışarı çıkması tabiidir. Şeklinin yuvarlak ve nispeten sert oluşu da, doğum sırasında rahimin ağzını açmak konusunda büyük yardımcıdır. Çocuğun rahim içindeki duruşu başka türlü de olabilir ve doğumdan önce yüz, kol ve bacağın çıkması da mümkündür. Doğumların yüzde 3 ünde çocuğun önce kalçaları, sonra ayakları çıkar. Bunlara «ters» doğum denir. Bu çocuk için az da olsa tehlikelidir.

Bununla beraber gebeliğin büyük bir kısmında çocuğun rahim içinde ters durması, sonra doğuma yakın düzelmesi çok görülen bir şeydir.

Doğan çocuğun ilk yaptığı hareket ağlamaktır. Zira ana rahmindeki sıcak çevreden ansızın daha soğuk çevreye çıkmak, çocuğun hayatında büyük değişikliktir. Öte yandan doğumla birlikte çocuğun anne vücudundaki kan dolaşımı ile bağlantısı kesilir, oksijen ve gıdayı artık bu kaynaktan alamaz. İşte ağlamak suretiyle yeni doğan çocuk ciğerlerini genişletir ve muhtaç olduğu oksijeni doğrudan doğruya dışarıdaki havadan alır.

Advertisement

Leave A Reply