İguananın Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

İguana nasıl bir hayvandır? İguana hayvanının özellikleri, beslenmesi, yaşam koşulları, hakkında bilgi.

İguananın Özellikleri

İguananın Özellikleri Nelerdir?

İguana; (Lat. İguana) .

Sürüngenler sınıfının, İguanagiller familyasına giren kertenkelemsi sürüngenlere verilen genel adıdır. Dili kalın ve ağız tabanına yapışık, göz kapakları hareketli, sivri parmaklı, iri bir kertenkeledir. Son iki özellik iguanaya gekolardan, dişlerin çene kemiklerinin iç yüzüne bağlı olması da agamalardan ayırır. Kuyruğu uzun ve dayanıklıdır. Gerdanında dantelamsı sarkık bir deri parçası, sırtının ortasında boydan boya dikenli bir yele vardır. Yumurta ile çoğalır. Yeni Dünya’nın sıcak bölgelerinde, ırmak kıyılarındaki ormanlarda yaşar, tehlike karşısında suya dalar, ot ve böceklerle beslenir, eti için avlanır. Boyu 1.80 m’yi, ağırlığı 15 kg’ı bulur.

İguanagiller, (Lat.İguanidae)

Omurgalı hayvanlardan Sürüngenler sınıfının Pullusürüngenler takımının, Kertenkeleler alt takımından 400 tür kertenkeleyi kapsayan familyadır. Amerika’ nın sıcak bölgelerinde yaşayan büyük boylu, oynak göz kapaklı, kabadilli kertenkelelerdir. Yerde yaşayanların bedenleri yassıdır. Bazı türlerinin küçük pullardan oluşmuş güzel görünüşlü derileri vardır. Bazılarında ise bu pullar çok iri olup, dikenimsi bir görünümdedir. İguanagiller familyasına ait üyelerin çoğu kestane rengi ya da yeşilimsidir. Anolis cinsinden bazı türlerin bireyleri renk değiştirebilirler.

İguana

İguana


Kaynak – 2

İguana; Squamata takımının Iguanidae familyasından birçok keler türünün ortak adıdır. Uzunlukları genellikle 1 m dolayındadır.

En iyi tanınan türü bayağı iguana (iguana iguana) Meksika’dan Brezilya’ya kadar uzanan bölgelerde bulunur. Bu türün çok yakın akrabası olan Batı Hint Adaları iguanası (I. delicatissima) Antil adalarının çoğunda yaşar. Phrynosoma cinsini oluşturan boynuzlu iguanalar Kanada’nın güneyinden Orta Amerika’ya kadar yayılmıştır. Öbür türler arasında Haiti’de yaşayan gergedan iguanası (Cyclura cornuta), ABD ve Meksika’da yaşayan çöl iguanası (Dipsosaurus dorsalis) ve Galápagos Adalarında yaşayan deniz iguanası (Amblyrhynchus cristatus) ile Galápagos kara iguanası (Conolophus) sayılabilir.

Advertisement

Bazen iguana adı bütün familya üyelerini kapsayacak biçimde kullanılır. Ama bu grubun çok büyük bir bölümü Anolis cinsi içinde sınıflandırılır ve bu cins üyeleri anolis adıyla tanınır. Basiliscus cinsini oluşturan şahmeranlar ise en ilginç kelerler arasında yer alır.


Leave A Reply