II. Konstantius Kimdir

0
Advertisement

Roma İmparatoru II. Konstantius dönemi ve hayatı hakkında bilgi

II. KonstantiusII. Konstantius, tam adı Flavius Julius Constantius Augustus, Roma imparatoru (Sirmium 317-Galya 361). Hükümdarlık dönemi: 337-361.

Büyük Konstantin’in oğludur. Babasının 337’de ölümünden sonra imparator unvanını aldı ve yapılan paylaşmada Küçük Asya, imparatorluğun doğu toprakları ve Mısır II. Konstantius’a düştü. Doğuda Perslerle savaşlar yaptıysa da sınırların güvenliğini tam olarak sağlayamadı. Kardeşi Constans’ın ölümünden sonra, suikastı düzenleyen Magnentius imparator oldu ve yasa dışı yoldan yönetimi ele geçirdi. 351’de II. Konstantius, Mursa’da Magnentius’u bozguna uğrattı.

352’de Sicilya ve Afrika’yı aldı. 353’te Galya’da bulunan Magnentius’un yetkilerini elinden aldı ve Lion’da yendi ve tek başına imparator oldu. 355’te sezarlığa yükseltilen İulianus’a Galya’nın korunması görevi verildi. 357-358’de Sarmat, Quad ve Perslerle savaşlar yapıldı. Perslerin doğuda bazı yerleri ele geçirmesi üzerine Paris’te bulunan İulianus’dan kuvvetleriyle kendisine katılmasını istedi. Ancak II. Konstantius Kilikya’ya geldiği sırada hastalandı ve öldü.


Leave A Reply