Ike no Taiga Kimdir?

0
Advertisement

Ike no Taiga kimdir ve ne yapmıştır? Ike no Taiga hayatı, biyografisi, tabloları ve eserleri hakkında bilgi.

Landscape with Pavilion, 1750

Ike no Taiga

Ike no Taiga; asıl adı Mataciro, İkeno Taifa olarak da bilinir (d. 6 Haziran 1723, Kyoto -ö. 30 Mayıs 1776, Kyoto, Japonya), Edo döneminin (1603-1867) ortalarında yetişmiş ressamdır. Buson ile birlikte Japonya’da günümüze değin gelen Buncin-ga (aydınlar resmi) üslubunu yerleştirmiştir. (Çin’de ortaya çıkan ve önceleri Nari-ga ya da Güney resmi denen bu üslup bilim ve edebiyatla yakından ilgiliydi.)

Babası çiftçiydi. Küçük yaşta kaligrafi ve Çin klasiklerini öğrenmeye başladı. Zamanla Edo döneminin önde gelen kaligraflarından oldu. Nan-ga üslubunu önce Çin resmi üzerine resimli bir kitap olan Bazhong huapu’dan (y. 1620) öğrendi. Daha sonra 1736’da tanıştığı Ryu Rikyo ile 1752’de tanıştığı Gion Nankai gibi Japon Nan-ga ressamlarından etkilendi. Buncin-ga üslubunu benimseyen çoğu meslektaşı gibi eski örneklere bağlı kalmak yerine daha serbest ve canlı bir üslup geliştirdi.

İke en çok manzara ve portre yaptı. Çalışmaları genellikle sonraki Buncinga ressamlarınınkilerden daha büyük boyutluydu. Her ikisini de Uci’deki Mampukuci (Mampuku Tapınağı) için yaptığı “Buda’nın 500 İzleyicisi” ve “Batı Gölü” ile Koya Dağındaki Hencoko-in (Hencoko Tapınağı) için yaptığı “Bir Dağdaki Çinli Münzeviler” adlı 10 paravana resmi bu tür büyük boyutlu çalışmalarının tipik örneklerindendi. İke, Erken Qing (Mançu) dönemi (1644-1911/ 12) şairlerinden Li Liweng’in şiirlerinden esinlenmiş albümler olan Cuben Cugiço’nun (1771; On Yarar ve On Haz) resimlenmesinde Buson ile birlikte çalıştı. On yararın resimlerini İke, 10 hazzın resimlerini ise Buson yaptı. İke’nin resim yapmayı öğrettiği karısı Gyokuran da ünlü bir ressam oldu.


Leave A Reply