Ilaris İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Ilaris ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Ilaris yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Ilaris neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Ilaris

Ilaris

Kullanımları

Bu ilaç, kriyopirinle ilişkili periyodik sendromlar (CAPS), tümör nekroz faktörü reseptörü ile ilişkili periyodik sendrom (TRAPS), hiperimmunoglobulin D sendromu (HIDS) / mevalonat kinaz eksikliği (MKD) ve ailesel Akdeniz ateşi (FMF) için kullanılır. Canakinumab, vücudunuzda bu hastalıkların semptomlarını kötüleştirebilecek belirli bir doğal proteini (interlökin-1 beta) bloke ederek çalışır. Canakinumab, döküntü, eklem / kas ağrısı, ateş, göz kızarıklığı ve yorgunluk gibi semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Canakinumab ayrıca çocuklarda belirli bir romatoid artrit tipini (sistemik juvenil idiyopatik artrit-SJIA) tedavi etmek için kullanılır.

Ilaris nasıl kullanılır?

Canakinumab’ı kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilaç, doktorunuzun belirttiği şekilde deri altına enjekte edilir. CAPS tedavisinde bu ilacı kullanıyorsanız, genellikle 8 haftada bir verilir. Bu ilacı TRAPS, HIDS / MKD, FMF, SJIA’yı tedavi etmek için kullanıyorsanız, genellikle 4 haftada bir verilir. Dozaj yaşınıza, kilonuza, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Advertisement

Bu ilacı evde kullanıyorsanız, sağlık uzmanınızdan tüm hazırlık ve kullanım talimatlarını öğrenin. Şişeyi sallamayın. Kullanmadan önce bu ürünü partikül veya renk değişikliği açısından görsel olarak kontrol edin. İkisinden biri varsa, sıvıyı kullanmayın. Sıvı berrak ve renksiz veya soluk kahverengimsi sarı renkte olmalıdır. Tıbbi malzemelerin nasıl güvenli bir şekilde saklanacağını ve atılacağını öğrenin.

Her dozu enjekte etmeden önce, enjeksiyon bölgesini ovalama alkolüyle temizleyin. Cildin altındaki sorunlu alanlardan kaçınmak için her seferinde enjeksiyon bölgesinin yerini değiştirmek önemlidir. Yumuşak, kırmızı veya sert cilde enjekte etmeyin. Asla şırıngaları veya iğneleri tekrar kullanmayın.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, bir sonraki dozu almanız gerektiğinde takviminizi bir hatırlatıcı ile işaretleyin.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, kaşıntı, ağrı, sıcaklık veya şişme oluşabilir. Baş dönmesi, bulantı, ishal veya baş ağrısı da ortaya çıkabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Bu ilaç bağışıklık sisteminizi etkileyebilir. Vücudunuzun bir enfeksiyonla savaşma yeteneğini azaltabilir. Zatürree, kemik / eklem enfeksiyonları, cilt enfeksiyonları veya sinüzit gibi ciddi enfeksiyonlara yakalanma olasılığınız daha yüksek olabilir. Zaten sahip olduğunuz bir enfeksiyonla savaşmak da zor olabilir. Ateş / titreme, öksürük veya soğuk algınlığı / grip semptomları gibi bir enfeksiyon belirtisi geliştirirseniz derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Canakinumab’ı kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: bağışıklık sistemi sorunları (HIV enfeksiyonu gibi), mevcut / yeni / geri dönen enfeksiyon (hepatit ve tüberküloz dahil), kanser.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Bu ilaca başlamadan önce, herhangi bir belirtiye neden olmayabilecek bir tür tüberkülozu (latent TB) kontrol etmek için bir tüberküloz (TB) cilt testi yapmalısınız. TB teşhisi konulursa, ciddi bir TB enfeksiyonunu önlemek için canakinumab’a başlamadan önce bunun için tedavi edilmelidir.

Canakinumab enfeksiyon kapma olasılığınızı artırabilir veya mevcut enfeksiyonları kötüleştirebilir. Başkalarına yayılabilecek enfeksiyonlara sahip kişilerle (su çiçeği, kızamık, grip) temastan kaçının. Bir enfeksiyona maruz kaldıysanız veya daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın.

Doktorunuzun onayı olmadan aşılar / aşılar yapmayın. Yakın zamanda canlı aşılar (burundan solunan grip aşısı gibi) almış kişilerle temastan kaçının.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Advertisement

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: diğer IL-1 blokerleri (anakinra, rilonacept gibi), TNF-blokerleri (adalimumab, etanersept, infliksimab gibi).


Leave A Reply