İlerlemek İle İlgili Kompozisyon

0
Advertisement

İlerlemek, çalışmak ve ileriye gitmek ile ilgili kompozisyon örneği. İlerlemek ve çalışmak konulu yazı.

İLERLEMEK İÇİN ÇALIŞMAK

Uygarlık daima ileriye gitmek demektir. İleri gitmek de çalışmak, düşünmek, güven ve cesaret sayesinde güçlükleri yenmekle olur. Bakışlarımızı geleceğin parlak ufuklarına çevirerek güçlü ve azimli adımlarla ilerlemek şüphesiz gerek şahsımıza, gerek toplumumuza birçok şeyler kazandıracaktır, içinde bulunduğumuz çağın şartları da bunu gerektirir zaten. Öyle ki, bu yoldan dönmeyen ve duraklamayan yükselecektir.

ileri gitmenin başlıca sırrı nedir diye sorulduğunda «Yapılanı yeter bulmamak» şeklinde karşılık vermek bir takım anlamlan içine alır. Yukarıda önce çalışmanın gerekliliğinden bahsettik. Yalnız şartlandırılmış bir çalışmadır bu, sonu ve sınırı yok.

Bazı insanlar çalışmayı kabul ederler; kendilerince bir amaç edinip, bu amaca ulaşmak için bir yol çizerler. Zamanla, gayretleri sonucunda bu amaca ulaşırlar. Artık o noktada donup kalırlar; sanki yaşamak ve gelişmek için başka amaçları olmamış gibi. Tabii, bu andan itibaren bir duraklama başlar. Bir takım yararlı işler yapmak, kültürlü, olgun bir ruhu ve dimağı doyurmak için ömrümüz çok kısadır. Ancak yüreği geniş olan dar kafalılar oturup kalırlar.

Çalışmalarımızın ve ulusumuzun gelişmesinde, ileri gitmesinde de üzerimize düşen temel görevler vardır. Önce “Adam sendecilik” anlayışından, şu geniş yüreklilikten, üzerimize kâbus gibi inen yorgunluklardan kurtulmamız gerek. Bir işi bitirince diğerine başlamak, elimizdeki imkânları geliştirmek, daima ferah ve huzur yolları araştırmak için bir zevk ve amaç olmalıdır».

Advertisement

Leave A Reply