İnci Nedir? İnci Nasıl Oluşur? Nasıl Elde Edilir ve Çıkartılır?

0
Advertisement

İnci hakkında kısa bilgi. İnci nedir, nasıl oluşur nasıl elde edilir ve çıkartılır? İnci nasıl elde edilir nasıl oluşur. İnci hakkında her şey…

İnci Nedir?

İstiridye cinsi bazı kabuklu su hayvanlarının içinden çıkan, sedef renginde, toparlak, sert taneciktir, süs olarak kullanılır.

Sularda yaşayan yumuşakçalar sınıfından birtakım kabuklu hayvancıkların çoğu, kabuklarının iç yüzeyini vücutlarından çıkan bir salgıyla sıvarlar. «Sedef» denilen bu salgı, düzgün, beyaz, parlak, cilalı bir maddedir, bu hayvanların nazik vücutlarını kabuklarının sertliğine karşı korur. Bu madde ilk salgılandığı zaman süt gibidir; gittikçe üst üste binen şeffaf, ince tabakalar halinde gelişir, katılaştıktan sonra açıklı koyulu çeşitli renkler alır. Ufak bir kum tanesi, küçük bir su hayvanı gibi yabancı bir madde, kavkılı hayvanların kabuklarından içeri girerse onun örselenmesine yol açar. Bu durumda, kabuklu hayvan, onu örseleyen bu yabancı cinsini zararsız hale getirmek için sedef salar, onu bununla örter. Böylece inci meydana gelir.

Bir sandık içerisinde toplanmış inciler...

Bir sandık içerisinde toplanmış inciler…

Bazen de, bu deniz hayvanları, dışarıdan kabuklarını delen asalak bir hayvanın hücumuna uğrarlar. O zaman, açılan deliği örtmek için, üst üste gelen tabakalar halinde kalsiyum karbonat salgılarlar, böylece yarı küre biçimindeki inciler meydana gelir.

İstiridye vs. gibi yediğimiz birçok kabuklu deniz hayvanlarında her zaman küçük inci tanelerine rastlanabilirse de değerli sedefler, inciler ancak Meleagrina takımının çeşitli türlerinde bulunabilir. İnciler onları meydana getiren hayvanın kabuk özelliklerini taşıdığından, değerli incileri her gün yediğimiz donuk kabuklu istiridyeler de aramak boşunadır.

İnci Nasıl Elde Edilir

İnci veren istiridyeler deniz diplerinde 15-45 metre arasındaki derinliklerde bulunurlar. Bunları toplu halde çalışan arayıcı dalgıçlar toplarlar. Toplanan istiridyeler, bazen arayıcı gemilerde biriktirilir, açılır; bazen de kıyıya götürülerek yayılır, ayrışması için bekletilir. Daha sonra bunlar dikkatle yıkanır, temizlenir, özel çekiçler, cımbızlar kullanılarak inciler çıkarılır.

Advertisement

Bugün, incilerin çıkarılmasında röntgen ışınlarından da yararlanılmaktadır. Toplanan istiridyelerde, röntgen ışınları ile yapılan taramada, değerli, iyi incilerin oluşup oluşmadığı araştırılır, istenilen özelliklerde ki inciler bulununca istiridyeler açılır; bulunmazsa yeniden denize bırakılır. Böylece, iyi cinsten olan hayvanlar boşuna harcanmamış olur.

Tatlı sularda yaşayan bir cins kavkılı hayvancıklarda da inci bulunur. En küçük incilerin yüksek değerli olanları, çoğunlukla, İskoçya, İrlanda, Almanya, Rusya ve Çin gibi bazı ülkelerden geçen nehirlerdeki midyelerden çıkarılır.

Suni ve Taklit İnciler

Suni olarak inci yetiştirmeyi ilk defa XIII. yüzyılda Çinliler denediler. Bu yönteme göre, deniz hayvanının kabuğundan içeri pek küçük bir yabancı madde sızdırılır. Bu madde hayvanı incitince hayvan maddenin çevresini sedef salgısı ile sarar. Daha sonraki dönemlerde suni inci yetiştirmek birçok Çin köylerinin başlıca işi oldu. Yalnız, suni incilerin en mükemmelleri, en düzgünleri ancak 1912’den sonra Japonya’da yetiştirildi. Bugün Japonya’da suni inci yetiştiriciliği çok ilerlemiştir. Gene de suni olarak yetiştirilen inciler, doğal olanlar kadar değerli değildir. X ışınları sayesinde bunların farkları kolayca anlaşılır.

Bundan başka bir de taklit inciler vardır. Bu çeşit incilerin en bilinenleri, cam boncukların üzerini jelatinle ve bir cins balığın pulları ile örtmekle yapılır. «İnci balığı» denilen bu balık Avrupa’daki bazı nehirlerde yaşar.

İnci Çeşitleri

Gerçek incilerin en güzelleri ve değerlileri doğu ülkelerinde çıkarılmaktadır. Özellikle Basra Körfezi en makbul incilerin bulunduğu bir bölgedir. Bundan başka, Sulu takımadaları, Avustralya açıkları, Aru Adaları, İnci Adaları, Panama Koyu, Kızıldeniz, Filipin açıkları, Birmanya ve Seylan, inci istiridyelerinin en çok çıkarıldıkları bölgelerdir. Amerika’da Kaliforniya kıyılarında bulunan istiridyelerden ise siyah inciler çıkarılır.

İnciler genel olarak onları meydana getiren hayvanın cinsine göre ya mavimtırak ya da sarımtırak beyaz renkte olurlar. Yalnız, kabuğun kenarında oluşan inciler, Kaliforniya kıyılarında bulunanlar gibi siyah bir renk alırlar.

Advertisement

Bugüne kadar rastlanan incilerin arasında en büyüğü bir armut biçimindedir. Uzunluğu 3,5 cm genişliği 2,7 cm’dir. Avrupa’da en ünlü inci pazarları, Paris, Londra ve Amsterdam’dır.


Leave A Reply