İnci Tozu Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

0

İnci tozu maskesi nedir? Ne işe yarar? İnci tozu maskesi nasıl yapılır ve özellikleri nelerdir? Faydaları nelerdir sorularına yanıt arayacağız…

İnci Tozu Maskesi

İnsan cildinin sağlıklı bir yapıda olması için ihtiyaç duyduğu tüm amino asitler ve moleküller inci tozunun içerisinde bulunmaktadır. İnci tozunun içeriğinde bulunan bioaktif moleküller sayesinde bu toz cilde uygulandığında cilt metabolizması hızlanarak kendini hücre yenileyici bir sürece sokar. Bunun dışında hem canlandırıcı etki hem de yüzde olası kırışıklık durumlarını önleyici etki de gösterebilen inci tozu, katkısız içeriği sayesinde son derece cilt dostu ve yararlı bir ürün olma niteliğini taşımaktadır. İnci tozunun cilt üzerindeki olumlu etkileri çoğu dermatolog tarafından test edilip onaylanmıştır.

İnci tozunun cilde bunca faydasının sayesinde, yapılan araştırmalardan da fikir alınarak bir çok cilt ürününde inci tozu içeriği kullanılmaktadır. Hatta bu ürünün bundan çok uzun yüzyıllar öncesinde, Asya bölgesinde yaşayan hanedan kadınlarının ciltlerini olduğundan daha genç, güzel ve sağlıklı göstermek için kullanıldığı yapılan tarihsel araştırmalarda da belirlenmiştir. İnci tozu yüzyıllardır aynı şekilde elde edilmekte; kolye yapmak için kullanılan okyanus incilerinin parçalanarak toz haline getirilmesiyle oluşturulmaktadır. Çok ince bir yapıda bulunan bu toz, cilde sürüldüğünde çok kolay bir şekilde deri altına nüfus ederek cildin kendisini tüm olumsuzluklardan kurtarmasına yardımcı olmaktadır.

İnci tozunun içeriği sadece kremsel ya da saf olarak değil, belirli ürünlerle birleştirilerek cilt maskesi olarak da kullanılabildiği için bu maskelerin de inci tozunun gösterdiği aynı etkiyi gösterdiği bilinmektedir. İnci tozuyla yapılan maskeler sayesinde cilt hem daha elastike bir yapıya sahip olmakta, hem pis artıklardan arınmakta hem de cilde %100 sağlık kazandırmaktadır. Bu krem, maske, temizleme sütü vb. ürünler kadın – erkek fark etmeksizin cilt sağlığı için kullanılabilmektedir.

İnci tozunun cilt için yararlarını madde madde sıralamamız gerekirse şunları söyleyebiliriz;
 • İnci tozu, cilde maske olarak uygulandığı zaman cildi tüm artıklardan arındırabilmektedir.
 • Cildin ihtiyacı olan tüm vitaminler, amino asitler ve mineraller inci tozunun içeriğinde bulunmaktadır.
 • İnci tozu maskesi ara verilmeden düzenli olarak uygulandığında ciltte gözle görülür şekilde kırışıklık azalması, yenilenme ve normalden daha fazla parlaklık gözlemlenmektedir.
 • Okyanuslardan çıkarılan istiridyelerin içerisindeki incilerden elde edilen inci tozu, cildin altına normal bir bakım ürününe göre çok daha hızlı emilip çok daha hızlı ve etkili çözümler yaratabilmektedir.
 • İçeriğindeki amino asit zenginliği sayesinde cildin güneşten kaynaklı kırışmasını ve fazla güneş ışını emmesini engeller.
 • Ciltteki dolaşımın hızlanmasını, bu sebeple de cilt sağlığının daha iyi noktalara gelmesini sağlar.
 • Cildin kendi rengini uzun süre korunmasını sağlayarak yaşanacak herhangi bir solgunluğu önler.
 • Yüzünde çil olan kişiler yüzüne inci tozu maskesi uyguladıklarında çillerinin belirginliğinin azalmasını sağlayabilmektedir.
 • Ciltte oluşan akne, siyah nokta ve farklı iltihap türlerinin daha çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Ciltte oluşan ufak yaralanmaların ve belirli durumlardan kaynaklı kızarıklıkların çabuk geçmesine yardımcı olur.

İnci tozu maskesi nasıl yapılır?

Malzemeler
 • 2 çay kaşığı miktarında inci tozu
 • Yarım miktarda yumurta akı
Hazırlanışı

Yarım yumurta akıyla elinizdeki inci tozunu bir kabın içerisinde iyice karıştırarak mayonez kıvamına getirmelisiniz. Kıvamı tutturduktan sonra göz çevrenize sürmemeye dikkat ederek tüm yüzüne uygulayıp, 15 dakikalık bir süreçle yüzünüzde beklettikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bu maskeden sonra dikkat etmeniz gereken ana husus, maskeyi temizledikten sonra cildi bir süre dinlendirip makyaj ya da başka bir uygulama yapmamanızdır. Cildin ihtiyacı duyduğu havayı alması için kendinizi en az 20 dakikalık bir dinlenme sürecine bırakmalısınız. Ve daha iyi sonuç almak istiyorsanız da bu uygulamayı haftada 2 kez cildinize uygulamanız tavsiye edilir.

Leke ve sivilceler için inci tozu maskesi tarifi

Malzemeler
 • 1 tatlı kaşığı miktarında süt (yağsız olması tercih edilir)
 • 1 çay kaşığı miktarında inci tozu
Hazırlanışı

Elinizdeki inci tozunu ve sütü birbirine karıştırarak, elde ettiğiniz malzeme bembeyaz denecek şekilde beyaz oluncaya kadar karıştırın. Malzeme içerik olarak yoğun bir kıvama ulaştıktan sonra yine göz çevrenize sürmeyecek şekilde uygulamaya dikkat ederek maskeyi tüm cildinize uygulayın. En az 20 dakikalık bir süreçten sonra maskeyi ılık suyla temizleyin. Sivilce ve leke sorunlarınıza inci tozu sayesinde çözüm bulmak istiyorsanız, bu maskeyi 1 haftada toplam 4 kez uygulamanız tavsiye edilmektedir.


Leave A Reply