İngiliz Antarktika Bölgesi

0
Advertisement

İngiliz Antarktika Bölgesi neresidir? İngiliz Antarktika topraklarının tarihçesi, özellikleri, hakkında bilgi

İngiliz Antarktika Bölgesi

İngiliz Antarktika Toprakları, Güney Amerika’nın güneydoğusunda Birleşik Krallık’a ait topraklar. Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus arasında, doğu-batı doğrultusunda uzanır. Büyük bölümü deniz olan 5.425.000 km^2’lik bir alanı kaplayan bölge kabaca üçgen biçimindedir. Güneyinde Güney Kutbu, kuzeyinde 60° güney enlemi, doğusunda 20° batı boylamı, batısında da 80° batı boylamı bulunur. Güney Orkney Adaları, Güney Shetland Adaları, Antarktika Yarımadasıyla çevresindeki adalar ve Güney Kutbu’na kadar uzanan Antarktika anakarası da içinde olmak üzere, 60° güney enleminin güneyinde kalan tüm kara alanları bu bölgenin içindedir. Toplam kara alanı 1.710.000 km2’dir. Adaların çoğu buzullarla kaplıdır; dağlık Antarktika Yarımadası boyunca uzanan karla kaplı platonun yüksekliği kuzeyde 1.200 m’yi, güneyde 2.100 m’yi bulur. Antarktika anakarası da sürekli olarak buz örtüsüyle kaplıdır; kıyılarında, yüzen ya da yerleşmiş buzullar bulunur.

1962’de Britanya’ya bağlı toprak statüsü verilen bölge, eskiden Falkland Adaları içinde kabul edilen Bağımlı Topraklar’ın, Güney Georgia ve Güney Sandwich adaları dışında kalan bölümlerine denk düşer. Falkland Adalarındaki Stanley’de oturan yüksek komiserce yönetilir. İngiliz Antarktika Araştırmaları istasyonlarında çalışan bilim adamı ve teknisyenlerden oluşan nüfus 50-100 arasındadır. Yazın arazide çalışan işçiler nüfusu bir miktar artırır.

Arjantin, 60° güney enlemi ile 25° ve 74° batı boylamları arasında kalan Antarktika bölgesi üzerinde, Şili ise 60° güney enlemi ile 53° ve 90° batı boylamları arasındaki topraklar üzerinde hak iddia etmektedir. 60° güney enleminin güneyinde kalan Antarktika bölgesi üzerinde, Britanya’nınkileri de kapsayan tüm hak iddiaları, 1959’da imzalanan Antarktika Antlaşması sonucunda 30 yıl süreyle askıya alınmıştır.

Advertisement

Leave A Reply