İnsanların Kullandığı İlk Teknolojik Ürünler

0
Advertisement

İlk insanların Kullandığı İlk Teknolojik Ürünler neler olabilir? Teknoloji ilk olarak nasıl ortaya çıktı ve gelişmeye başladı?

İnsanların Kullandığı İlk Teknolojik Ürünler

Taş Devri’nin insanları televizyona izleme, internete girme lüksüne sahip değildi. Bir yangın çıktığında arayabilecekleri itfaiye yoktu. Aksine, araçları icat etmek ve ateşin gücünü kullanmak zorunda kaldılar. Ama sonuçta TV, cep telefonları ve bilgisayarların yapımına giden yolu başlattılar.

Tanım olarak teknoloji, “bilginin belirli bir alanda pratik olarak uygulanması” na işaret eder. Ateşin nasıl kullanılacağını öğrenmek ilk insanlar için paha biçilmez bir teknolojik gelişme olmuştur.

İnsanların Kullandığı İlk Teknolojik Ürünler

Kaynak: pixabay.com

Ateşle oynamak

İnsanların ateş kullanımını ilk kez kontrol ettiği zamanlar hakkında yoğun tartışmalar var. İlk insanlar bunu kontrol ederse, nasıl bir ateş başlattılar? Kesin cevaplarımız yok, ama çakmaktaşı taş parçaları kullanmış olabilirler. Ateş oluşturmak için çubukları ovuşturup, sürtünmeyle kıvılcım elde etmiş olabilirler. Ateş, sıcaklık ve ışık sağladı ve geceleri vahşi hayvanları uzak tuttu. Ateş avlanmada da kullanışlıydı. Meşalesi olan avcılar, hayvan sürüsünü uçurumun kenarına sürdürebildiler.

İnsanlar ayrıca yiyeceklerini ateşle pişirebileceklerini ve etin dumanla korunabileceğini öğrendi. Pişmiş yemeklerin tadı daha iyiydi ve yutmak daha kolaydı. Üstelik sindirimi de kolaydı.

Swartkrans, Güney Afrika ve Chesowanja, Kenya Terra ve Amata, Fransa’da bulunan en eski kanıtlar, ateşin ilk olarak yaklaşık 1,5 milyon yıl önce taş fırınlarda kullanıldığını göstermektedir.

Advertisement
İnsanların Kullandığı İlk Teknolojik Ürünler

Kaynak : Wikimedia

Alet Yapımı

Bir çakmaktaşıçakmak, bir mızrak oluşturmak için bir parça tahtanın ucunu sivrileştirmek, daha sonra tahta parçalarının ucuna taşları bağlayarak çeşitli aletler yapmak, nasıl kullanılacağını anlamak teknolojik sıçramalardı.

Alet ve silah yapımında tercih edilen malzemelerin bazıları obsidiyen, çakmaktaşı, kuvarsit ve jasper içerir, çünkü bu malzemeler kolayca şekillendirilebiliyordu.

Arkeologlar, tüm dünyada 25.000-50.000 yaşındaki Taş Devri araçlarını buldular. En yaygın olanları, hayvan postlarının temizliği için, et kesmek için, avlanmak için kullanılan el baltaları, mızraklar, kısa saplı baltalar, hançerlerdir. Kökleri kazmak, kabuğu soymak ve hayvan derilerini çıkarmak için diğer aletler kullanıldı. Daha sonra, kemiklerin parçaları, iğneler ve balık oltası çengeli olarak kullanıldı.

Hayvanların kemikleri ve boynuzlarından yapılmış yay , ok ve zıpkınlar gibi araçlar bulunmuştur. Kano yapmak için kütükler oyulmuştur. Böylelikle nehirlerden geçmek ve derin su balıkçılığı mümkün oldu.

İnsanların Kullandığı İlk Teknolojik Ürünler

Kaynak : Wikimedia

Çiftçilik sistemi

Alet yapımı teknolojisindeki ilerlemeler, tarımda ilerlemelere yol açtı. Ve çiftçilik dünyayı devrimden geçirdi ve tarih öncesi insanları modernliğe doğru bir rotaya koydu. Pulluk gibi icatlar tohum ekiminde yardımcı oldu. İnsanlar artık avın şansına bağlı olmak zorunda değillerdi. Onların besin kaynağı çok daha garantiydi. Hayvanlar iş için olduğu kadar yiyecek için de yetiştirildi. Örneğin keçiler süt ve et kaynağıydı. Köpekler vahşi hayvanları avlamaya yardım etmek için kullanıldı.

Modern, medeni toplumlar dünya çapında ortaya çıkmaya başladı. İnsan hayatı bildiğimiz gibi gelişmeye başladı.

Advertisement


Leave A Reply