İnterlökin Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

İnterlökin nedir, ne işe yarar? İnterlökin özelliği, yapısı, kullanım alanı, hakkında bilgi.

İnterlökin

İnterlökin; (IL), lenfositlerin etkin hale geçmesinde rol oynayan ve doğal kaynaklardan elde edilen proteindir. 1970’lerde bulunmasına karşın günümüze değin ayrıntılı biçimde tanımlanamamıştır. Bilinen çeşitli türlerinin, vücudun bağışıklık sistemini oluşturan temel öğeler olduğu kabul edilmektedir.

En iyi tanımlanmış interlökinler IL-1 ve IL-2’dir. IL-1, vücuda giren yabancı maddeleri (antijenler) ve mikroplan içine alarak sindiren akyuvarlarda (makrofaj) yapılır. Antijenle temas eden makrofaj IL-1 salgılar ve antijenin yardımcı T hücreleri olarak bilinen bir lenfosit türüyle karşılaşmasını sağlar. Bu hücreler antijen tarafından etkin hale geçirildikten sonra IL-1, hücredeki IL-2 yapımını uyarır. Yardımcı T hücrelerinde yapılan IL-2, daha fazla T hücresi yapılmasını, ayrıca vücudun mikropla bulaşan hücrelerini öldüren lenfositlerin bölünmesini ve çoğalmasını uyarır. Böylece IL-1 ve IL-2 belirli mikroplarla mücadele eden bol miktarda T hücresinin yapılmasını sağlar.

1980’lerde araştırmacılar, IL-2’nin kansere karşı kullanılması amacıyla deneyler yapmaya başladı. Kanserli hastalardan alınan lenfositlere laboratuvarda üretilmiş IL-2 aşılandı. Harekete geçen lenfositler, bir miktar IL-2 ile birlikte hastaya şırınga edildiğinde, bu özel lenfositlerin kanserli hücreleri öldürdüğü, sağlıklı hücrelere zarar vermediği görüldü.

Advertisement

Leave A Reply