Inukai Tsuyoshi Kimdir?

0

Inukai Tsuyoshi kimdir ve ne yapmıştır? Inukai Tsuyoshi hayatı, biyografisi ve siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Inukai Tsuyoshi

Inukai Tsuyoshi; (d. 1855, Okayama – ö. 15 Mayıs 1932, Tokyo, Japonya), Japon siyaset adamı ve başbakandır. Suikast sonucu öldürülmesiyle II. Dünya Savaşı öncesi dönemde Japonya’da parlamentoya dayalı hükümetler uygulaması son bulmuştur.

Bir samurai (savaşçı) ailesinden gelen İnukai, meslek yaşamına gazete muhabiri olarak başladı. Yandaşı olduğu demokrat siyaset adamı Okuma Şigenobu başkanlığındaki hükümette eğitim bakanı oldu (1898). Ardından Meşrutiyetçi Ulusal Parti adlı yeni bir siyasal parti kurdu. 1913’te, Başbakan Katsura Taro’nun baskıcı yönetimine karşı düzenlenen kitlesel protesto gösterilerine önderlik ederek Katsura’nın başbakanlıktan istifa etmesinde önemli rol oynadı. Katsura’ nın istifasıyla, hükümet üyelerinin Japon Parlamentosu’nda (Kokkai) çoğunluğa sahip partiler tarafından seçilmesi uygulamasının yerleşmesi yolunda önemli bir adım atılmış oldu.

1922’de Reform Kulübü adlı bir başka siyasal parti kuran İnukai, ertesi yıl ulaştırma bakanı olarak yeniden hükümete girdi. Ama 1924’te hükümetten ayrılarak Japonya’nın en büyük siyasal partisi Meşrutiyetçi Yönetim Dostları’na katılması, koalisyon hükümetinin dağılmasıyla sonuçlandı. 1929’da Meşrutiyetçi Yönetim Dostları’nın başkanlığına seçildi.

1931’de Japon birliklerinin Çin’in Mançurya’daki eyaletlerini (Kuzeydoğu Eyaletleri) işgal etmeleri, II. Dünya Savaşı sırasında Pasifik bölgesinde çıkacak çatışmaları hazırlayan olayların ilki oldu. Hükümetin bu olay nedeniyle istifa etmesi üzerine başbakanlığa getirilen İnukai, Japon ekonomisinin içinde bulunduğu bunalımı aşmak amacıyla, ilk iş olarak Japon parasını altın standardı sisteminden çıkardı. Bu kararın ardından ekonomide yaşanan ihracat patlaması, Japonya’ nın Büyük Bunalım’ı aşarak ekonomisini yeniden canlandıran ilk ülke olmasında belirleyici rol oynadı.

Ordunun yönetime el koymak için düzenlediği çeşitli girişimlere var gücüyle karşı koyan İnukai, Çin hükümetiyle görüşmelerde bulunmak üzere bu ülkeye bir temsilci yollamaya hazırlandığı ve ordunun etkinliklerini denetim altına almak için çeşitli girişimlerde bulunduğu bir sırada, aşırı milliyetçi deniz subaylarının düzenledikleri bir darbe girişimi sırasında öldürüldü.


Leave A Reply