İş Görüşmelerinde Hem Kadınlar Hem Erkekler İçin Giyim Sanatı

0
Advertisement

Bir çok kişiye göre bir iş görüşmesine gitmek için ne giyileceği oldukça açıktır: Takım elbise. Takım elbise ile hata yapmanız çok zordur.

Genel Müdür Sekreteri

Ancak başvurduğunuz firma ve sektörle ilgili biraz araştırma yapıp ona göre giyinirseniz başarı şansınız artar. Çünkü unutmayın, insanlar kendileri gibi giyinen insanları kendilerine daha yakın bulurlar!

  • Kültür: Sadece başvurduğunuz firmanın ve içinde bulunduğu sektörün değil, o firma içinde hangi departmanda çalışmak istiyorsanız o kısmın değerlerini ve kültürünü de önceden bilmeniz yararlı olabilir. Örneğin bir reklam ajansında müşteri ilişkileri bölümü daha resmi giyinirken, yaratıcı bölüm çok daha çılgın görünümden hoşlanıyor olabilir.
  • Bölge : İşleri biraz daha karıştırmak için başvurduğunuz firmanın bulunduğu yerin de giyim konusunda fark yaratabileceğini söylemeden edemeyeceğiz. Örneğin, Esentepe ya da Nişantaşı gibi danışmanlık, banka, yatırım bankacılığı gibi çok resmi giyime önem veren firmaların olduğu bölgelerde kültür genellikle çok şık ve çok resmi giyime yöneliktir. Oysa ki İkitelli gibi daha çok fabrika ortamının ağırlıklı olduğu bir bölgede son moda Armani takım elbisenizle biraz komik kaçabilirsiniz.
  • Tecrübe:Tecrübeniz ve başvurduğunuz işin düzeyi de görüşmeye giderken göz önünde bulundurmanız gereken unsurlardan biri olmalı. Giriş düzeyinde bir kişiyseniz, amacınız daha olgun ve becerikli görünmektir. Dolayısıyla giyiminiz de bunu yansıtmalıdır. Ancak kariyerinin yukarısında bir kişiyseniz, işe fazla bulunma tehlikeniz olduğunu unutmadan giyinin. Fazla iddialı olmak işvereni ürkütebilir.

İşyeri Serbest Giyim

Her şeyden önce kadın ve erkekler için bazı temel kuralları bilmekte yarar var:
  • Kadınlar için: Bir çok insan kaynakları yetkilisi, lacivert, gri veya siyah etek/pantalon-ceket giymiş, inci kolye takmış ve hafif topuklu ayakkabı giyen bir kişinin olumsuz bir intiba yaratmasının imkansız olduğunu düşünür. İçine giyilecek gömlek ya da ince bir kazak bu profesyonel görüntüyü bütünleştirecektir. Kişiyi bakımlı göstermeye yetecek kadar hafif bir makyaj ve eğer mutlaka takılmak isteniyorsa çok az sayıda ve gösterişsiz mücevher olumlu olabilir.
  • Erkekler için: Erkekler için lacivert ya da gri renklerinde bir takım elbise, içine de beyaz ya da mavi bir gömlek ve tutucu renklerde bir ipek kravat bir çok görüşme için son derece uygun sayılır. Ayakkabıların temiz ve cilalı olması, tabanlarının ise kösele olması önemlidir. Bu arada sakın beyaz çorap tuzağına düşmeyin ve çoraplarınızın elastikiyet testinden geçtiğine emin olun. Görüşmenin ortasında ayak bileklerinize inmiş çoraplar kadar çirkin bir görüntü olamaz.

İşyeri Serbest Giyim

Kuralları doğru stille kırmak

Bir çok iş arayan kişi için, iş başvurusunda bulunduğu yeri görüşmeye gitmeden önce fark ettirmeden görmek çok yararlı bir fikir olabilir. Ancak, belki bizim size verebilecek birkaç tavsiyemiz olabilir:

Advertisement
  • Akılda kalın ve yaratıcı olun: Her ne kadar yukarıda bahsettiğimiz renklerde bir giysi size puan kazandıracak olsa da bir fark yaratmayacağı için akılda kalmayabilirsiniz. Hangi şirkette, hangi işe başvurursanız başvurun, hangi tarzda algılanmak isterseniz isteyin, kendinizi kıyafetlerinizle en iyi şekilde ifade etmelisiniz.
  • Kruvaze yerine tek ya da üç düğmeyi tercih edin: Görüşmeyi oturarak yapacağınızı ve otururken de tek düğmeli ceketi daha kolay açabileceğinizi unutmayın. Böylelikle daha rahat oturur ve konuşabilirsiniz.
  • Kendiniz olun: Eğer normalde takım elbise giymeyi seven bir insansanız, ciddi ve takım elbise giyilmesi gereken bir iş görüşmesine öyle gidin tabii. Ama sadece işe girebilmek için tarzınız olmayan şekilde giyinip giderseniz hayatınızın birkaç yılını istemediğiniz şekilde giyinerek geçirebilirsiniz.
  • Son rötuş: Giyindiniz ve tam evden çıkacaksınız ve içinize sinmeyen bir şeyler var. İyi bir tavsiye, ne olursa olsun her zaman daha tutucu olanı tercih edin: Parfüm ve traş losyonunu sevgilinizle olan randevularınıza saklayın. Ancak deodorant sürmeden sakın evden çıkmayın. Eğer mutlaka değinmek gerekirse temiz ve güzel taranmış bir saç ve bakımlı, temiz ellerin önemli bir ayrıntı olduğunu hatırlatabiliriz.


Leave A Reply