İş Teklifini İyi Değerlendirin, Gelen İş Teklifi İyi mi? Nasıl Karar Verilir?

0

Sınavlara girdiniz, görüşmelere gittiniz ve sonunda beklediğiniz oldu, iş teklifi aldınız. Peki bu gerçekten iyi bir teklif mi?

Bir iş görüşmesinde olduğu gibi iş teklifleri de öncelikle iş vereninizin karakteri ve kişiliği hakkında size bir sürü ipucu verir. Daha da önemlisi bu iş yeri için ne kadar önemli olduğunuzu ve son olarak da tabii ki harekete geçip geçmemeniz gerektiğini…

Bu noktada bir iş teklifini değerlendirirken gerekli incelemeyi yapmak son derece önemlidir. Özellikle anlaşmanın maddelerini ve ayrıntılarını dikkatle okumanız, gerekiyorsa bir avukata danışmanız gerekir. işte bir iş anlaşmasında dikkat etmeniz gereken öncelikli noktalar;

Elektronik İnsan Kaynakları Uygulamaları: E-İK

Unvan

En temel bilgi, işe girdikten sonra alacağınız unvandır. Unvanız yapacağınız işin ve sorumluluklarınızın stratejik ve fonksiyonel anlamda kısaca tanımlanmasıdır. Sizden beklenenler konusunda bu şekilde de olsa size bilgi verir ve işe başladıktan sonra sürprizlerle karşılaşmanızı engeller.

En yakın üstlerinizin isimlerinin ve unvanlarının da teklifin içeriğinde bulunmasında yarar var. Büyük olasılıkla adı geçen üstlerinizle görüşmeler sırasında bir araya gelmiş onlarla da mülâkata girmişsinizdir. İşin yapısına göre günün büyük bir bölümünü genel olarak onunla geçirmeniz olası olduğundan o kişinin yanında kendinizi rahat hissetmeniz önemlidir.

Maaş

İş teklifinin belki de en çok dikkatimizi verdiğimiz bölümü maaş bölümüdür. Aylık veya yıllık olarak belirtilen miktara göre elinize net olarak geçecek olan rakamı kafanızda belirlemeye çalışın. Ayrıca maaşınızın ayın hangi döneminde ödendiğini, kaç dönemde bir zam alabileceğinizi ve performansınızın da bu konuda ayrıca fazladan zam alabilme kriteri olup olmadığını öğrenin.

Uygun Şartlarda Faizsiz Kredi

Prim

İşverenler sizi primler ve çeşitleri konusunda bilgilendirmelidirler. Performansınız da prim için neden oluşturabilir. Ayrıca şirketin kârından pay alıp almadığınız ve prim konularındaki ayrıntıları öğrenmeye özen göstermelisiniz.

Eğitimin Bir Ülkenin Gelişmesindeki Yeri Ne Olabilir? Konulu Kompozisyon

Eğitim

Söz konusu şirketin iş öncesi size eğitim verip vermediği de önemli bir nokta. Zira bu eğitim hem işinizle ilgili olabilir hem de bundan sonraki yaşamınızda kendinizi geliştirmenizde size büyük yararlar sağlayabilecek nitelikte olabilir. Ancak eğitimin süresine ve eğitim sırasında alacağınız ücrete de eğitim sonrası alacağınız miktarla aynı ölçüde dikkat etmelisiniz.

Sigorta

Sağlık ve dişçi sigortası iş teklifinin en önemli parçalarından biridir. Bu noktada da söz konusu sigorta şirketinin hangisi olduğuna ve kapsadığı miktara ya da oranı gözden kaçırmamalısınız. Şirketlerin sigortaya verdikleri önem sektörden sektöre ya da firmalara göre değişebilir. Bu da alacağınız maaşın miktarını da etkiler. Bu durumda uzlaşmaya gitmeli veya hangisinin sizin için daha önemli olduğu konusunda bir karara varmalısınız.

Hisse Senedi

Bazı firmalar çalışanlarına ya da iş teklifi yaptıkları kişilere hisse senedi de önerebilirler. Bu durumda yapmanız gereken önerilen hisselerin miktarını ve alım satım işlemlerine hangi dönemden sonra başlayabileceğinizi öğrenmek. Bu dönemler ve alım satım takvimi firmadan firmaya farklılık gösterebilir.

Tatil

Tatil Zamanı

Tatil zamanları ve izinleri konusunda genel bir fikriniz olsa da iş teklifi sırasında bu konuda soru sormalı veya ilgili maddenin teklifte yer alıp almadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Çünkü şirketlerin tatil ve izin konularındaki politikaları yoğun oldukları dönemlere göre farklılık gösterebilir. Eğer halen bir işiniz varsa bu konu da bir tartışma konusu olabilir. Ayrıca işe başladıktan sonra ilk tatile çıkabileceğiniz dönemi de öğrenmeyi unutmamalısınız.

Avantajlar

Tüm bunların dışında kimi firmalar çalışanlarına park yeri, sağlık kulübü üyeliği gibi imkânlar sunar. Yol parası ve günlük verilen yemek fişi miktarı da incelemeniz gereken ayrıntılar arasında. Ancak firmanın yapısı müsaitse yemek fişi yerine yemekhanede de çalışanlarının yemek ihtiyacı karşılanıyor olabilir.

İşe Başlangıç Tarihi

İş teklifi kontratında başlangıç tarihi de mutlaka bulunmalıdır. Eğer halen çalıştığınız bir iş yeri varsa başlangıç tarihi en az iki hafta sonra olmalıdır. Eğer yönetici pozisyondaysanız bu süre dört hafta olmalıdır. Eğer çalışmıyorsanız bile biraz olsun zamana ihtiyaç duyuyorsanız bu talebinizi onlara iletmeli ve gerekli görüşmeleri yapmalısınız.

Genel olarak belirlemeniz gereken, bu iş teklifinin sizin hayat standartlarınızı bulunduğunuz konumdan daha ileriye taşıyıp taşımadığı veya bu işin ve de iş yerinin size yeni bir şeyler kazandırıp kazandırmayacağıdır. Bu durumda bir iş teklifini tüm ayrıntıları ve maddeleri atlamadan incelemeniz ve okumanız çok önemlidir. Bunun yanında anlaşmada yer almayan noktaları da uygun bir dille sorup öğrenmeli aklınızda hiçbir soru işaretine yer vermemelisiniz.


Leave A Reply