İş Yerinde Aşk, İş Yerinde Aşkın Kuralları Var mı? Aşkı Nasıl Yaşamalı?

0

Amerika’daki aşk ilişkilerinin neredeyse üçte biri işyerlerinde başlıyor. Sadece başlamakla kalmıyor tabii, evlenmeler, evli çiftlerin aynı işyerinde çalışması, ayrılmalar, patronuna aşık olmalar vs. İşyerinde aşk mevzusu biraz karışık…

İş Yerinde Aşk : İş Yerinde Aşkın Kuralları Var mı? Aşkı Nasıl Yaşamalı?

Hayatımızın önemli bir bölümü ve günümüzün en güzel saatleri işyerlerinde geçiyor. Yeni tanıştığımız insanlar genelde işyerlerinden oluyor ve günümüzün önemli bir bölümünü istesek de istemesek de onlarla geçiriyoruz. Bir de bakıveriyoruz, en insani özelliklerimizden biri olan aşklarımızı da işyerlerinde yaşamaya başlamışız. Lewinsky-Clinton örneği hiç de uç bir örnek değil; Amerikan İşletme Birliği’nin bir araştırması, Amerika’daki aşk ilişkilerinin tam yüzde 30’unun işyerlerinde başladığını gösteriyor. Sadece başlamakla kalmıyor tabii, evlenmeler, evli çiftlerin aynı işyerinde çalışması, ayrılmalar, patronuna aşık olmalar vs. İşyerinde aşk mevzusu biraz karışık… Konuya biraz daha detaylı bakalım…

İşyerinde Aşk Faydalıdır

İşyerinde yaşanan aşkların, iş ilişkilerine zarar vereceği, huzursuzluk yaratacağı yönünde genel bir kanı vardır. Oysa durum hiç de öyle değil; İngiltere ve İtalya’da yapılan anketlere bakılırsa, işyerinde aşk, kişilerin özgüvenlerini ve verimliliklerini arttırıyor. İtalya’da yapılan ankete yanıt veren 2500 kadın çalışandan yüzde 56’sı, işyerlerinde yaşadıkları romantizmin üretkenliklerini arttırdığını belirtmiş. İngiltere’de 5000 kadın çalışan üzerinde yapılan anket ise, sanılanın aksine, işyerinde flört etmenin sağlıklı ve faydalı olduğunu ortaya koymuş.

İşverenler Nasıl Bakıyor?

Peki ya işverenlerin iş yerinde aşka bakışları? İşverenler, bu ilişkilerden pek haz etmemekle birlikte, kendileri için sorun çıkarmadıkça bunu görmezden gelirler ve bu konuda herhangi bir yasaklayıcı davranışta bulunmazlar. ABD’deki şirketlerin sadece yüzde 6’sında bu konuda konulmuş yazılı kurallar var, bu oranın diğer ülkelerde daha düşük olduğu da kolaylıkla öngörülebilir. ABD’de iş yeri aşkları, şirketlerin yüzde 67’sinde kesinlikle önemsenmiyor, sadece yüzde 1,2’sinde kesinlikle yasak. Evli çalışanların iş yerinde başkalarıyla birlikte olmaları, şirketlerin yüzde 29’unda önemsenmiyor, yüzde 2,1’inde ise yasak. İş yerinde öpüşme, dokunma vs. gibi fiiliyata dökülmüş aşklarda ise, yasak oranı (yazılı olmayan kurallar da devreye girmiş olacak) yüzde 27,6’ya kadar yükseliyor.

Ne kadar doğrudur bilinmez ama IBM, General Motors gibi büyük şirketlerin insan kaynakları departmanlarında aşk polisleri istihdam ettikleri söyleniyor. Çalışma ortamında huzuru sağlamakla görevli bu “polis”ler, iş ilişkilerini olumsuz etkileyen, eşitsizliğe ya da tacize sebebiyet veren ast-üst ilişkilerini izleyip, yönetime rapor ediyorlar.

Mâlum Şahıs Patronunuzsa…

İş yerinde aşık olduğunuz ya da ilişki yaşadığınız şahıs, patronunuz ya da yöneticinizse durum biraz karmaşıklaşıyor. Ancak hemen belirtelim, araştırmalar, patronlarıyla ilişkiye giren kadınların işteki performanslarının yükseldiğini gösteriyor. Bu durum iki nedenden kaynaklanıyor olabilir; patronun gösterdiği özel ilgi ya da söylentilere prim vermek istemeyen kadının işini gerçekten lâyıkıyla yapmaya başlaması. Ancak yine de patronuyla ilişkiye girmek isteyenlere iki defa düşünmesi öneriliyor; ne de olsa, işler kötüye giderse, işteki eşitsiz pozisyonunuz size karşı kolaylıkla kötüye kullanılabilir.

Eğer Zaten Evliyseniz…

ABD’de yapılan bir araştırma, aynı iş yerini paylaşan evli çiftlerin, evliliklerinde diğer çiftlere göre daha büyük sorunlarla karşı karşıya olduklarını ve boşanma risklerinin daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Evli çiftlerin sorunları çok… Aynı anda izne çıkılabilecek mi? Çocuk hasta olunca kim bakacak? Birisinin tayini çıkarsa, diğeri ne olacak? Bizim gibi ülkelerde mesela, kadın daha çok kazanıyorsa bu durum ilişkiyi nasıl etkileyecek? Sonra 24 saat aynı ortamı paylaşmak, ilişkiyi monotonlaştırmayacak mı?

Amerikan İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği, evli çiftlere şu önerilerde bulunuyor;
  • İşinizi kesinlikle eve taşımayın. İşle ilgili sorunları, işyerinin dışına çıktığınız andan itibaren konuşmamaya çalışın.
  • İşyerinde evli olduğunuzu unutun. Eşinizle ilgili bir sorun size aktarıldığında, bu konunun onun kendisiyle konuşulması gerektiğini söyleyin.
  • Eşinizin işine karışmayın, yorum yapmayın.
  • Ev hayatınızı iş arkadaşlarınızla paylaşmayın. İş arkadaşlarınıza da, kendileriyle ilgili konuları evde konuşmadığınıza dair güvence verin.
  • Eğer eşinizle aynı zamanda ticari ortaksanız, kuralları, boşanma ihtimalini de göz önüne alarak, en baştan belirleyin.

En Önemlisi Keyfini Çıkarın…

İşyerinde aşk, çalışanların performanslarını ve özgüvenlerini arttırıyor ama yine de bu konunun biraz bıçak sırtı olduğunu, işler kötü giderse profesyonel kariyerinizin etkilenebileceğini unutmayın. Ancak böyle bir şey yaşıyorsanız, rahat olmaya ve keyfini çıkarmaya bakın. Öğle tatilinde birlikte yemeğe çıktığınız, çay molasında bir iki kelime ettiğiniz, arada bir uzaktan bakıştığınız için şanslısınız. Ancak yine de göz ardı etmemeniz gerekenler var;

  • Ketum olun: Aşkınızı herkesle paylaşmayın. İşyerinde durumu herkes bilirse, kendinizi mercek altında hissedersiniz. Yaptığınız her hareket, ilişkinizle ilgili yorumlanabilir ve durum, rakipleriniz tarafından kötüye kullanılabilir.
  • İş konuşmayın: İş dışındaki zamanlarda işi unutun, zira birbirinizden kolayca bıkabilirsiniz. Ayrıca, sevgilinizin iş arkadaşlarınıza bakışı, sizin de bakışınızı değiştirebilir ve sizin dışındaki nedenlerle onlarla ilişkiniz bozulabilir.
  • Dürüst olun: Eğer kısa süreli ve görece ciddiyetsiz bir ilişkiyse aradığınız, işyeri doğru seçim değildir. Ciddiye alınmadığını hissederse, işyerini size dar edebilir.

Leave A Reply