Isabeau of Bavaria Kimdir?

0
Advertisement

Isabeau of Bavaria kimdir ve ne yapmıştır? Isabeau of Bavaria hayatı, biyografisi, krallık döneminde Charles ile ilişkisi hakkında bilgi.

Isabeau of Bavaria

Isabeau of Bavaria; (d. 1371 – ö. Eylül 1435, Paris, Fransa), Fransa kralı VI. Charles’ın karısıdır. Kocasının belirli aralıklarla delilik nöbetleri geçirmesi nedeniyle sık sık naiplik görevini üstlenmiştir. Oğlu Charles’ın (sonradan Fransa kralı VII. Charles) yerine İngiltere kralı V. Henry’nin tahtın vârisi olmasını ve Charles’ın Fransa topraklarından sürülmesini öngören Troyes Antlaşması’nı (21 Mayıs 1420) imzalaması ağır sonuçlar doğurmuştur.

Bavyera-Ingolstadt dükü III. Stephan’ın kızıydı. 17 Temmuz 1385’te VI. Charles’la evlendirildi. İlk ciddi delilik nöbetini 5 Ağustos 1392’de geçiren Charles’ın durumundan büyük üzüntü duyan Isabeau, kocasını iyileştirebilmek için yıllar boyunca hem tıbbi, hem de doğaüstü çarelere başvurdu. 1393-1403 arasında Charles’dan altı çocuğu oldu. Ama kocasının durumunun gitgide ağırlaşması, hatta bazen onu bile tanımaması üzerine kimseden gizlemediği evlilik dışı ilişkiler kurmaya başladı. Sürekli birlikte olduğu kayınbiraderi Orléans dükü Louis’nin öldürülmesinden (1407) sonra Burgonya dükü Jean’la (Korkusuz) ittifak kurdu. 1417’de veliaht olan oğlu Charles’a tutsak düşmekten Jean sayesinde kurtuldu. Önce Chartres’da, ardından da Troyes’da Jean’la birlikte Paris’teki yönetime rakip hükümetler kurdu.

İngilizlerin Paris’e saldırıya hazırlanmaları üzerine Dauphin (veliaht) Charles’la uzlaşmaya karar veren Jean, siyasal yetenekten yoksun kaprisli bir kadın olan İsabeau’yla ilişkisini kesti. Ne kendi halkının ne de İngilizlerin güven duyduğu Isabeau yalnızlık içinde öldü.

Advertisement

Leave A Reply