Isabella Clara Eugenia Kimdir?

0

Isabella Clara Eugenia kimdir ve ne yapmıştır? Isabella Clara Eugenia hayatı, biyografisi, hükümdarlık dönemi hakkında bilgi.

Isabella Clara Eugenia

Isabella Clara Eugenia; Avusturya arşi düşesi (d. 12 Ağustos 1566, Segovia, İspanya – ö. 1 Aralık 1633, Brüksel), İspanya kralı II. Felipe’nin kızıdır. Avusturya arşidüşesi olarak 1598-1621 arasında kocası Arşidük Albrecht’le birlikte İspanyol Felemenki’ni yönetmiştir.

İskoçya kraliçesi Mary’nin idamından (1587) sonra babası tarafından İngiltere tahtına çıkarılmak istendi. Sonuçsuz kalan bu girişimden iki yıl sonra, dayısı Fransa kralı III. Henri’nin öldürülmesi (1589) üzerine, Fransa tahtının meşru vârisi olduğu savıyla bu kez de Fransa tahtına aday gösterildi. Ama bu girişimden de sonuç alınamadı. 1598’de Avusturya arşidükü VII. Albrecht’le nişanlanan Isabella drahoma olarak, Felemenk hükümdarlığını Albrecht’le paylaştı. Isabella’yla Albrecht’in çocuklarının olmaması durumunda Felemenk tahtı yeniden İspanya’ya geçecekti.

Felemenk’in kuzeydeki yedi eyaleti (Birleşik Eyaletler) fiilen bağımsız olduğu için, Isabella’yla Albrecht Nisan 1599’da evlendikten sonra yalnızca güneydeki 10 eyalet üzerinde egemenlik kurabildiler. Bu tarihten sonra 17 eyaleti yeniden birleştirmeye yönelik çeşitli diplomatik ve askeri girişimlerde bulundularsa da sonuç alamadılar. Albrecht’in 1621’de ölmesi üzerine İspanyol Felemenki yeniden İspanya tahtına bağlandı. Felemenk valisi yapılan Isabella ise, yeğeni İspanya kralı IV. Felipe adına ülkeyi yönetmeyi yaşamının sonuna değin sürdürdü.


Leave A Reply