Kuril Adaları Nerede ve Hangi Ülkededir? Tarihi Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Kuril Adaları hangi ülkededir? Kuril Adalarının özellikleri, nerededir, tarihçesi, Rusya Kuril Adaları haritası ve hakkında bilgi.

Kuril Adaları Haritası

Kuril Adaları Haritası

Kuril Adaları; Rusya Federasyonunda takımadadır. Yüzölçümü 15. 600 km2. 56 adadan oluşan Kuril Adaları, Büyük Okyanus’ta, Kamçatka Yarımadasının güney ucuyla Japonya’nın Hokkaido Adası’nın kuzeyi arasında, 1.200 km boyunca kuzey-güney doğrultusunda yanyana dizilidir. Ohotsk denizi ile Büyük Okyanus’u birbirinin ayıran volkanik kökenli adaların başlıcaları: Kuzeyden güneye doğru Paramuşir, Onekotan, Şiaskotan, Şimuşir, Urup, İturup Şikotan, Kunaşir’dir. Adalardaki yaklaşık 100 yanardağın (40 kadar faal) en yükseği 2.686 m’dir. Adalarda tek geçim kaynağı, balıkçılık ve balık konserveciliğidir.

Tarih.

1634’te Hollandalı denizci Martin de Vries tarafından keşfedilen ada zincirinin kuzeyi, 18. yüzyılda Ruslar tarafından işgal edildi. Ancak, 1875’te Sahalin Adası’nın kuzey kesimi karşısında Japonlara verildi. İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Adalar SSCB’nin eline geçti.

Adaların statüsü, Japonya ile SSCB arasındaki en önemli politik sorun olarak güncelliğini korumakta, bu nedenle Japonya, 1945 San Francisco Barış Antlaşması’nda, adalardan resmen vazgeçmesine karşın, daha sonra Kuriller’i yeniden ülke topraklarına katmanın Japon dış politikasının temel ilkelerinden biri olduğunu duyurdu. 1978’de, Çin ve Japonya’nın dostluk antlaşması imzalaması üzerine, SSCB adalardaki askeri varlığını artırma yoluna gitti.


Leave A Reply