Işınsal Keratotomi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Işınsal Keratotomi nedir, ne için yapılır? Işınsal Keratotomi nasıl olur, özellikleri, hakkında bilgi.

Işınsal Keratotomi

Işınsal Keratotomi; korneanın bombeliğini azaltarak miyopluk ve astigmatlığı (kornea tabakasının eğriliğinin bakışımsız olması) düzeltmeyi amaçlayan cerrahi girişimdir.

Işınsal keratotomide korneanın çevresine eşit aralıklarla 4 ya da 8 derin kesi yapılırken korneanın gözbebeğinin üzerinde kalan orta kesimine dokunulmaz. Gözün iç basıncı korneanın zayıflamış durumdaki orta kesimini dışarıya doğru iterek genişletir ve böylece ışığı kırma gücünü değiştirir. Öte yandan yaranın, iyileşme sürecinde büzüşerek kesilmemiş alanı germesi de korneanın bombeli yüzeyinde değişikliklere yol açar. Işınsal keratotomi girişimi görme keskinliğini bir ölçüde artırarak az ölçüde miyopluğu bulunan bazı kimselerde gözlük ya da kontakt lens kullanmadan net görme sağlayabilir. Ama girişimin başarısı uygulandığı kişideki yara iyileşme hızına bağlı olduğundan, görmedeki düzelmenin ne ölçüde olacağı önceden kestirilememektedir. Cerrahi girişim yapılan bazı kişiler, ameliyat sonrasında da düzeltici mercek kullanma gereksinimi duymaktadır. Ayrıca etkileri dönüşsüz olan bu girişim korneada geniş yara izleri bırakabilir; bu izler de kontakt lens kullanılması sırasında (girişim sonrasında miyopluk sürüyorsa) ya da parlak ışıkta bulanık görmeye neden olabilir.

Girişim sonrasında kalan bozuklukları gidermek için yapılan sonraki ameliyatlar bazı durumlarda yararlı olmakta ve göründüğü kadarıyla ilk girişimin istenmeyen sonuçlarını ağırlaştırmamaktadır. Bazı cerrahlar görmede istenen düzelme sağlanıncaya değin aşamalı ameliyatlar yapılabileceğini savunuyorsa da bu görüş geniş kabul görmemiştir. Tekrarlanan girişimlerin sağlayacağı görme düzelmesi ile korneadaki yara izlerinin artma tehlikesini iyi değerlendirmek gerekir.

Advertisement

Leave A Reply