Isırgan Otlu Börek Nasıl Yapılır? Resimli Adım Adım Tarifi

0
Advertisement

Isırgan otlu börek nasıl yapılır? Isırgan otlu börek yapmak için gereken malzemeler ve adım adım resimli tarifi, yapılışı.

Isırgan Otlu Börek Nasıl Yapılır? Resimli Tarif

Isırgan Otlu Börek Malzemeleri:

  • 1 demet ısırgan otu
  • 3 adet yufka
  • 1 bardak süt
  • 200 gram ezine keçi peyniri
  • 1 adet yumurtanın sarısı

Resimli Isırgan Otlu Börek Tarifi

1 – Isırgan Otunun Doğranması

Isırgan otu ince ince doğranır ve elinizdeki parçalanmış beyaz peynir ile bir kapta karıştırılır. Aman dikkat edein ısırgan otunun doğraanması herkes tarafından yapılamayabilir. Eğer ki alerjiniz var ise ve hassas bir cildiniz var ise lütfen ya eldiven kullanın ya da başka birine yaptırın. Ellerinizi yakar ve kaşındırır. Otun adı da zaten buradan gelmekte.

2. Malzemeleri Yaylım

Tüm malzemeler masada görülmekte. Börek iç malzemesi, cam tepsimiz, yufkalarımız ve süt… Özellikle yufka burada önemli bir malzeme. Eğer ki çok kalın ya da bayat yufka kullanırsanız eğer lezzetli bir börek ortaya çıkmayabilir. marketlerde satılan kapalı yufkalar yerine yufkacılardan açık yufka almanızı tavsiye ederiz.

Advertisement

3. Yufkayı Hazırlamaya Başlayalım!

Yufkayı masanın üzerine serin. Yufkanın üstüne sütü serpin ki yumuşak olsun ve daha da lezzetli olsun. En son yufkanın yüzeyine iç malzemesini bir güzel serpip dağıtın. İç malzeme bol olursa daha lezzetli olur bizden söylemesi. Ama bazı kişiler bol malzemeliyi yiyemez buna da dikkat edelim lütfen.

4. Rulo Haline Gelmesi Zahmetlidir!

Yufkayı rulo şeklinde sarıp kapattıktan sonra tepsinize uygun ebatlarda bir bıçak yardımı ile dikkatlice bölün. Biz yufkayı 3’e bölüp yukarıdaki gibi tepsiye yerleştirdik. Bu arada tepsinin dibini yağlamayı unutmayın. Rulo yapmak ve bu ruloları bölmek kolay gibi gözükse bile zahmetlidir. Eliniz alışık değilse beceremeyebilirsiniz. Ama önemli değil yamuk yumukta olsa böreği yapın.

5. Son Aşama

Elinizdeki tüm yufkaları da sarmayı bitirdikten sonra yufkaların üzerine yumurtanın sarısını sürün. Tepsiyi önceden 175 dereceye ısıttığınız fırına atın. Yaklaşık 20-25 dakika da böreğiniz hazır… Afiyet olsun… Yanında buz gibi ayran ya da mevsimine göre erik hoşafı süper gider. Çay da olur ancak soğuk içecekleri tavsiye ederiz.

NOT: sihirliyemektarifleri.com adlı site tarafımıza ait eski bir sitedir. Bu sebeple resimler üzerinde yazılan ismin farklı olmasının sebebi budur.

Advertisement


Leave A Reply