İskeletin Kısımları ve Görevleri

0
Advertisement

İskeletin kısımları nelerdir? İskeletin kısımları ve bu kısımların görevleri nelerdir? İskeletin kısımları hakkında bilgi.

İskeletin Kısımları ve Görevleri

İskeletimiz; kafatası, omurga, göğüs kafesi ile kollar ve bacaklardan oluşur.

KAFATASI

Kafatası; beynimizin içinde bulunduğu ve onu dış etkilerden koruyan kısımdır. Çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. Beynimizi korur. Alt ve üst çene kemikleri iskeletimizin bu bölümünde bulunur. Alt çene kemiği hareketli, diğer kemikler sabittir.

Advertisement

GÖĞÜS KAFESİ

Göğüs kafesi; kaburga kemikleri ve göğüs kemiklerinden oluşur. Kaburga kemikleri kafes şeklindedir. Kalp ve akciğer gibi iç organlarımızı korur. Kaburga kemikleri karşılıklı on iki kemiktir.

OMURGA

Omurga; boynumuzdan başlayıp, sırtımız boyunca S şeklinde uzanır. Boyun kısmındaki kemikleri başımıza destek vererek, onu dik tutabilmemizi sağlar. Omur denilen 33 kemiğin üst üste dizilmesiyle oluşur. Sırt ve boynumuza dokunarak bu kemikleri hissedebiliriz.

KOLLAR VE BACAKLAR

Kollar ve bacaklar; hareket etme, yazı yazma, bisiklet kullanma gibi yaptığımız hareketlerimizin büyük bir kısmını sağlar. Vücudumuza destek olur. Hareket etmemizi sağlayan iskeletimizin bu bölümü, uzun kemiklerden oluşur.

Advertisement


Leave A Reply