Mandalina Nasıl Bir Meyvedir? Sağlık İçin Yararları Kullanımı ve Yetiştirilmesi

0
Advertisement

Mandalina nasıl bir meyvedir, özellikleri nelerdir? Mandalinanın sağlık için kullanımı, faydaları nelerdir, yetiştirilmesi hakkında.

Mandalina Nasıl Bir Meyvedir?

Turunçgillerden, portakaldan daha küçük, güzel kokulu bir meyvedir. Koyu sarı, ya da turuncu, kolay soyulabilen kabukları vardır. Bazı cinsleri çekirdeksiz olur. Uzun zaman dayanmadığı için çoklukla taze olarak yenir, uzak yerlere pek gönderilemez.

mandalina

Kaynak: pixabay.com

Yurdumuzda Alanya, Antalya, Mersin, Dörtyol çevresiyle, kuzeyde Rize bölgesinde yetiştirilir. İstanbul’ da Adalar’ın güneye bakan kuytu yerlerinde de yetiştirilmiştir. İzmir Gümüldür bölgesinin de mandalinaları oldukça meşhurdur. «Mersin mandalinası», «Bodrum mandalinası» olarak başlıca iki çeşidi vardır. Yurdumuzda gitgide daha çok yetiştirilen mandalinanın böylece ticaret alanındaki önemi de artmaktadır.

Mandalinanın Faydaları

İnsanlar astım, hazımsızlık, kanseri önleme ve diğer birçok amaçla ağızdan mandalina kabuğu alırlar, ancak bu kullanımları destekleyecek iyi bir bilimsel kanıt yoktur.

Mandalina meyvesi ve kabuğunu yemek olarak yenebilir. Mandalina meyvesi de meyve suyu haline getirilebilir.

Mandalina, klementin gibi diğer turunçgiller gibi aynı bileşikleri ve sağlık yararlarını içerir. Bir porsiyon boyutundaki mandalina, tüm gün boyunca C Vitamini sağlar. C vitamini, sağlıklı diş etleri ve cilt gibi çok sayıda işlev sağlayan bir antioksidandır. C vitamini vücuttaki demir emilimini artırabilir. Bu meyve, sağlıklı kırmızı kan hücrelerini güçlendiren harika bir folat kaynağıdır. Folat, hamilelik sırasında nöral tüp doğum kusurlarını azaltmaya yardımcı olur. Folat, yeni somatik hücrelerin üretilmesine ve korunmasına yardımcı olur. Hamilelik ve bebeklik döneminde hızlı büyüme ve hücre bölünmesi sırasında çok önemlidir. Folat, hücrelerin yapı taşları olan RNA ve DNA’nın yapımı için vücut tarafından gereklidir. Kansere neden olan DNA değişikliklerini önler. Normal kırmızı kan hücreleri yapmak ve kansızlığı önlemek için hem çocuklar hem de yetişkinler için folat gereklidir. Homosistein metabolizması ve bu amino asidin normal seviyelerinin korunması için gereklidir. Mandalina, muzda olduğu gibi aynı potasyum içeriğini içerir ve aynı zamanda düşük sodyum içerir, bu da yüksek tansiyon ve felç olasılığını düşürebilir.

Advertisement
Ateşi düşürmek

Mandalina, kaybedilen mineralleri değiştirerek ve vücuda daha fazla güç sağlayarak çocukluk ateşini tedavi etmeye yardımcı olan enfeksiyonu önleyebilir. Ateş, vücudun enfeksiyonlara karşı koymak için yoğun aktivite altında olduğunun işaretleridir. Mandalina alımı savunma mekanizmasını geliştirir ve ateşten kurtulmayı sağlar.

Soğuk algınlığı ve gribin önlenmesi

Mandalina enfeksiyonlara karşı koyabilir. Bu meyve, vücudu hastalıklara neden olan yabancı mikroorganizmaları ortadan kaldırmaya karşı korumaktan sorumlu olan daha fazla beyaz kan hücresi üretiminin uyarılmasına yardımcı olan C Vitamini içerir. Virüsler soğuk algınlığı ve gribe neden olur. Mandalina tüketimi vücudun bu virüslere karşı savunma sistemini güçlendirir.

mandalina

Kaynak: pixabay.com

Kanseri önleme

Turunçgiller, kansere neden olan ajanlarla mücadeleye yardımcı olan antikarsinojenik özellikler içerir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, mandalina kabuğunda bulunan Salvestrol adlı bileşiğin, bazı insan kanser hücrelerini öldürdüğünü buldu. Mandalina, vücut hücreleriyle etkileşime girebilen ve kanserli büyümelere neden olabilecek serbest radikallerin faaliyetlerini önleyerek kanserin önlenmesine yardımcı olan C vitamini gibi antioksidanlarla yüklüdür.

İyileşme süreci

C vitamini takviyeleri, yaralandığında yaraların iyileşmesini hızlandırır. Harika bir C vitamini kaynağı olarak, C vitamini takviyesinin yerini alır. Vücuda fayda sağlayan diğer hayati besinleri taşır. C vitamini, iyileşme süreci için hayati önem taşıyan kolajen üretimine dahil olarak yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. C vitamini, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasardan koruyan harika bir antioksidan görevi görür. Yaranın kötüleşerek enfeksiyona dönüşmesini önlemek için gerekli bir süreç olan mikroorganizmalara karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sağlıklı kolesterol seviyesi

Çalışmalar, mandalina kabuğunda bulunan polimetoksile flavonlar olarak bilinen bazı bileşiklerin kan kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Hayvan modellerinde yapılan bir araştırma,% 1 polimetoksile flavon beslemenin kötü kolesterol seviyesini% 30 ila 40 oranında azaltabildiğini gösterdi. Ayrıca, bu bileşiklerin yararlı kolesterol seviyesi üzerinde hiçbir etkisi olmadığı sonucuna varmıştır. Bu bileşikler, kolesterolü reçeteli ilaçlardan daha etkili bir şekilde düşürmeye yardımcı olur.

Sindirim sağlığı

Mandalina, sağlıklı sindirim sistemi için gerekli olan besleyici olmayan bir bileşen olan bol miktarda lif içerir. Sindirim sıvısı üretiminin uyarılmasıyla birlikte bağırsakta yiyecek hareketini ve dışkıyı kolaylaştırır. Lif açısından zengin yiyecek, sindirim bozukluklarını önlemek için gereklidir. Kabızlık, lif bakımından zengin diyet tüketimi ile düzelebilen dünya çapında yaygın bir sorun haline geldi.

Advertisement
Sepsis tedavisi

Staphylococcus aureus’un neden olduğu korkunç bir enfeksiyon olan sepsisin tedavisinde mandalina alımı yardımcı olur. İltihap oluşumuna, yaraların kızarmasına, akut ağrı ve şişliklere neden olur. Tedavi edilmezse vücudun diğer bölgelerine bulaşabilir. Mandalina, kendisine neden olan bakterileri etkili bir şekilde yok eden enfeksiyonla mücadele yeteneğine sahiptir. Güçlü antiseptik özelliğinden dolayı sepsise neden olan bakterileri yok etmek için yaralara mandalina esansiyel yağı sürün.

Kan temizleyici

Mandalina ayrıca yabancı maddelerin kanını saflaştırmaya veya temizlemeye yardımcı olan temizleyici özellik içerir. İstenmeyen maddeler, ürik asitler, fazla tuz ve diğer kirleticiler şeklinde olabilir ve bunlar idrar, ter ve diğer boşaltım süreçleri yoluyla elimine edilir.

mandalina

Kaynak: pixabay.com

Cildi pürüzsüzleştirir

Mandalina, antioksidan salınımını uyaran harika bir C vitamini kaynağıdır. Antioksidan, serbest radikallere karşı koyar ve cilt kanseri dahil kanserleri önlemeye yardımcı olur. Ayrıca mandalina, ciltte kolajen ve elastin salınımını uyaran C Vitamini içerir. Cildin pürüzsüzleşmesi için kolajen gereklidir ve yaştan daha genç görünmesini sağlar.

Yaşlanma karşıtı aktivite

Mandalina yüksek miktarda A vitamini içerdiğinden sivilce veya sivilce gibi cilt sorunlarına çözüm sunar. Bu vitamin cilt dokularını yeniden yapılandırmayı teşvik ettiği için A vitamini cilt için faydalıdır. Ayrıca mandalinada bulunan A vitamini, kırışıklıklar, donuk cilt ve ince çizgiler gibi cilt sorunlarının önlenmesi için gerekli yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Mandalina tüketimi daha genç görünen bir cilt sağlar.

Hücrelerin bölünmesini teşvik eder

Mandalina esansiyel yağı, hücre üretimini destekleyen ve hücre bölünmesini destekleyen ve ayrıca yeni hücrelerin büyümesini teşvik eden bir ajan olan sitofilaktik içerir. Hücre üretimindeki artış, vücutta genel büyümeyi destekler ve vücudun düzenli yıpranmasını ve yıpranmasını onarır.

Daha düşük spazmlar

Spazmlar hafif ila şiddetli olabilir ve vücutta komplikasyonların yanı sıra olumsuz etkilere neden olabilir. Sindirim, solunum ve sinir sistemlerini etkileyebilir ve nefes almada zorluğa neden olarak astım ve tıkanıklığa neden olabilir. Spazm ayrıca kolera, ishal ve sinir sistemi bozukluklarına da neden olabilir. Uçucu bir mandalina yağı, spazmlardan kurtulmayı sağlayan etkili bir antispazmodik ajan görevi görür.

Kardiyovasküler sorunların önlenmesi

Potasyum, C Vitamini, B6 Vitamini ve lif, kalp sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur. Potasyum alımındaki artışın faydalarına rağmen, insanlar günlük önerilen potasyum miktarını, yani 4700 mg’ı alamamaktadır. Yapılan araştırmalar, günde 4069 miligram potasyum alan kişilerin, günlük 1000 mg tüketenlere göre kardiyovasküler problemlerden ölüm şansını% 49 azalttığını göstermektedir.

Kaynak: healthbenefitstimes.com

mandalina ağacı

Kaynak: pixabay.com

Mandalina (Citrus reticulata) Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Rengi, kokusu, tadıyla farklıdır mandalina. Diğer meyvelerinizi kıskandırabilir ama hepsiyle de iyi anlaşır. Yaprakları, yaz, kış yemyeşildir. Beyaz renkli çiçekleri açtığında bahçe bir şölene dönüşür. Kokusuyla da baş döndürür. Çiçekler önce yeşil meyvelere dönüşür. Biraz sabredin turuncu olacaklar. O vakit, tadına doyamayacaksınız. Yeşilken içeceklerin içine çok yakışır. En lezzetli zamanı ocaktır.

Akdeniz ve Ege’deyseniz içiniz rahat olsun bahçenin her köşesine onu dikebilirsiniz. Diğer bölgelerde, korunmaya ihtiyacı olacak Rüzgar almayan bir alana yerleştirmek çok önemli. Sıcaklığın sıfırın altına düştüğü bölgelerde kışın yaşatmak zor. Ama saksı içerisinde yazın bahçede, kışın kapalı bir alanda yetiştirebilirsiniz. Humuslu, geçirgen, kumlu ve tınlı toprağı sever. Dikerken kökün tamamının toprağa girmesine dikkat edin. 25-30 santimetre derinlik ve çap onun için uygundur. Susuz kalmamasına dikkat edin. Çok fazla sulama yapmaksa meyvelerin fazla büyümesine, susuz ve tatsız olmasına neden olur.

Advertisement


Leave A Reply